دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
یادگیری زبان با ۸ ترفند عالی

یادگیری زبان با ۸ ترفند عالی

آیا یادگیری زبان جدید فقط از عهده ی برخی از افراد برمی آید؟ راهکارهای مؤثر برای یادگیری زبان چیست؟ با تلاش و پشتکار می توان زبانی تازه آموخت یا با وجود استعدادی ذاتی می توان از عهده ی چنین کاری برآمد؟ به نظر می رسد که کلید اصلی یادگیری زبان، نه استعداد مادرزادی است و نه پشتکار بیش ازحد. کلید یادگیری زبان، آموزش دیدن از طریق ابزارها و داشتن عادات صحیح است. شاید باور نکنید اما یکی از بهترین ابزارهای یادگیری زبان، دقیقا کنار دست شماست: تلفن هوشمندتان. بله، تلفن هوشمند شما منبعی است برای یادگیری زبان با موسیقی و … اگر تابه حال به فکر استفاده از آن نبوده اید، عیبی ندارد. هنوز هم دیر نشده است.

۸ ترفند برای یادگیری زبان با موسیقی:

۱- از منابع خوب و غنی موسیقی استفاده کنید

برای یافتن موسیقی خوب، بهتر است به منابع مناسب مراجعه کنید.

وب سایت اسپاتیفای (Spotify) نیز سرویسی است که با عضویت در آن به تعداد زیادی آهنگ و موسیقی دسترسی پیدا خواهید کرد و ضمنا از جریان های روز باخبر خواهید شد.
فلوئنت یو (FluentU) هم راه مناسبی برای یادگیری زبان در منزل است. زیرا ویدئوهای واقعی فراوانی دارد و به شما کمک می کند تا زبان انگلیسی را یاد بگیرید. در این وب سایت، تعداد زیادی ویدئوی طنز و تبلیغ فیلم وجود دارد.

۲- آهنگ های مناسبی انتخاب کنید

برای یادگیری زبان با موسیقی باید به آهنگ هایی گوش کنید که موردپسندتان است. در غیر این صورت، خیلی زود خسته خواهید شد.
آهنگ هایی را انتخاب کنید که نه خیلی تند و سخت خوانده می شوند نه خیلی ساده هستند. بهتر است از آهنگ هایی کمک بگیرید که در آنها از زبان رایج روزمره استفاده می شود.
یادتان باشد که برخی از خواننده ها، به شکل خاصی می خوانند و ممکن است یک واژه یا عبارت را دقیقا مانند شکل اصلی آن تلفظ نکنند.

آهنگ هایی را انتخاب کنید که یک داستان را روایت می کنند. در این صورت بهتر می توانید ترانه را درک و تجسم کنید. اگر خیلی خیلی مبتدی هستید حتی انتخاب از میان آهنگ های کودکان و انیمیشن های دیزنی هم فکر بدی نخواهد بود.
با موسیقی پاپ شروع کنید. موسیقی پاپ معمولا مضامین عاشقانه دارد و عبارات و لغات در آن تکرار می شوند. با به دست آوردن تسلط اولیه، به دیگر سبک های موسیقی هم گوش کنید.

۳- برای هضم و درک بهتر موسیقی از متن ترانه ها کمک بگیرید

یادگیری زبان با موسیقی روش بسیار خوب و جالبی است. برای یادگیری بهتر، لازم است زمانی را به یادگیری متن ترانه ها و درک آنها اختصاص بدهید. معلمین به این کار یعنی تهیه ی مواد لازم برای یادگیری در شروع فرایند آموختن، «داربست زدن» می گویند. یعنی فراهم کردن مراحل اولیه ی یادگیری و مواد آموزشی لازم. در واقع تهیه ی نوعی پیش زمینه برای آغاز فرایند یادگیری.

۴- متن ترانه ها و لغات را مطالعه و تمرین کنید

برای هضم و درک بهتر متن ترانه ها بهتر است به طور منظم بر واژه ها و متن مروری داشته باشید. کل متن ترانه را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و لغات موجود در هر بخش را از طریق فلش کارت یا سایر روش های به خاطر سپاری کلمات انگلیسی حفظ کنید.

۵- با ترانه هم خوانی کنید

مهم نیست که صدای خوبی ندارید و نمی توانید خیلی قشنگ بخوانید اما تلاش کنید تا با موسیقی هم خوانی داشته باشید. با این کار با ریتم و نوای آهنگ هماهنگ می شوید و حالت دهان تان در ادا کردن واژه ها و عبارات با شکل واقعی تلفظ تطابق بهتری پیدا می کند.

۶- ترانه را از حفظ بخوانید

بعد از مدتی که روی ترانه کار کردید، توانایی از حفظ خواندن هم در شما به وجود خواهد آمد. اگر بتوانید بدون نگاه کردن به متن ترانه از حفظ و بدون اشتباه، آن را بخوانید یعنی گام بلندی رو به جلو برداشته اید. پس شما می توانید از لغات و عبارات در حرف زدن عادی خود هم بهره ببرید.

۷- مرور کنید

لازم نیست حتما روی یک ترانه و آهنگ تسلط کامل پیدا کنید و بعد به سراغ مورد بعدی بروید. بهتر است با به دست آوردن تسلط نسبی روی یک ترانه، به سراغ ترانه ی بعدی بروید و به طور متناوب در حین یادگیری ترانه ی جدید، به مرور و دوره کردن ترانه ی قبلی هم بپردازید. به این کار «یادگیری با فاصله» گفته می شود و ثابت شده که اثرات مثبت آن از یادگیری فشرده و یک باره بیشتر است.

۸- در انتخاب آهنگ های جدید دقت کنید

این مرحله شاید سخت ترین مرحله در یادگیری زبان با موسیقی باشد. هر آهنگ تازه ای که کار می کنید باید شامل تعدادی لغت جدید با نسبتی متعادل باشد. یعنی تعداد واژه های جدید خیلی خیلی زیاد یا خیلی خیلی کم نباشد. اگر بخشی از لغات موجود در ترانه ی جدید با دانسته های قبلی تان هم پوشانی داشته باشد، هم لغات قبلی، بهتر در مغزتان می نشیند و هم در تقویت انگیزه یادگیری زبان مؤثر است.

به کمک یادگیری زبان با موسیقی، اوقات خوبی برای خود فراهم خواهید کرد. موسیقی زبانی جهانی است و همه می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و از آن لذت ببرند. با گوش کردن هر روزه به موسیقی های انگلیسی زبان شاهد پیشرفت فوق العاده ای در خود خواهید بود. وقتی آموزش را با فعالیت های مفرحی چون گوش دادن به موسیقی و آواز خواندن دنبال می کنید، حتی متوجه نخواهید شد که در مسیر یادگیری هستید، تازه از اوقات تان هم لذت می برید!

منبع: چطور

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *