شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه بدون بی‌احترامی کردن موضوع بحث را عوض کنیم؟

چگونه بدون بی‌احترامی کردن موضوع بحث را عوض کنیم؟

آیا تاکنون در این شراطی قرار گرفته اید که موضوع گفت وگو به سمتی برود که شما به هیچ عنوان در آن احساس راحتی نداشته باشید؟

اگر پاسختان مثبت است حتما می دانید که شرایط چندان خوبی نیست و فرد دایم در ذهنش دنبال راه فرار می گردد. برای اینکه بدانید در چنین مواقعی چه کارهایی می توانید انجام دهید که به طرف مقابل بر نخورد و به او بی احترامی نشود اما شما هم بتوانید موضوع را عوض کنید از شما دعوت می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

البته باید توجه داشته باشید که این روش همیشه هم کارساز نیست زیرا ممکن است طرف مقابل متوجه اشاره های سربسته شما نشود.

۱- اول حرف طرف مقابل را تأیید و سپس موضوعی دیگر را مطرح کنید

اگر متوجه شدید طرف مقابل شما سعی دارد بحث را به سمتی پیش ببرد که برایتان خوشایند نیست، سعی کنید با یک تصدیق ساده موضوع بحث را تغییر دهید.

به طور مثال وقتی فردی در یک مهمانی موضوعی را پیش می کشد که می دانید در نهایت به جروبحث و دعوا می انجامد فقط کافیست چنین عباراتی را به او بگویید: نظرات مختلفی در مورد این موضوع وجود دارد چرا به جای آن در مورد موضوعات جالب تر مثل سفر آخر تو به کیش صحبت نکنیم؟

۲- از دانش و اطلاعات فرد تعریف کنید

یکی از بهترین روش ها برای تغییر دادن موضوعاتی که برایتان خوشایند و جذاب نیست، تعریف کردن از میزان اطلاعات طرف در مورد آن موضوع است.

به طور مثال، اگر فرد مقابل در مورد مسایل سیاسی جامعه صحبت می کند که خوشایندتان نیست با او بحث نکنید که این مکالمه کسل کننده ادامه پیدا کند. در عوض، از اطلاعاتی که مثلا در مورد فلان رهبر یا رئیس جمهور دارد تعریف کنید و بپرسید که این همه دانش را از کجا یاد گرفته؟

به همین سادگی موضوع عوض می شود و طرف مقابل بدون اینکه متوجه شود در مورد کتاب ها یا مقاله هایی که مطالعه کرده صحبتش را ادامه خواهد داد.

۳- دنبال کلمه یا عبارتی باشید که در بحث وقفه ایجاد کند

گاهی پیش می آید در جلسه ای حضور بیابید که از موضوع بحث چیزی نمی دانید و در نتیجه حرفی هم برای بیان نخواهید داشت. مکالمه های یک طرفه همیشه خسته کننده هستند بنابراین توصیه می کنیم مترصد فرصت باشید. یعنی چه؟

یعنی به حرف ها گوش کنید و در میان آنها دنبال کلمه یا عبارتی بگردید که بتوانید با استفاده از آن موضوع صحبت را تغییر دهید.

به طور مثال اگر مثلا فردی در مورد تاپ هایی که سرشانه ندارند یا بخش بالایی آنها باز است صحبت می کند و این استایل از نظر شما اصلا جذاب نیست، می توانید با گفتن چنین جمله ای کل بحث را عوض کنید: در مورد تاپ بدون سرشانه گفتید، توجه کرده اید که هوا در عرض یک روز چطور ناگهان عوض می شود؟ و به این ترتیب بحث را به آب وهوا بکشانید.

۴- بدون مقدمه موضوع صحبت را عوض کنید

یکی دیگر از روش ها تغییر دادن موضوع بحث این است که منتظر یک وقفه کوتاه در حرف های طرف بمانید. به محض اینکه او حرفش را قطع کرد تا نفسی گرفته و دوباره صحبت هایش را ادامه دهد، از فرصت استفاده کرده و فورا موضوعی را مطرح کنید که مطمئن هستید بقیه با شما همراهی خواهند کرد.

بیشتر مردم متوجه می شوند که شما از قصد صحبت هایشان را قطع کرده اید و دیگر ادامه نخواهند داد.

اما در مواردی که طرف متوجه این اشاره غیرمستقیم نمی شود، دوباره این کار را تکرار کنید. هنگام قطع کردن صحبت های او لبخند بزنید تا هیچ سوتفاهمی در این میان به وجود نیاید و طرف احساس نکند به او بی احترامی شده است.

برای این ترفند چند مثال در زیر ذکر کرده ایم:

  • وقتی در کافه نشسته اید و دوستان در مورد یک فرد غایب غیبت می کنند برای اینکه موضوع صحبت را عوض کنید، بدون مقدمه به طراحی کافه اشاره کنید و بپرسید: به نظرتان چنین کافه ای چقدر سرمایه لازم دارد؟
  • وقتی یک نفر در مورد شرکتی که در آن کار می کنید بد حرف می زند، از او بپرسید آیا حیوان خانگی دارد؟ اگر بله، آن حیوان چیست و چند تا هستند؟ فرد فورا متوجه اشاره شما خواهد شد و دیگر به اعتراض هایش ادامه نخواهد داد.

۵- رک و مستقیم موضوع بحث را عوض کنید

گاهی هیچ کدام از روش های بالا مناسب موقعیتی که در آن حضور دارید نیست و بهتر این است که مستقیم و مؤدبانه به طرف مقابل بگویید که ترجیح می دهید در مورد موضوع دیگری صحبت کنید.

به روش های زیر می توانید این کار را انجام دهید:

  • من خیلی متأسف هستم اما این حرف ها خاطره های بدی را برای من تداعی می کند و ممنون می شوم در مورد موضوعات دیگری با هم صحبت کنیم.
  • من چیزی در مورد این موضوع نمی دانم. بهتر نیست در مورد چیزی صحبت کنیم که هر دو از آن لذت می بریم؟
  • من خیلی راحت نیستم که در مورد مسایل اعتقادی و مذهبی صحبت کنم؛ فارغ از این بحث ها، این گردنبند چقدر به رنگ چشم هایت می آید!

۶- عذرخواهی کرده و محیط را ترک کنید

بعضی از مردم برایشان مهم نیست که شما از موضوع مکالمه خوشتان می آید یا خیر و به هر نحوی که شده به صحبت های خود ادامه می دهند. در مقابل چنین افرادی لازم نیست حرص بخورید یا از اینکه نمی توانید موضوع بحث را عوض کنید، ناامید شوید. در عوض به بهانه دستشویی رفتن، فضا را ترک کنید.

اگر مجبور به بازگشت به سر میز هستید، موضوعی تازه در ذهن خود آماده کنید و به محض نشستن آن را شروع کنید تا فرد دیگر حرف های قبلی اش را ادامه ندهد. اگر متوجه شدید او همچنان قرار است همان صحبت قبلی را ادامه دهد، عذرخواهی کرده و کلا محیط را ترک کنید.

۷- برای عوض کردن بحث همیشه آماده باشید

همیشه در ذهنتان چندین موضوع برای مواقعی که موضوع بحث خسته کننده است، داشته باشید. به این ترتیب برای فرار از شرایط ناخوشایند لازم نیست زیاد فکر کنید زیرا آمادگی روبه رو شدن با این مساله را از قبل داشته اید.

در زیر تعدادی از موضوعات که برای عموم مردم کاربردی هستند را نوشته ایم:

  • صحبت در مورد تغییرات آب وهوایی
  • تیم های ورزشی
  • برنامه تلویزیونی یا فیلم جدید که سر و صدای زیادی به پا کرده
  • رستوران های مورد علاقه

منبع: روزیاتو

(Visited 14 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *