یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸
نسخه شگفت انگیز طب سنتی براي چربي سوزي و لاغري!

نسخه شگفت انگیز طب سنتی براي چربي سوزي و لاغري!

داشتن یک رژیم لاغری اصولی و تأیید شده نقش بسیار مهمی در سلامت بدن و رسیدن به هدف تان دارد.

راه های زیادی برای لاغری وجود دارد که تنها بخشی از این راه ها واقعی هستند و قابل اطمینان می باشند. طب سنتی ایرانی نیز روش هایی برای لاغری دارد که درصد اطمینان به این روش ها خیلی بیشتر از باقی روش ها است.

لاغری در طب سنتی

یونس حیدری پژوهشگر طب سنتی گفت: افزایش وزن موجب انواع امراض روحی و جسمی، مانند تصلب شرایین، یبوست، آرتروز، دیسکو گودی کمر، افزایش اسید اوریک خون و افسردگی می شود وی بیان کرد: چربی سوزی در طب سنتی به صورت استفاده از گیاهان ملین، مدر و داروهای گیاهی با طبع گرم که با ایجاد حرارت به دفع چربی وسموم بدن از طریق پوست کمک می کنند.

برای لاغر شدن افراد در ماه باید حداکثر ۳ تا ۴کیلو کاهش وزن داشته باشند، در صورتافزایش این میزان دچار ریزش مو و لاغری صورت می شوند که بازگشت آن به حالت سابق و طبیعی به کندی انجام صورت می گیرد.

این پژوهشگر طب سنتی عنوان کرد: کاهش وعده های غذایی و به حداقل رساندن حجم غذایی ناهار، استفاده از سبزیجات خصوصا اسفناج، تره جعفری، گیشنیز، خیار، آلبالو، گیلاس و سیب ترش درختی به عنوان میان وعده، همچنین مصرف آب هویج به صورت ناشتا موجب افزایش ترشح انسولین در لوزالمعده، کاهش قند خون و موجب لاغری می شود.

رژیم لاغری در طب سنتی

حیدری با بیان اینکه بهترین دارو برای لاغری ادویه جات هستند، اظهار کرد: پاپریکا، گرام ماسالا، میخک، بریانی، هل قراب،انیسون ستاره ای، جوز هندی، ریشه جوز، آویشن، سماق، کاکوتی، تخم گشنیز، بادیان ختایی، شقاقل، زنجفیل، دارچین وخردل خاصیت چربی سوزی بسیار بالایی دارند و استفاده از آنها در کنار غذاهای چرب توصیه می شود که استفاده از ادویه جاتدر افراد مبتلا به تپش قلب، گرم مزاج و مبتلایان خشکی پوست مضر است.

این پژوهشگر طب سنتی با تأکید بر اینکه استفاده از سرکه سیب یا انگور خانگی و سکنجبین در برنامه غذاییافراد به کاهش وزن کمک می کند، تصریح کرد: مصرف روزانه نصف استکان سرکه سیب خانگی به همراه دو قاشق غذا خوری زیره، یک داروی چربی سوز قوی است که در افراد دارای زخم معده منع مصرف دارد.

استفاده از دمنوش گزنه به همراه هل در مدت ۲۰ روز، در افراد دارای قند خون و اضافهوزن بسیار موثر است، که در افراد مبتلا به زخم معده توصیه نمی شود.مصرف چای سبز به همراه شیرین بیان و زیره به صورت ناشتا، در مدت یک تا یک و نیم ماه موجب کاهش وزن می شود، استفاده خودسرانه از چای سبز در طولانی مدت باعث کاهش فشار خون و ضعف اعصابمی شود، همچنین استفاده از دمنوش چای مکه قبل از خواب موجب کاهش وزن و تعدیل غلظت خون می شود.

حیدری با تاکید بر اینکه استفاده از نوشیدنی کامبوجا یک محلول مفید و چربی سوز است، بیان کرد: مصرف ترکیب آب ولرم، لیموترش به همراه عسل در مدت ۴۵ روز به صورت ناشتا، بدون هیچگونه رژیم غذایی موجب کاهش وزنمی شود، همچنین کرفس بک گیاه لاغر کننده است که استفاده بیش از حد از آن موجب ایجاد سنگ کلیه می شود.

راه های لاغری در طب سنتی

استفاده از ماست چکیده محلی، تخم کتان قرمز به همراه آویشن کمک شایانی به لاغری می کند،همچنین استفاده از حبوبات، ماش، جوی دوسر و انواع آش ها و سوپ ها بسیار مؤثر است که مصرف عدس در افراد دارای ضعف اعصاب و سودا مزاج توصیه نمی شود.

این پژوهشگر طب سنتی اظهار کرد: بادام درختی موجب کاهش اشتها و به دلیل کالری کم موجب اضافه وزن نمیشود، استفاده از پودر هسته، شاخه آلبالو و هسته خرما به همراه زیره در کاهش چربی های بدن تأثیر چشمگیری دارد، دمنوش تخم کرفس(در خانم ها) و دمنوش زنیان(در آقایان) موجب کاهش اشتها می شود.

دمنوش لاک مغسول یک داروی گیاه قوی چربی سوز است، همچنین دمنوش گیاه چشوم پاکستانی در دوره یکماه بسیار مؤثر است، استفاده از این داروی گیاهی در مبتلایان به پرکاری تیرویید توصیه نمی شود استفاده بیش ازحد آن سبب ضعف بینایی در افراد می شود.

بد نیست عوامل چاقی از نظر طب سنتی و اسلامی را بدانید:

۱- نجویدن لقمه های غذا:

در اکثر بیمارانی که مورد بررسی قرار دادم مهمترین دلیل چاقی را نجویدن غذا دانستم. غالب بر۹۰درصد افرادی که از معضل چاقی رنج می برند، غذارا تند تند خورده و نجویده آن را قورت می دهند. توصیه و تاکید میکنم هرلقمه غذا را کاملا دردهان هضم کنید (اگر از نظر زمانی بخواهیم برآورد کنیم حداقل ۱۵ ثانیه هر لقمه غذا را باید جوید).

۲- طرز نشستن غلط روی سفره:

امام رضا (ع) در کتاب رساله ذهبیه می فرمایند: چهار زانو مخصوص حجامت است نه سفره! روی سفره باید یک زانو و یا به شیوه غلامان نشست. چون بدین وسیله عرصه بر معده تنگ شده فرد زودتر سیر می شود.

۳- نوشیدن نوشیدنی های خنک یا آب یخ در زمانهای نامناسب:

اکثر افرادی که چاق هستند آب یا نوشیدنیهای خنک را در زمانهای نامناسب مثلا ساعات نیمه های شب با بیدارشدن از خواب، و یابین لقمه های غذا، یا بلافاصله بعدازخوردن غذاهای آبکی و سوپی و یا حتی بعد از خوردن میوه مینوشند. توصیه میشود از نوشیدن آب یا هر نوشیدنی، درست قبل از خوردن غذا نیز خودداری شود، که اینکار باعث چاقی آنها می شود.

۴- عدم رعایت نکات تغذیه ای:

توصیه و تاکید میشود افرادیکه از غلبه رطوبت (بلغم) برخوردارند ازخوردن غذاهای به رنگ سفید مانند: برنج، دوغ، ماست، بستنی، فالوده، قند، شکر و…بپرهیزند ماکارونی و هرغذای صنعتی مانند نوشابه ها و فست فودها نیز باعث چاقی می شوند.

۵- عوامل هورمونی:

اکثر افرادی که چاق هستند، مشکلات کبدی نیز دارند چون کبد مادر همه غده هاست پس سایر غده ها مانند طحال، کیسه صفرا، لوزالمعده، تیرویید و…از فرزندان کبد بشمار میروند اگر کبد دچار مشکل شود طبیعتا کار سایر غدد علی الخصوص تیرویید دچار اختلال میشود کم کاری تیرویید باعث چاقی می شود.

منبع: نیک صالحی

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *