دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
٨ راهكار ساده اما معجزه آسا براي تربيت فرزندان!

٨ راهكار ساده اما معجزه آسا براي تربيت فرزندان!

کودکان زمانی عادات مثبت و رفتارهای خوب را یاد می گیرند که والدینشان تعامل موثری با آن ها داشته باشند یا به عبارتی معلمان خوبی برای آن ها باشند.یک معلم خوب هر آنچه به شاگردش می آموزد را خودش انجام می دهد و با او رابطه دلسوزانه دارد.این کودکان در آینده مسئولیت پذیری بیشتری داشته و موفقیت های بیشتری کسب می کنند.در ادامه به راه هایی اشاره می کنیم که درس های با ارزشی را از این طریق می توانیم به کودکمان بدهیم.


۱- معلم بزرگی باشید

یک معلم بزرگ به ذهن و قلب بزرگ نیاز دارد و شما باید همیشه با خودتان صادق باشید.بپذیرید که کودکان اشتباه می کنند و انتظار نداشته باشید که آنها همیشه کامل باشند.والدینی که به فرزندانشان افتخار می کنند و با آنها با محبت برخورد می کنند فرزندان سالم تری دارند.


۲- قوانین ساده وضع کنید

لیستی از قوانینی را که باید در خانه شما رعایت شود به زبان ساده بنویسید و برای کودکتان توضیح دهید.این قوانین روحیه احترام را در میان افراد خانواده بیشتر می کند.

۳- پیامد کارهای منفی را مشخص کنید

زمانیکه قوانین را وضع کردید برای فرزندانتان توضیح بدهید که پیامدهای منفی شکستن قوانین یا کارهایی که انجامش از دید شما برای فرزندتان منفی است، چه چیزهایی می تواند باشد.

۴- به کودکتان در کارهای منفی هشدار بدهید

زمانیکه کودکتان کاری را انجام می دهد که درست نیست تا ۳ شماره بشمارید که آن کار را رها کند چون کودکان نمی دانند کدام کار صحیح و کدام غلط است و ما باید با رفتارهای تعاملی با کودکمان، انتظاراتمان را به او گوشزد کنیم.زمانیکه به کودکتان هشدار می دهید که کار نادرستش را رها کند به او هم بیاموزید که در ازای آن کار، چه کار دیگری صحیح است.

۵- کودکتان را محدود نکنید

زمانیکه انتظاراتتان را به کودک می گویید او را در انجام این انتظارات آزاد بگذارید تا عکس العملش را ببینید و اگر آن چیزی نبود که دلخواه شماست به آرامی با او برخورد کنید چون خشمگین شدن احساس گناه را در کودک موجب می شده و رفتار بد او را تشدید می کند.

۶- رابطه تان را قوی تر کنید

از اشتباهات فرزندتان برای محکم تر شدن رابطه تان استفاده کنید.اگر کودک شما اشتباه کرد به او عذر خواهی را بیاموزید و در مقابل با رفتار خود بخشیدن را به او یاد بدهید.این موضوع تنها در مورد کودک شما نیست و شما هم خودتان باید از عذرخواهی کردن نترسید چرا که هیچ فردی کامل نیست و ما با رفتارهایمان الگوی فرزندمان می شویم.

۷- وقت شناس باشید

زمانیکه کودکی قانون یک خانه را زیر پا گذاشته و به خاطر آن والدینش به او تذکر داده اند، زمان خوبی برای آموزش نیست و باید به کودک اجازه داد با خودش خلوت کند و زمانیکه آرام شد آموزش را شروع کرد.


۸- عاشق فرزندتان باشید

ما همیشه بر طبق تربیتی که از والدینمان به ما رسیده فرزندانمان را تربیت می کنیم اما واقعیت این است که با گذشت زمان خیلی چیزها عوض می شود پس باید انعطاف بیشتری داشته باشیم و تنها چیزی که در این میان بسیار مهم است عشق است.زمانیکه شما عاشق فرزندتان باشید او کاملا آن را می فهمد و کودکانی که والدین آن ها عاشقشان هستند ثبات و عزت نفس بیشتری دارند.

مترجم : وحیده امینی

منبع: ديلي نيوز

(Visited 71 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *