یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
این عوامل تمرکز شما را نابود می کنند

این عوامل تمرکز شما را نابود می کنند

اختصاصی چاره چی / تمرکز در اصطلاح یعنی حفظ و نگهداری توجه و تمرکز حواس، روی موضوعی معین و بدون تمرکز حواس، یادگیری موضوعات مختلف به نتیجه نمی رسد.

عدم تمرکز حواس ، موضوعی است که بسیاری از ما از آن رنج می بریم و دلایل مختلف و متعددی دارد.عموما همه افراد توانایی تمرکز کردن را دارند اما تمرکز نسبی است یعنی کسی نمی تواند ادعا کند کاملا حواس پرت است و یا همیشه تمرکز حواس دارد.

در این میان عوامل زیادی وجود دارند که مانع از تمرکز صحیح در ما می شوند.

۱- شبکه های اجتماعی و استفاده ی مداوم از آن ها : زمانی که عضو یک یا چند شبکه می شوید، هر از گاهی تمایل به بروزرسانی اکانت شخصی تان یا چک کردن مطالب جدید پیدا می کنید.پس بهتر آن است که هنگام کار اکانت هایتان را در شبکه های اجتماعی باز نکنید و وسایلی را که با آن ها وارد این صفحات می شوید مثل گوشی، تبلت، لپ تاپ و … را دور از دسترس تان قرار دهید، اینترنت را خاموش کنید یا حداقل این کار را هر چند ساعت یک بار انجام دهید.

getty_rm_photo_of_eye_reflecting_computer_screen

۲- حجم زیاد ایمیل ها و پیغام های شخصی و کاری: بهتر است ایمیل کاری یا شخصی تان را آنلاین نگه ندارید و زمانیکه سرتان کمی خلوت شد لاگین کنید.

getty_rf_photo_of_email_inbox

۳- استفاده زیاد از تلفن همراه: استفاده از موبایل برای صحبت کردن به خصوص در حین انجام کارهایی که نیاز به تمرکز زیادی دارد، حواسمان را از کار اصلی پرت می کند، معمولا زنگ موبایل اتفاقی است که اغلب ما به آن جواب می دهیم و نمی توانیم از آن بگذریم، بهتر است در حین کار گوشی تان را سایلنت کرده و به تماس ها در فرصتی مناسب پاسخ دهید.

getty_rm_photo_of_woman_on_mobile_phone

۴- انجام چند کار همزمان : زمانی که انجام چند کار در حد توانایی های شما نباشد، موجب می شود تا تمرکز شما بین چند کار تقسیم شود، پس کارهایتان را اولویت بندی کنید و آن هایی را که مهم تر هستند ابتدا انجام دهید تا با سرعت و کیفیت بیشتری انجام شوند.

getty_rm_photo_of_mother_multitasking

۵-خستگی : انجام دادن کارهایی که آن ها را دوست نداریم و نسبت به آن ها بی میل هستیم و یا خستگی ناشی از حجم کاری زیاد می تواند تمرکز ما را نسبت به کارهایمان کمتر کند.هر یک ساعت یکبار شما نیاز به ۱۰ دقیقه استراحت دارید، می توانید یک قهوه بنوشید، به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید یا پیاده روی کنید تا با انرژی و تمرکز بیشتر بتوانید ادامه دهید.

getty_rm_photo_of_man_in_office

۶- خیال بافی منفی: افکار آزار دهنده و گفتگوهای درونی منفی که هر فرد با خود دارد موجب عدم تمرکز می شود، شما می توانید افکاری که شما را آزار می دهند را بنویسید و زمان بعد از کار برای حل آن ها راه حلی پیدا کنید، در این صورت مطمئن می شوید که برای مدتی از شر آن ها خلاص شده اید و بهتر کارهایتان را انجام می دهید.

getty_rm_photo_of_nagging_thoughts_collage

۷- فشارهای روانی : استرس و اضطراب در موقعیت های مختلف شدیدا تمرکز شما را تحت تاثیر قرار داده و بهترین راه درمان افکار استرس زا آن انجام حرکات مدیتیشن و یوگا است.

getty_rm_photo_of_stressed_out_teacher

۸- کمبود و یا اختلال خواب :هر فرد بالغی به ۷ تا ۹ ساعت خواب در یک شبانه روز نیاز دارد، و اگر کمبود خواب دارید، تنها با خواب کافی می توانید در محل کار هوشیار تر بوده و به وظایفتان رسیدگی کنید.

getty_rf_photo_of_young_man_yawning

۹- گرسنگی : زمانی که گرسنه هستید سوخت کافی به مغزتان برای توجه و تمرکز بیشتر نمی رسد و بهترین کار برای بهبود این وضعیت آن است که همیشه صبحانه بخورید، در حین کار خوراکی هایی با پروتئین بالا مثل آجیل یا مغزها را استفاده کنید، و کربوهیدرات های مفید مثل غلات کامل سبوس دار را جایگزین کربوهیدرات های مضری مثل برنج و ماکارونی کنید.

getty_rm_photo_of_empty_refrigerator

۱۰- افسردگی : یکی از علائم نداشتن تمرکز،افسردگی است. اگر احساس غم یا افسردگی دارید حتما با یک مشاور صحبت کنید تا با رفتار درمانی یا روش های دیگر بهبود یابید.

photolibrary_rm_photo_of_worried_man_at_desk

۱۱- مصرف برخی از داروها یا تداخل های دارویی : مصرف برخی از داروها موجب حواس پرتی می شوند و اگر احساس می کنید با قطع آن ها تمرکزتان بهتر می شود، با پزشکتان در ارتباط با میزان مصرف و یا قطع آن ها مشورت کنید.

getty_rf_photo_of_pills_and_bottle

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.webmd.com

(Visited 231 times, 1 visits today)