هیچکس نمی گوید که پدر خوبی بودن، آسان است. مهم نیست فرزندتان چه سنی دارد یا چند فرزند دارید، باید بدانید که چه کارهایی هستند که یک پدر نباید انجام دهد. برای یک پدر خوب بودن باید، حاضر، منظم، همبازی و دلسوز فرزندان خود باشید تا آنها بدانند که هیچ سهل انگاری در رابطه با آن ها از جانب شما وجود ندارد. اگر می خواهید روش های پدر خوب بودن را بدانید، این مقاله را مطالعه کنید:

۱- برای فرزندان خود وقت بگذارید

بچه ها اهمیت زیادی نمی دهند اگر شما فقط دنبال ترقی گرفتن در شرکت خود هستید یا هیچ نقشی در خانه ندارید. چیزی که آن ها اهمیت می دهد این است که برای شام با آنها نیستید، حتی اگر آن ها را به بازی بیس بال شنبه شب ببرید یا آخر هفته را با آنها فیلم تماشا کنید. اگر می خواهید پدر خوبی باشید، پس باید در هر زمانی کنار فرزندان تان باشید یا حداقل آخر هفته را به آنها اختصاص دهید، هر چقدر هم که پرمشغله باشید.

در جدول زمان بندی خود، زمانی را برای آن ها قرار دهید. ممکن است بهترین زمان برای فرزند شما شاید سه شنبه ها یا پنجشنبه ها یا یکشنبه ها باشد. به این زمان ها اهمیت ویژه ای بدهید و نگذارید دیگر جمع ها وارد شوند. اگر بیشتر از یک فرزند دارید، پس باید برای هر کدام زمان جدا اختصاص دهید، تا رابطه خاص شما جلو برود. اگر خسته هستید و نمی توانید در بازی بسکتبال با فرزند خود بازی کنید، کار دیگری بجای آن انجام دهید مثلا: با هم بازی بسکتبال یا فیلم های آن را تماشا کنید. خیلی مهم است که با ظرفیت آن ها همراه شوید.

۲- در مراحل زندگی آن ها باشید

اگر چه قرار دادن زمانی برای فرزندان باعث بهبود ارتباط با آن ها می شود، اما باید در تمامی مراحل زندگی نیز با آن ها همراه باشید. طوری برنامه ریزی کنید که در روز اول یا روز فارغ التحصیلی مدرسه فرزند خود باشید. بچه ها آن لحظه ها را تا آخر عمرشان به یاد خواهند داشت و بودن شما در آن لحظات، بهترین اثر را خواهد گذاشت. ممکن است در مرحله ای از زندگی فرزند خود مشغله داشته باشید و نتوانید حاضر شوید، اما اگر آنها را از دست دادید خیلی زود آن را جبران کنید.

۳- به فرزند خود درس های مهم را یاد دهید

باید به کودک خود ابتدایی ترین مشکلات زندگی، درس های مهم را آموزش دهید. می توانید به پسر خود کمک کنید به توالت برود، به آن ها اجازه دهید دوچرخه سواری را یاد بگیرند و به آن ها آموزش دهید که به خانه بیایند. همچنین می توانید به پسر خود اصلاح کردن و بهداشت فردی را بیاموزید. فرزندان شما به شما برای یادگیری درس های مهم روزانه زندگی نیاز دارند. این درس ها را با همسر خود جداسازی کنید. هر دو می توانید درس هایی که کودکان برای رشد نیاز دارند را به آن ها بیاموزید. به فرزندان خود اشتباهات شان را بیاموزید. اگر کاری غلط انجام داده اند، باید به آن ها کمک کنید که علت آن را ببینند و درمورد خودداری کردن از بعضی رفتارها در آینده با کمی صحبت به آن ها توضیح دهید.

درک کردن و ناظم منصف بودن:

۱- به کودک خود کادو بدهید

ناظم بودن فقط به معنی تنبیه کردن بچه ها هنگام خطاهایشان نیست. به معنی پاداش دادن هنگامی که کار خوبی انجام می دهند و تشویق کردن آن ها به انجام دوباره آن رفتار خوب نیز هست. هر سنی که دارند، به آن ها کمک کنید تا از مشکلات بیرون بیایند، اگر به بلوغ رسیده اند که می توانند بعد از دعوا سالم بیرون بیایند، اجازه دهید که بدانند به آن ها افتخار می کنید. آن ها را به رستوران مورد علاقشان ببرید یا کاری انجام دهید که بفهمند از آن رفتار خوبشان متشکر هستید. اگر فرزندان شما کوچک است، دادن هدیه چنان تأثیر طولانی ای خواهد گذاشت و به اطمینان می رسند که واقعا به آن ها افتخار می کنید. باید انگیزه بگیرند چراکه به کمک شما خوب و بد بودن را آموخته اند.

۲- گاهی کودک را تنبیه کنید

برای یک ناظم منصف بودن باید هنگامی که کودکان اشتباه می کنند، آن ها را تنبیه کنید. این به معنی تنبیه فیزیکی یا روانی نیست، فقط به این معنی است به کودک هنگامی که خطایی انجام می دهد، عواقب و پیامدهای کارش را بفهمانید. هنگامی که فرزند شما به سن کافی رسیده است، باید خطای خود را بداند. مطمئن شوید که در تنبیه کردن با همسر خود موافق هستید. پیامدها نیز باید یکسان باشد شواهد مادر پدر هم باید یکی باشد تا شما را به حالت بد نبرد.

۳- داد نزنید

هر چقدر از رفتار کودک خود اذیت شدید، داد زدن راه حل نیست. اگر باید داد بزنید، سعی کنید وقتی تنها هستید داد بزنید. در حمام یا زیر بالشت. اما سر بچه هر چقدر هم کارش بد بوده باشد، داد نزنید. می توانید کمی صدای خود را بالا ببرید تا بفهمد اشتباه کرده است اما اگر داد یا جیغ بزنید آنها از شما می ترسند و رابطه شان را با شما کم خواهند کرد. هر چقدر هم که سخت باشد، نباید بگذارید کودک ببیند که کنترل خود را از دست داده اید.

۴- به کودک احترام بدهید

احترام، دست یافتنی است نه دادنی و باید احترامی که یک پدر می گذارد را انجام دهید. اگر خیلی در خانه نیستید سر مادر داد می زنید یا فقط در زمان هایی مود دارید نظم دارید، آن ها به شما احترام نخواهند گذاشت چونکه فقط پدر هستید. باید جوری باشید که ستودنی، صادق و استوار هستید تا بچه دریابند که شما به عنوان یک پدر شایسته احترام هستید. بچه ها نباید شما را بپرستند و فکر کنند که شما کامل هستید، باید ببینند که شما انسان هستید و با آن ها خوب رفتار می کنید.

۵- مهربانی و عشق خود را نثار فرزندان کنید

ممکن است فکر کنید که نقش خوب کمی دور بودن است اما در واقع به معنی در ارتباط بودن با فرزندان یا بوسیدن و بغل کردن آن ها و اجازه دادن به آن ها که بدانند چقدر به آن ها اهمیت می دهید، است. کل روز را با گفتن دوستت دارم نگذرانید. کمی با آن ها فعالیت فیزیکی انجام دهید تا بدانند چه جایگاهی برایتان دارند. فرزندان شما تا آخر نیازمند مهربانی و عشق شما هستند، با هر سنی که دارند. بچه را بستایید و اجازه دهید دریابند که زندگی بدون آن ها برایتان ممکن نیست.

منبع: کاویاب