شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
طرز تهیه سس مایونز خانگی سالم

طرز تهیه سس مایونز خانگی سالم

این روزها سس مایونز (Mayonnaise) در انواع و اقسام رژیمی، پرچرب، طعم دار و … در بازار به وفور یافت می شوند و کم تر کسی به سراغ درست کردن سس مایونز خانگی می رود اما شاید افرادی نیز باشند که دلشان بخواهد سس مایونز خانگی با درصد چربی و ادویه جات دل خواه خود درست کنند و یا کمتر از مواد نگه دارنده صنعتی استفاده نمایند. به همین جهت، این بار طرز تهیه سس مایونز خانگی خوشمزه را برای شما آماده کردیم تا در نهایت از یک سس سالم و خوشمزه خانگی لذت ببرید.

به یاد داشته باشید که درست کردن سس مایونز کار راحتی نیست و اگر هر یک از مواد اولیه یا مقادیر ذکر شده در اینجا را تغییر دهید یا طبق دستور عمل نکنید، به هیچ وجه به نتیجه مطلوب نمی رسید و چه بسا به جای یک ظرف سس مایونز خانگی باکیفیت به یک کاسه روغن طعم دار برسید‍!

 

مواد لازم

زرده تخم مرغ     ۱ عدد

پودر خردل           نصف قاشق چایخوری

شکر                   ۲ پنس

آبلیموی تازه        ۲ قاشق چایخوری

سرکه سفید      ۱ قاشق غذاخوری

روغن مایع           ۱ لیوان

نمک                   نصف قاشق چایخوری

نکته:
 • برای تهیه سس مایونز از هرنوع روغنی می توان استفاده کرد اما اولویت با روغن زیتون خالص است زیرا این روغن سنگین بوده و سس بهتر فرم می گیرد.

طرز تهیه 

 1. برای تهیه سس مایونز خانگی ابدا زرده و سفیده تخم مرغ را جدا نموده و فقط زرده را داخل یک ظرف بریزید.
 2. با نوک انگشت اشاره و انگشت شست، مقداری شکر برداشته و به زرده تخم مرغ اضافه کنید. این مقدار معادل ۱ پنس است. یک بار دیگر همین کار را تکرار کنید.
 3. نمک و پودر خردل را نیز اضافه کرده و مواد را با همزن بزنید.
 4. آبلیموی تازه و سرکه را با هم مخلوط کرده و نیمی از ترکیب را به زرده تخم مرغ اضافه نموده و هم بزنید.
 5. روغن مایع را قطره قطره به مواد اضافه کرده و سریع هم بزنید.
 6. بهتر است از مخلوط کن یا همزن دستی استفاده کنید زیرا نباید وسط کار، هم زدن را متوقف کرد.
 7. نیمی از روغن را که ریختید، سس شما فرم گرفته و تقریبا به غلظت رسیده است.
 8. در این مرحله بقیه ترکیب آبلیمو و سرکه و روغن را به سس اضافه کنید و بازهم، هم بزنید.
 9. سس مایونز خانگی خوشمزه و سالم شما آماده است و در این مرحله باید هم زدن را متوقف کنید اگر نه سس شل شده و به شکل روغن در می آید.
 10. اجازه  دهید سس به مدت ۲ ساعت در دمای محیط باقی مانده و سپس آن را در یک ظرف دربسته ریخته و در یخچال بگذارید.

نکات مورد توجه در طرز تهیه سس مایونز در خانه

 • از آنجا که سس مایونز خانگی فاقد مواد نگه دارنده است، تنها می توان حدود یک هفته آن را در یخچال نگهداری کرد. پس بهتر است هر بار تنها به میزان مصرف یک هفته خود سس تهیه کنید.
 • رنگ سس ممکن است به خاطر استفاده از تخم مرغ هایی که زرده آن ها پررنگ است یا به دلیل اینکه زرده تخم مرغ در ابتدای طرز تهیه سس مایونز خانگی به خوبی زده نشده باشد، قدری زرد رنگ شود.
 • اگر روغن را یکباره به سس اضافه کنید سس شما بریده شده و خراب می شود، پس دقت کنید روغن را به تدریج و قطره قطره به سس اضافه کنید.
 • توصیه شده است برای جلوگیری از بریده شدن سس هنگام تهیه سس ظرف تان را بر روی یخ یا سطحی سرد قرار دهید.

سس مایونز یک سس بسیار رایج و محبوب است که به تنهایی یا در ترکیب با مواد و سس های دیگر می تواند انواع سالاد یا ساندویچ های شما را بسیار خوش طعم کند اما خیلی از افراد مجبورند به خاطر چرب بودن یا به خاطر تمایل شان در عدم استفاده از مواد نگهدارنده از خوردن این سس صرف نظر کنند. اما شما می توانید با این طرز تهیه سس مایونز خانگی و استفاده از روغن های سالم چون روغن زیتون در تهیه  آن، سس مایونزی سالم و باب میل تان داشته باشید.

منبع: ستاره

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *