سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
چگونه بیماری وسواس شستشو را درمان کنیم؟

چگونه بیماری وسواس شستشو را درمان کنیم؟

وسواس شستشو عبارت است از احساسی آزاردهنده مبنی بر اینکه آلودگی ها و نجاسات علی رغم بارها شستشو هنوز از بین نرفته اند.

بسیاری از مبتلایان به این بیماری تصور می کنند هرگونه تماس اتفاقی یا قرارگیری در معرض آلودگی ها منجر به آلودگی کامل و آسیب جدی می شود. بیماری که به موجب این طرز تفکر دائما نگران حفظ خود از آلودگی هاست، به نظافت و شستشوی افراطی روی می آورد، اما باز هم به سختی احساس تمیزی می کند. وسواس شستشو معمولا به دو شکلِ تردید در مورد تمیزی و تحمل ناپذیری این تردید ظاهر می شود.

قبل از هر چیز باید بگوییم که این روش حتما باید با نظارت روانشناس انجام شود و نمی توانید خودتان به تنهایی از این روش بهره بگیرید. این روش درمانی از دل یک سنت نظریِ پرمایه در روان شناسی موسوم به شناخت  رفتار درمانی اقتباس شده است. درمانگران می توانند این روش را که بر پنج مرحله استوار است، چرخه وار تکرار کنند تا وسواس بیمار به تدریج برطرف شود.

روشهای از بین بردن بیماری وسواس شستشو:

طبقه بندی ترس ها: بیمار ابتدا باید به کمک درمانگر آلودگی هایی را که هراس انگیز می پندارد، بر اساس شدت ترس از شدیدترین به ضعیف ترین فهرست کند. برای مثال شاید یک فرد مبتلا به وسواس شستشو بتواند دستمالی را که روی زمین افتاده علی رغم کثیفی تحمل کند، اما نتواند به کف زمین در صورتی که حسابی برق نیفتاده باشد مستقیما دست بزند. دستگیره ی در، نشیمنگاه توالت فرنگی و دستگیره ی داخل واگن مترو از جمله ی دیگر مواردی هستند که می توانند در این فهرست جای بگیرند.

خودنظارتی: ثبت تعداد دفعات شستشوی دست ها در مبتلایان به وسواس شستشو در بهبود علائم بیماری مؤثر است. خودنظارتی در مراحل بعدی درمان، به ویژه زمانی که مرحله ی مواجهه سازی و جلوگیری از پاسخ (پاسخ = شستشو) آغاز می شود، در پیگیری میزان موفقیت بیمار در انجام تمرینات رفتاری کاربرد دارد. فرد می تواند از طریق خودنظارتی به میزان بهبود علائم وسواس در طول دوره ی درمان پی ببرد؛ بنابراین وقتی بیمار پیشرفت هفتگی خود را به اتفاق درمانگر بررسی می کند، راحت تر و دقیق تر می تواند به خاطر بیاورد که پیشرفت این هفته ی او چگونه و تحت چه شرایطی حاصل شده است.

برای مثال فرد ممکن است در سه روز نخست آغاز تمرینات خیلی خوب عمل کند، اما چند روز قبل از ملاقات بعدی با درمانگر در اجرای تمرینات و کنترل رفتار های وسواس گونه ی خود دچار مشکل شود. این بیمار اگر طرز رفتار خود را با جدیت پیگیری و ثبت نکند، ممکن است خودش یا حتی درمانگر را به این اشتباه بیندازد که هیچ پیشرفتی از جلسه ی قبل نداشته است، حال آنکه اگر فرم های خودنظارتی را به دقت پر کند معلوم می شود که پیشرفت داشته و فقط میزان پیشرفت او در مقایسه با روز های نخست اندکی متغیر بوده است.

مواجهه سازی و جلوگیری از پاسخ: در این مرحله درمانگر باید بیمار را با هریک از موارد فهرست بالا مواجه کند (درمانگر باید از آخرین مورد فهرست که کمترین ترس را در بیمار ایجاد می کند شروع کند)، اما فرد نباید پس از مواجهه با آلودگی دست به شستشوی وسواس گونه بزند. مواجهه سازی از افکار وسواس گونه ی بیمار در مورد کثیفی یا تمیزی جلوگیری می کند و علائم بیماری را سریع تر رو به بهبود می برد. مزیت دیگر مواجهه سازی جلوگیری از «اثر تقابل» است. البته این مرحله برای افرادی که شدیدا به پرهیز از آلودگی ها اصرار دارند رنج آورتر است.

مواجهه سازی مجدد: بیمار پس از شستن دست ها (قطعا شستن غیر وسواس گونه ی دست ها به علت ضرورت رعایت بهداشت هیچ ممانعتی ندارد) باید مجددا در معرض آلودگی قرار بگیرد. گاهی بیماران از مواجهه ی مجدد با آلودگی مقاومت می کنند، اما این استراتژی روند درمان را سرعت می بخشد. هدف از تکرار مواجهه این است که بیمار بپذیرد پرهیز از آلودگی اجتناب ناپذیر است و همیشه نمی تواند کاملا تمیز باشد. درمان تردید بیمار در مورد تمیزی هدف دیگر مواجهه سازی مجدد است، یعنی درمانگر با تکرار مواجهه به فرد القا می کند که می تواند علی رغم آلوده شدن هنوز احساس تمیزی کند.

مسائل قراردادی: روند درمان وسواس شستشو و جلو بردن مواجهه سازی بیمار با تک تک مواردی که در مرحله ی آغازین فهرست شده اند مانند یک توافق قراردادی است، حال آنکه فرد در زندگی روزمره به احتمال زیاد با آلودگی های هراس انگیز دیگری نیز مواجه خواهد شد که شاید در این فهرست نباشند. بیمار می تواند پس از مواجهه با مواردی که در فهرست نیستند عمل شستشو را انجام بدهد، اما فورا باید خود را با یکی از مواردی که جزء فهرست است مواجه کند. برای مثال شاید بیمار و درمانگر توافق کرده باشند که فرد فعلا به دستگیره ی در دست بزند و سعی کند از آلودگی دستگیره ی در نترسد، اما تا اطلاع ثانوی دستگیره ی در سرویس بهداشتی شامل این توافق نیست. حال اگر بیمار احیانا به دستگیره ی در سرویس بهداشتی دست زد، توصیه می شود فورا پس از شستن دست ها به دستگیره ی در جای دیگری غیر از سرویس بهداشتی دست بزند.

منبع: میگنا

(Visited 3 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *