دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
ویروس پارا آنفولانزا یا سرماخوردگی در گربه را بشناسيد

ویروس پارا آنفولانزا یا سرماخوردگی در گربه را بشناسيد

سرما خوردگی گربه ها یک بیماری شایع و گاهی کشنده در بین گربه سانان است.این بیماری علل مختلف ویروسی و یا میکروبی دارد که بر اساس عامل به وجود آورنده میتواند علایم متفاوتی نیز داشته باشد.

از عوامل معمول سرماخوردگی میتوان به دو میروس کلسی ویروس و هرپس میروس(calcivirus یا fcv) و (herpes virus یا frv یا fhv-1) اشاره کرد.

این دو ویروس در اکثر موارد علل اصلی ایجاد سرماخوردگی میباشند البته گهگاهی عوامل دیگری مثل باکتری های بردتلا, کلامیدیا, پاستورلا , مایکوپلاسما ویا ویروس ریوویروس نیز می توانند در ایجاد سرماخوردگی دخیل باشد.

علائم ویروس پارا آنفولانزا (سرما خوردگی) در گربه

۱- عطسه:

عطسه یک واکنش غیر ارادی است که برای خارج کردن اجسام خارجی یا هر چیز دیگری در بینی طراحی شده است.به همین دلیل اولین و برجسته ترین نشانه سرما خوردگی است.

۲- ترشحات از بینی:

فعالیت ویروس ها باعث تحریک مخاط بینی می شود و بدن برای حفاظت شروع به تولید مخاط جدید می کند تا مخاط تحریک شده از بینی خارج شود.مخاط بینی معمولا همراه با عطسه از بینی خارج می گردند

۳- ترشحات از چشم:

که به دلیل التهاب ملتحمه می باشد.فعالیت ویروس ها بر ملتحمه تاثیر می گذارد و باعث التهاب ان می شود و همین امر موجب ریزش اشک و ترشحات از چشم می شود. ترشحات دور چشم گربه چشک می شود که شما باید با پارچه مرطوب ترشحات را تمیز کنید.

۴- تنفس از دهان:

به دلیل بسته شدن سوراخ های بینی توسط مخاط,گربه مجبور است برای دریافت هوای کافی از دهان تنفس کند.

۵- بی حالی:

به دلیل مبارزه سیستم ایمنی بدن با ویروس ها,خستگی و بی حالی گربه کاملا طبیعی است.گربه شما ممکن است بیشتر از همیشه بخوابد و علاقه به بازی یا فعالیت کردن نداشته باشد

۶- تب:

ممکن است تشخیص اینکه گربه تب دارد یا نه برای شما سخت باشد.بهتر است بدانید دمای طبیعی بدن گربه ها معمولا ۱۰۰ تا ۱۰۲ درجه فارنهایت است.

علائمی که بعد از شدید شدن سرماخوردگی دیده می شوند:

۷- سرفه:

سرفه نشان می دهد عفونت به ریه منتقل شده و باعث ایجاد خلط شده است.این موضوع ممکن است باعث شود گربه به بیماری پنومونی دچار شود

۸- تنفس سخت:

تلاش برای تنفس با تنفس دهانی متفاوت است.در این هنگام شما متوجه تلاش زیاد گربه برای تنفس می شوید و دلیل ان تجمع مایع در ریه هاست که با مصرف انتی بیوتیک رفع می شود

۹- تیره شدن مخاط:

اگر رنگ مخاط گربه کمی تغییر کند,دلیل ان ویروس هایی هستند که باعث سرماخوردگی گربه شده اند.اما اگر مخاط گربه رنگی غیر عادی داشته باشد یا خیلی تیره شده باشد,می تواند نشانه عفونت باکتریایی باشد . عفونت باکتریایی می تواند سیستم ایمنی حیوان را به خطر بیندازد.در صورت مشاهده این نشانه,با دامپزشک تماس بگیرید.

۱۰- ضخیم شدن مخاط:

مخاط به دلیل کم ابی بدن گربه ضخیم می شوند و این امر باعث می شود سخت تر از بینی گربه خارج شوند.

آیا بعد از بهبود میتواند ناقل ویروس باشد؟

اغلب گربه هايي كه به سرما خوردگي دچار مي شوند بعد از بهبودي مي توانند بيماري را به يكديگر انتقال دهند كه به آنها گربه هاي ناقل نيز مي گويند.برخلاف تصور اين بيماري مختص فصلهاي سرد نيست و در تمام فصول مي تواند ديده شود.

تماس مستقيم با ترشحات چشم ،بيني و دهان گربه مبتلا با گربه سالم راه عمده انتقال بيماري است. با اين حال تماس با ترشحات باقي مانده از گربه بيمار بر روي وسايل مثل ظرف آب و غذا، ظرف دفع فضولات ، قفس نگه داري ، البسه يا ديگر مناطق محيط نيز مي تواند به صورت غیر مستقیم باعث انتقال بيماري به گربه سالم شود .

درمان پارا آنفولانزا در گربه:

بيشتر گربه هاي مبتلا را مي توان به صورت سرپايي و بدون احتیاج به بستري شدن و با انجام درمان هاي حمايتي از قبيل تجويز انتي بيوتيك خوراكي و يا چشمي (درمان عفونت های ثانویه) ، داروهاي ضد ويروس (بیشتر برای هرپس ویروس) ، تميز نمودن مرتب ترشحات از روي چشم و بيني ، استفاده از ضد احتقان هاي بيني، استفاده از اشتها اورها، استفاده از غذاهاي بودار ، لذيذ و گرم و همچنين استفاده از بخور درمانی کنترل نمود.

اما انهایی که اشتها ندارند ، با دهان باز نفس میکشند و یا تب بالا دارند میبایست بستری شوند تا تحت مراقبت کامل درمان گشته و تغذیه گربه انجام بگیرد. مصرف قطره هاي چشمي حاوي کورتیکواستروئیدها (مثل بتامتازون يا دگزامتازون) در اين موارد توصيه نمي شود.

این قبیل داروها باعث تضعیف ایمنی شده و ویروس را فعال تر میکنند .همچنین این داروها در صورت وجود خراش قرنیه باعث پیشرفت و عمیق تر شدن ان گشته و میتواند باعث کور گشتن گربه شود. اصولا تجویز داروهای کورتیکواستروئیدی در بیماری های چشمی گربه تا هنگامی که نتوان هرپس ویروس را رد نمود نباید تجویز شود. فراهم کردن محیطی ارام و به دور از استرس به همراه تغذیه خوب میتواند دوره بیماری را کوتاه و درمان را اسان تر نمایید.

توجه داشته باشيد به هيچ عنوان براي درمان گربه سرما خورده اقدام به تجويز دارو هاي سرماخوردگي انساني نكنيد. داروهاي سرما خوردگي انسان حاوي استامينوفن اند كه براي گربه ها بسيار سمي و كشنده است.در صورتي كه سرما خوردگي باعث به هم چسبيدن پلكها یا بینی بچه گربه شده مي توانيد با پنبه اغشته به اب ولرم كم كم روي ترشحات مالیده و انها را پا نمایید تا منفذ بینی و پلک ها باز شوند.

سپس حيوان را به دامپزشك برسانيد.معمولا دوره حاد بیماری حدود ۷-۱۰ روز است اما هرپس ویروس ها بعد از این دوره به حالت خفته در امده و می توانند در اثر استرس (جراحی ،بیماری های دیگر ، حمل ونقل ، تغییر خانه و….) یا نقص ایمنی (مثلا در اثر کهولت سن یا استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی ) در هر سنی دوباره عود کرده و از حیوان دفع شود. نیمی از مبتلایان به کلیسی ویروس تا اخر عمر ویروس را از خود دفع کرده و میتوانند باعث انتقال بیماری شوند.

منبع: دلگرم

 

(Visited 5 times, 1 visits today)