جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
راه‌های پیشگیری از بیات شدن نان در منزل

راه‌های پیشگیری از بیات شدن نان در منزل

بیات شدن، تغییرات ناخواسته و نامطلوبی است که بین زمان تولید و مصرف نان اتفاق می افتد و این تغییرات در دو قسمت پوسته و بافت داخلی نان ایجاد می شود. در این مقاله بیشتر سعی شده به مردم که مصرف کننده اصلی هستند آموزش چگونگی خرید، نگهداری و مصرف نان ارائه گردد.

 

بیات شدن نان

بیات شدن، تغییرات ناخواسته و نامطلوبی است كه بین زمان تولید و مصرف نان اتفاق می افتد و این تغییرات در دو قسمت پوسته و بافت داخلی نان ایجاد می شود. نظر به اینكه عوامل مختلفی در بیات شدن نان موثر می باشند، ولی قسمت عمده آنها به دست اندركاران تولید تا مصرف گندم، آرد و نان ارتباط دارد. در این مقاله بیشتر سعی شده به مردم كه مصرف كننده اصلی هستند آموزش چگونگی خرید، نگهداری و مصرف نان ارائه گردد.

چگونگی خرید، انتقال و نگهداری نان در منزل

جوانان حداقل ۴۰-۳۰ سال پیش نیز به خاطر دارند كه نان مورد نیاز، به صورت روزانه خریداری می شد و حتی بعضی از خانواده ها روزانه دو بار نان می خریدند (نان صبح و نان شب)، اما امروزه با افزایش جمعیت و سرعت روز افزون زندگی شهری، نه تنها زمان خرید دوبار نان در روز وجود ندارد، بلكه خرید نان روزانه نیز به فراموشی سپرده شده است، چرا كه اكثر خانواده ها با توجه به صفوف طولانی نانوایی، نان را برای چند روز خریداری می كنند كه این امر خود اشتباه است.

تا دیروز نان به محض رسیدن به منزل مصرف می گردید و یا به جهت نیاز به نگهداری طولانی، در سفره های مخصوص پارچه ای و یا ظروف مسی نگهداری می شد، اما امروزه نان نیمه بیات شده كه به منزل می رسد یا بلافاصله با همان كیسه پلاستیكی داخل یخچال قرار داده می شود و یا در ظروف پلاستیكی معروف به جا نانی قرار می گیرد كه هر دو عمل، باعث بیات شدن كامل نان می گردند و همه می دانیم به سر نان بیات شده چه می آید. پس با تغییرات ایجاد شده در شیوه زندگی، سعی كنیم به اندازه نیاز و درست خریداری و مصرف كنیم، یعنی نانی بخریم كه:

۱- سالم باشد (خصوصیات نان سالم عبارت است از: الف- از رنگ و بوی خوبی برخوردار بوده و اشتهاآور باشد. ب- به راحتی تكه شود و در هنگام تكه كردن كش نیاید. ج- در هنگام جویدن باعث خستگی دهان نشود. د- پس از خوردن برای دستگاه گوارش مشكلی ایجاد نكند، یعنی باعث ترش كردن، نفخ معده و… نشود).

۲- نان فاقد جوش شیرین باشد، چرا كه استفاده از جوش شیرین سبب بدبو، بدطعم، بدرنگ شدن و ایجاد ضایعات در نان می شود.

۳- نان را به اندازه بخریم، چرا كه خرید نان مازاد بر نیاز روزانه، یكی از علل افزایش ضایعات نان است (مصرف نان روزانه هر فرد در كشور ما به طور متوسط ۳۲۰ گرم می باشد).

۴- پس از خرید، اجازه دهیم نان خنك شود و بخار آن تخلیه گردد.

۵- نان را تا حد امكان در سفره پارچه ای حمل نماییم.

۶- در صورتی كه نان خریداری شده بیش از نیاز یك وعده باشد، مابقی آن را به قطعات كوچك تقسیم كنید و در كیسه های مخصوص فریزر به اندازه هر وعده قرار داده و به گونه ای كه منفذی نداشته باشد، آن را در فریزر قرار دهید.

بررسی های انجام شده نشان می دهند كه محصولاتی مانند انواع نان در شرایط محیطی و درجه حرارت خنك آشپزخانه (دمای بین ۲۱ تا ۳۵ درجه سانتیگراد كه بهترین محدوده دمایی برای ذخیره نان می باشد) می توانند برای مدت كوتاه و مناسب (۲ تا ۳ روز) نگهداری شوند و این در حالی است كه نگهداری در شرایط یخچال (در محیط سردتر از معمول) به بیات شدن سریع تر محصول كمك خواهد نمود (دمای بین ۵/۶- تا ۱۰+ درجه سانتیگراد منجر به افزایش سرعت سفت شدن بافت داخلی نان می گردد).

تجربه و تحقیق نشان داده است كه نگهداری در فریزر، مناسب ترین روش برای نگهداری فرآورده های نانوایی می باشد. قاعده كلی این است كه محصولات قابل فریز شدن (مانند نان) هر چه سریع تر در فریزر قرار گیرند، میزان كاهش كیفیت و آسیب دیدن محصول كمتر بوده و حداكثر تا ۳ ماه قابل نگهداری خواهند بود (دمای بین صفر تا ۵/۶- درجه سانتیگراد اثر بیات شدگی به اندازه یك روز بر نان داشته و در دمای كمتر از ۵/۶- درجه سانتیگراد، تمامی عوامل مؤثر بر بیات شدن نان، برای مدت نامحدودی متوقف خواهند شد).

شرایط نگهداری نان در فریزر

برای نگهداری نان در فریزر لازم است نان خریداری شده كاملا خنك شود، به قطعات كوچك و مناسب تقسیم گردد و پس از قرار دادن در كیسه های پلاستیكی مناسب در حداقل زمان ممكن به فریزر انتقال یابد.
برای مصرف نیز مقدار مورد نیاز را از بسته خارج كنید و برای خروج از حالت انجماد در بسته پلاستیكی و در محیط اتاق یا آشپزخانه قرار دهید.

اگر نان قبل از بسته بندی خنك نشود، به دلیل تعریق رطوبت موجود در نان، پوسته نان بسته بندی شده حالت خیس و مرطوب به خود می گیرد و محیطی مناسب برای رشد كپك ایجاد خواهد شد. علاوه بر این باعث بیات شدن زودرس، افزایش ضایعات نان و ایجاد بیماری گوارشی می گردد.

در فرآیند انجماد همیشه توصیه می گردد اگر قطعه نان خیلی بزرگ نباشد، تا حد امكان به صورت كامل (برش نخورده) منجمد گردد، چون در این حالت قابلیت حفظ طعم و بو افزایش می یابد.

زمانی كه قطعات كامل یا بریده شده نان در بسته های پلاستیكی برای فریز كردن آماده می شوند، خارج نمودن هوای موجود در كیسه یا بسته مربوط به نگهداری نان، روند بیات شدن و همچنین تشكیل كریستال های یخ را كاهش می دهد و طبیعی است كه نان نگهداری شده پس از خروج از حالت انجماد، شادابی بافت و مزه خود را بیشتر حفظ خواهد نمود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(Visited 5 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *