دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
گربه‌ها چه خواب‌هایی می‌بینند؟!

گربه‌ها چه خواب‌هایی می‌بینند؟!

تنها کاری که همه گربه ها در آن خوب هستند خوابیدن و خر خر کردن است! اگر وقتی خوابند به آنها دقت کنید می بینید که در خواب تکان می خورند، انگار که دارند خواب می بینند! اما رویاهای آنها در چه مورد است؟

در بین پستانداران گربه ها از همه بیشتر می خوابند. این موجودات پشمالو دو برابر انسان، یعنی در حدود روزانه ۱۵ ساعت، می خوابند. با این همه خواب حتما رویاهای زیادی هم می بینند.

مطالعه در مورد خواب هایی که انسان ها می بینند آسان تر است. اگر بخواهید مضمون رویاهای فردی را بدانید، به راحتی از او سوال می کنید. مشخص است که در گربه ها از این آپشن برخوردار نیستیم!

این شما و این هم آنچه ما راجع به خوابیدن و رویا دیدن گربه ها می دانیم، یا فکر می کنیم می دانید.

شکار!

درست مانند ما، گربه ها هم در هنگام خواب حرکات سریع چشم دارند که به آن مرحله رم (REM) خواب گفته می شود. در این مرحله است که اکثر رویاها پدیدار می شوند. در طول مرحله رم ضربان قلب و تنفس سریع تر می شوند و چشم ها به طور مرتب و با حرکاتی تند در جهات مختلف حرکت می کنند.

در سال ۱۹۶۰ یک محقق خواب به نام مایکل جووت بر روی بیولوژی مرحله رم در خواب گربه ها تحقیق کرد. زمانی که مرحله رم شروع می شود، به جای آنکه گربه بی حرکت بماند و دراز کشیده باشد، حرکاتی تند و عصبی از خود نشان می دهد، پشتش را خم می کند، چنگ می زند و دندان هایش را به هم فشار می دهد. در این مرحله گربه جوری رفتار می کند انگار به دنبال شکار طعمه اش است.

دامپزشک عصب شناس، آدریان موریسون که نقد این تحقیق را نوشته است می گوید: گربه در مرحله رم خواب سرش را هم جوری تکان می دهد که انگار دارد دنبال چیزی می گردد، مثلا طعمه. این تحقیق می گوید گربه ها بیشتر خواب شکار کردن می بینند تا خواب هایی ساده راجع به دنیای اطراف شان.

خواب شما را می بینند؟

وقتی گربه چشم هایش را می بندد به احتمال زیاد دارد خواب هایی شبیه به رویاهای ما می بیند. ما خواب هایی در مورد زندگی روزمره مان می بینیم، گربه ها هم همین طور. تنها تفاوت در نوع زندگی هامان است!

دانشمندان می گویند انسان ها بیشتر راجع به مواردی که در زندگی روزانه شان با آنها برخورد می کنند خواب می بینند، البته خواب هاشان بیشتر دیداری است تا منطقی. حیوانات هم با ما تفاوت ندارند. اگر سگ دارید شاید یک شب خواب ببینید دارید با او بازی می کنید و او را به گردش برده اید، سگ تان هم ممکن است همین رویا را ببیند.

از آنجایی که سگ ها بیشتر به صاحب خود وابسته هستند، احتمالش زیاد است که سگ تان رویاهایی راجع به صورت شما، بوی تن تان، اذیت کردن یا بازی با شما ببیند. قطعا گربه ها هم راجع به صاحب شان رویاهایی می بینند اما احتمالا این رویاها بیشتر راجع به اذیت کردن صاحب شان (یا گرفتن غذا از او) باشد!

همزمان خواب و بیدار

اگر به نظر می رسد همیشه گربه تان یک ثانیه تا چرت زدن فاصله دارد، به این خاطر است که همین طور است! روانشناسان می گویند: به نظر می رسد گربه ها هیچ و قت با خوابیدن فاصله زیادی ندارند. اگر چه ممکن است در یک لحظه کاملا هوشیار به نظر برسند و شیطنتی را مشتاقانه دنبال کنند یا با جدیت دنبال گرفتن یک طعمه باشند، اما ممکن است لحظه بعد بدون هیچ زحمتی به راحتی به خواب بروند.

گربه ها بیشتر شب ها و هنگام غروب فعال هستند. در بقیه روز و حتی قسمتی از شب در حالتی بین خواب و بیداری قرار دارند.

گربه ها بین شب و روز قرار دارند، بین خواب و بیداری. در حقیقت آنها این مسئله که نمی توان هم خواب بود و هم بیدار را به چالش می کشند. گربه ها نه تنها می توانند در هر حالتی بخوابند، بلکه حس بویایی و شنوایی شان در بیشتر مدتی که خواب هستند فعال می ماند.

پس ممکن است همین الان که گربه تان نشسته است و بین خواب و بیداری است، در حال رویا دیدن باشد، این یک مهارت است!

گربه ها کابوس هم می بینند؟

ممکن است گربه تان به آرامی خوابیده باشد و به ناگهان بدنش پیچ و خم بخورد، پنجه هایش باز شوند و ناخن هایش بیرون آیند و در کل به نظر برسد فشاری به او وارد شده و راحت نیست. احتمال دارد که او در حال دیدن کابوس باشد و یا تنها دارد فشاری که در اثر اتفاقی بد در طول روز بر او وارد شده را آزاد می کند. البته ممکن است این تنها یک انقباض عضلانی مربوط به مرحله رم خواب باشد.

حتی گر فکر می کنید گربه تان دارد کابوس می بیند هم فکر خوبی نست که او را از خواب بیدار کنید. با این کار ممکن است او عصبانی شود و وحشت کند و خوابش بهم بریزد. بهتر است اجازه دهید دوست پشمالوتان بخوابد.

منبع: فوت و فن

(Visited 38 times, 1 visits today)