شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
از بازی در بوستان های تهران تا تبدیل شدن به یک ستاره همه‌فن حریف!

از بازی در بوستان های تهران تا تبدیل شدن به یک ستاره همه‌فن حریف!

با اکران فیلم سینمایی آینه بغل در اواخر پاییز که به فصل مرده اکران بین سینماداران مشهور است و پرپول شدن گیشه سینما ها حضور جواد عزتی بازیگر نقش اصلی این فیلم بار دیگر باعث جلب توجه رسانه ها شد و لقب پول سازترین بازیگر سال سینمای ایران را برای او رقم زد.

جواد عزتی بازیگری است که روزی به عنوان یکی از نقش  های فرعی، در سریال های طنز به شمار می رفت ، اما کم کم در حرفه اش رشد کرد و توانست بازیگری شود که کارنامه ای درخشان از نقش  های متفاوت را داشته باشد. امسال دو فیلم سینمایی تنگه ابوقریب و هزارپا با بازی جواد عزتی در سینماها اکران شدند. دو فیلم و دو نقش کاملا متفاوت از جواد عزتی که بهانه ای است که در این مقاله، کارنامه این بازیگر ۳۶ ساله را از نقطه شروعش در تلویزیون با تله فیلم تا تئاتر و سینما آغاز کنیم.

جواد عزتی و فعالیت های او:

جواد عزتی، بازیگری را با اجرای تئاترهای خیابانی شروع کرده است و تقریبا هیچ بوستانی در تهران نیست که در آن تئاتر خیابانی اجرا نکرده باشد، ولی اولین فعالیت جدی او در حوزه تصویر، مجموعه «قصه های شبانه» سعید آقاخانی در سال ۸۱ بود.

چند سال بعد هم با ایفای نقش کوتاه یک پیک موتوری، در مجموعه «من یک مستاجرم» بود که جوان تازه کار آن روزها دیده شد و همین باعث شد که پایش به آثار مختلف تلویزیونی باز شود. مسیر عزتی در تلویزیون به عنوان یک کمدین در آثار مختلف طنزی چون باغ مظفر، قرارگاه مسکونی، گنج مظفر، قهوه تلخ، لطفا دور نزنیم و… ادامه پیدا کرد.

جواد عزتی در فیلم سینمایی «طلا و مس» نقش یک طلبه جوان را بازی کرد و تصویر تازه ای از یک طلبه  شوخ طبع و متفاوت با آنچه پیش از این دیده بودیم، ارائه داد. شاید از همین نقش بود که عزتی، به ناگزیری اش برای شکستن نقش های کلیشه ای که از او می خواستند، مطمئن شد و در سینما، آثاری مانند «فرشته ها با هم می آیند» و نقش کوتاه و متفاوتی در فیلم «شیار ۱۴۳» را بازی کرد.

اما مهم ترین سریال طنز عزتی تا آن روز، «قهوه تلخ» بود. سریالی در شبکه نمایش خانگی به کارگردانی مهران مدیری که در آن جواد عزتی نقش پیرمرد خمیده ای به نام «بابا اتی» را بازی می کرد. هم مردم و هم اهالی سینما طنازی عزتی در نقش بابا اتی را یکی از بهترین نقش آفرینی های طنز در آن قالب می دانند.

جواد عزتی توانسته بود در نقشی که آکسان های مختلف و سختی داشت، به قالبی بدیع از ترکیب واقعیت یک پیرمرد و فانتزی های آن شخصیت برسد و یک نقش ماندگار خلق کند. این طور بود که او در میان آن همه ستاره بزرگ طنز که در سریال قهوه تلخ حضور داشتند، بابا اتی را به یکی از پرطرفدارترین شخصیت ها در میان مردم تبدیل کرد.

با نگاهی به آثار حرفه ای و کارنامه هنری سال های ابتدایی دهه ۹۰ جواد عزتی، حد میانه ای از طنز و جدیت را در نقش های او می بینیم. اما مهم ترین روزهای کارنامه بازیگری عزتی سال ۹۶ بود، جایی که او توانست با انتخاب های مناسب در نقش های طنز، در ترکیب فیلم های پرفروش آن سال حاضر شود.

عنوان پول سازترین بازیگر آثار طنز سینمای ایران، سال ها در انحصار رضا عطاران بود و ناگاه به جواد عزتی رسید و او بود که با حضور در «هزارپا»، «آینه بغل» و «اکسیدان» مسیر پرفروش فیلم «در مدت معلوم» را ادامه داد و به یک سوپراستار گیشه تبدیل شد. در میان این همه اما همچنان جواد عزتی با هوشمندی وارد پروژه های جدید می شد.

او که به قله گیشه و فیلم های بفروش رسیده بود، مانند بسیاری دیگر از بازیگران طنز رو به اضمحلال نگذاشت و با ورودش به پروژه های جدی، دوباره وجه جدی بازیگری اش را به منصه ظهور گذاشت. نقش آفرینی عزتی در «ماجرای نیمروز»، حضور کوتاه اما به شدت تأثیرگذارش در «لاتاری» و بازی او در «تنگه ابوقریب» نشان از یک بازیگر تمام عیار داشت که نه در کلیشه آثار طنز بی مایه اسیر می شود و نه در دام آثار روشنفکری بدون مخاطب می افتد.

وسواس جواد عزتی برای انتخاب نقش و توانایی او در بازیگری، باعث حضورش در آثاری شد که می توانستند هم گیشه و مخاطب را راضی کنند و هم اینکه به عنوان یک بازیگر توانا و قابل احترام او را به سینما معرفی کنند.

زندگی حواد عزتی

جواد عزتی نمونه رشد هوشمندانه یک بازیگر است. کسی که اولین حضور جدی اش در نقش یک پیک موتوری در یک سریال بود، حالا با گذشت حدود ۱۵سال به یکی از مهم ترین بازیگران سینما و تلویزیون تبدیل شده، بازیگری که هم در آثار طنز حضور موفقی داشته و هم در آثار جدی.

سینمای ایران کم به خود بازیگران و استعدادهای جدی در طنز و درام و اکشن ندیده، بازیگرانی که بعد از درخشش در یک اثر سینمایی یا تلویزیونی به یک چهره پرطرفدار تبدیل می شوند و در برابر خود پیشنهادهای مختلفی می بینند. موفق گذر کردن از این گلوگاه اما انگار یکی از مهم ترین مراحل برای هر بازیگری است.

بسیاری از بازیگران پراستعداد اما تازه کار سینما، با انتخاب های نادرست خود یا ورود به حواشی مختلف، راه رشد خود را می بندند اما جواد عزتی در این مورد هم کاملا باهوش عمل کرده است. مگر چند بازیگر در سینمای ایران داریم که در هر دو ژانر طنز و جدی اینقدر خوب ظاهر شده باشند.

منبع: پرشین وی

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *