دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
نگاهی به بزرگترین شهر ارواح جهان در جمهوری آذربایجان

نگاهی به بزرگترین شهر ارواح جهان در جمهوری آذربایجان

شهرهای ارواح متعددی در گوشه و کنار جهان وجود دارد، اما بزرگترین شهر ارواح جهان در جمهوری آذربایجان واقع شده و شهرتش را مدیون جنگ است.

جنگ با خود نابودی و نیستی به همراه می آورد، جنگ بلایی است خانمان سوز که شاید اثراتش تا سال ها بعد همچنان باقی مانده و همچون داغ زخمی ماندگار، اسباب دل آزردگی مردم را فراهم کند. جنگ ها همچنین شهرها را به مکان هایی خالی از سکنه تبدیل می کنند، جایی که تنها ارواح رفت و آمد داشته و نشانی از حیات بر خود نمی بینند. داستان شهر ارواح امروز ما نیز از یک جنگ خشونت بار آغاز شده است. جنگی که شهری چند هزار نفره را مبدل به بزرگترین شهر ارواح جهان کرد، شهری در این زمینه حتی از شهر معروف «پری پیات» در اوکراین هم پیشی گرفته و نام خود را به شهرت رسانده است.

سقوط اتحاد جاهیر شوروی تبعاتی برای این کشور و دیگر همسایگان آن به همراه داشته و بخش اعظم اروپای شرقی را در یک بی نظمی و آشفتگی کامل فرو برد. به دنبال فروپاشی شوروی سابق، پیکر عظیم این کشور دستخوش تغییر و تحولاتی متعدد شده و شاهد خودمختاری مناطقی بود که تا دیروز بخشی از این کشور بودند. یکی از این مناطق به نام جمهوری «ناگورنو- قره  باغ» (Nagorno-Karabakh) بود که در عمل بخشی از جمهوری آذربایجان به شمار می رفت. بخش قابل توجهی از ساکنان این خطه را نیز ارامنه تشکیل می دادند.

اما وقوع پاره ای اتفاقات سبب شد وضعیت این جمهوری تازه تأسیس رو به وخامت گذاشته و در این میان تعدادی از شهرها قربانی حملات گروه های درگیر شوند. یکی از این قربانیان شهر «آق دام» (Agdam) بود که آتش جنگ آن را به مرز نابودی کشانده و بعد از آن به کل متروکه شد و اکنون سال ها است که به ندرت نشانه ای از حیات در آن مشاهده می شود.

شاید شما پیش تر در مورد شهر آق دام چیزهایی شنیده باشید، شهری که بیش از سیصد سال پیش (در اواخر دهه ی ۱۷۰۰) بنیان نهاده شد و با این حساب نه قدمت چندانی دارد و نه در خلال سال های شکل گیریش، مرکز رویدادهای مهم تاریخی یا حوادث شگفت انگیز بوده است.

با این وجود، این پیشینه نتوانست جلوی کشیده شدن پای این شهر به جنگی فراگیر را گرفته و به دنبال جنگ ناگورنو- قره باغ، سکنه آن ناگزیر از جلای وطن شده و به دیگر شهرهای دور و نزدیک آذربایجان نقل مکان کردند. اکنون و ۲۵ سال بعد از این یورش وحشیانه، این شهر هنور هم رخت عافیت به تن نکرده و علی رغم آرامش نسبی، همچنان بی رمق باقی مانده است، به طوری که بسیاری آن را شهر ارواح معرفی می کنند.

در زمان رونق، این شهر در کار تولید کره، نوشیدنی و البته ساخت ماشین آلات بود. شهری که اگرچه هیچ ویژگی یا حضور نظامی خاصی نداشت، اما به عنوان مرکز ناحیه «آق دام رایونی» (Agdam Rayon) شناخته شده و به دلیل حضور جمعیت قابل توجه ارامنه، ناخواسته مرکز مناقشه دو گروه شد.

ناگورنو- قره باغ خود یک ناحیه کوچک محصور در خشکی بود که در غرب جمهوری آذربایجان واقع شده و در عین حال ادعای خودمختاری می کرد. از سوی دیگر جمعیت قالب این بخش را ارامنه تشکیل داده و از حمایت ارمنستان برخوردار بودند که به ویژه از گروه های شورشی ارمنی این منطقه حمایت می کرد. در این میان ارمنستان مدعی بود این ناحیه بخشی از قلمروی باستانی ارمنستان است که تاریخش به قرن چهارم پیش از میلاد بازمی گردد.

این ادعا یکی از دلایل بروز مناقشه ای گسترده در این منطقه شد. ادعاها کم کم جای خود را به حملات شدیدتر داده و در فاصله ماه های ژوئن تا آگوست سال ۱۹۹۳ رنگ جدی تری به خود گرفت. در آن زمان جمهوری آذربایجان از این منطقه به عنوان سدی برای محافظت از خود در مقابل ارمنستان استفاده می کرد. در عین حال ارمنستان نیز براین باور بود که آذربایجان در تدارک تهاجمی گسترده از سمت این شهر است و همین سوءتفاهمات زمینه ساز قربانی شدن این شهر شد.

در تابستان همان سال ده هزار ارمنی به همراهی نیروهای قره باغ روانه این منطقه شدند. شاید ورود نیروهای نظامی خرابی چندانی به بار نیاورد، اما حملات سنگین توپخانه کار ناتمام آن ها را به انجام رساند. درواقع نیروهای نظامی از ترس بازپس گیری شهر توسط آذربایجان، با هرچه در دست داشتند به تخریب و نابودی شهر پرداختند.

هرچه در این میان از تخریب و ویرانی جان سالم به در برد، از بناها جدا شده و روانه شهر «استپاناکرت» (Stepanakert) شد، یعنی بزرگترین شهر و پایتخت ناحیه ناگورونو- قره باغ.

گلوله باران این شهر بسیاری از ساختمان های آن را به تلی از سنگ و آجر تبدیل کرد، در حالی که بسیاری دیگر در آتش کینه مهاجمان سوختند. در خلال این تهاجم وسیع، همه ی ساکنان شهر ناگزیر به ترک خانه و کاشانه ی خود شدند. به محض خالی شدن شهر، نیروی نظامی ارمنستان از روی کینه و عداوت اغلب ساختمان های باقی مانده از شهر را تخریب کرده و اینگونه این شهر دیگر هرگز به شکل سابق برنگشت.

در مجموع به نظر می رسد تمامی محاسبات و طرح های ارائه شده از سوی آذربایجان اشتباه از آب درآمد، به طوری که تنها تعداد کمی نیرو برای محافظت از شهر باقی مانده بود و در آن زمان آمار سربازانی که ترک خدمت کرده و می گریختند، بسیار بالا بود.

بعد از اینکه خیال نیروهای ارمنی از تخریب کامل این شهر آسوده شد، پیشروی خود را به سمت شهرهای دیگری همچون «فضولی» (Fizuli)، «جبراییل» (Jebrail) و «زنگلان» (Zangelan) ادامه داده و آن ها نیز یکی بعد از دیگری به سرنوشت آق دام دچار شدند. در پایان آن تابستان شوم، هم جمهوری آذربایجان پنج منطقه خود را به ارمنستان واگذار کرده بود و هم بسیاری از مردم این مناطق قربانی جنگ شده بودند.

امروزه تنها اسکلت  های گلوله باران شده و در هم شکسته ای از ساختمان های این شهر باقی مانده است. در این میان بنای مسجد سابق شهر که به سختی آسیب دیده، هنوز پابرجا است. این مسجد روزگاری به عنوان محل نگهداری دام مورد استفاده قرار داشت.

هرچند این منطقه مدت چندانی درگیر این منازعه و جنگی فی مابین نبود. اما به هر حال آق دام تاوانش را داده و اکنون به شهر ارواح تبدیل شده است.

منبع: کجارو

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *