دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
۱۰ روش محافظت از کودکان در برابر دام فناوری

۱۰ روش محافظت از کودکان در برابر دام فناوری

استفاده بیش ازحد از صفحات نمایشگر می تواند مضرات بسیاری در پی داشته باشد. باید کودکان خود را نسبت به انتخاب های ایمن و مناسب، راهنمایی کرده و آن ها را آموزش دهیم.

فناوری به خودی خود، بد نیست اما استفاده بیش ازحد از صفحات نمایشگر می تواند مضرات بسیاری درپی داشته باشد.

تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها، کامپیوترهای تبلت، کتابخوان های الکترونیکی، پخش کننده های ام پی ۳، کنسول های بازی ویدیویی و دیگر ابزارهای الکترونیکی که به بخش جدایی ناپذیر زندگی آن ها- و البته ما- تبدیل شده است.

تمام این موارد به “فناوری قدیمی” مانند تلویزیون که پیر و جوان جذب آن می شوند، اضافه شده اند.

و البته این موضوع ضرورتاً، اتفاق بدی نیست. اینترنت، نرم افزارهای کاربردی کامپیوترها، بازی های ویدیویی و برنامه های تلویزیونی می توانند منبعی عالی برای تحصیل و همچنین تفریح کودکان باشند.

فناوری های ارتباطات مانند اسکایپ، وب کم ها، ایمیل، اینستاگرام و فیس بوک می توانند روابط کودکان را با دیگران افزایش دهند و آن ها با عزیزان خود، حتی در مکان های دور، در تماس باشند.

فناوری اگر به طور متعادل به کار گرفته شود، مسلماً پرفایده است. اما مشکل اینجاست که بسیاری از کودکان نمی توانند در استفاده از ابزارهای الکترونیکی تعادل را حفظ کنند.

خطرات دیجیتالی

بنابر بررسی ها مشخص شده است که کودکان بین ۸ تا ۱۸ ساله، هرلحظه از زمان بیداری خود را – وقتی که در مدرسه نیستند- با نوعی رسانه گروهی سرگرم کننده می گذرانند که تقریباً ۷/۵ ساعت در روز می شود.

در خصوص نوجوانان، آن ها گاهی روزانه به طور متوسط ۱۲۵ پیام می فرستند.

اگر بخواهیم منصفانه صحبت کنیم، والدین همین کودکان نیز مانند فرزندان خود جذب این فناوری شده و اوضاع را از این که هست، بدتر نموده اند.

ازآنجایی که وقت اعضاء خانواده با ابزارهای سرگرم کننده می گذرد، دیگر زمان کافی برای گفتگو با یکدیگر نخواهند داشت.

تمام افراد باوجوداینکه در یک اتاق هستند اما سرهایشان روی صفحه نمایش ابزارهای الکترونیکی شان است و برای یکدیگر وقتی ندارند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این ابزارهای ارتباطی می توانند جلوی ایجاد رابطه کودکان با دیگران را بگیرند.

وقتی کودکان بیش ازحد در شبکه های اجتماعی سیر کنند، با دیگران ارتباط چهره به چهره نخواهند داشت و مهارت های واقعی ارتباطی را نمی آموزند و ازنظر کلامی و مهارت های بین فردی بسیار ضعیف خواهند بود.

مشکلات بعدی این است که استفاده بیش ازحد از رسانه های گروهی، کودکان را به اختلال های جسمی و رفتاری، مانند چاقی، نزدیک بینی، افسردگی، نگرانی، بی خوابی و اختلال عدم توجه، مبتلا می کند و درواقع تمام این مشکلات به طور روزافزون در کودکان مشاهده می شود.

البته مشکل فقط صفحه نمایش این ابزارها نیست. در حقیقت این رسانه ها چندان قابل کنترل نیستند و کودکان در معرض محتواهای غیراخلاقی و خشن نیز قرار می گیرند.

بسیاری از سایت های مستهجن در فضای اینترنت وجود دارند که می توانند سلامت کودکان را به خطر اندازند.

راهنمایی والدین

والدین مؤثرترین افراد در راهنمایی کودکان خود در استفاده عاقلانه از فناوری هستند. در ادامه به ۱۰ روش اشاره شده است که می توانید فرزندانتان را از مضرات فناوری حفظ کنید.

۱- قانون استفاده از فناوری

والدین باید در استفاده از فناوری، قوانینی برای کل خانواده تعیین کنند. آن ها باید برای کودکان، زمان استفاده روزانه از فناوری را مشخص کنند.

البته می توانند در هفته، روزی را هم بدون محدودیت استفاده، قرار دهند. همچنین باید روی استفاده از نوع فناوری، نرم افزارهای کاربردی، وب سایت ها، برنامه های رسانه ها و بازی های ویدیویی، هم نظارت داشته باشند.

کودکان نباید بدون اجازه از هریک این ابزارهای دیجیتالی استفاده کنند. موقع صرف غذا هم هیچ ابزار الکترونیکی نباید در دسترس باشد.

۲- گفتگو در مورد مضرات احتمالی فناوری

کودکان بسیار باهوش هستند. بنابراین در کمال آرامش برای آن ها از مضرات استفاده بیش ازحد از فناوری بگویید.

البته با زبانی بگویید که آن ها متوجه شوند. در مورد خطرات احتمالی سوء رفتار دیگران در اینترنت صحبت کنید.

مثلاً به کودکتان بگویید، نباید در مورد مسائل خصوصی خود در رسانه های الکترونیکی چیزی بگوید و خطرات اهمیت ندادن به مراقبت از خود را به او گوشزد کنید.

۳- همراه نداشتن رسانه های الکترونیکی در اتاق خواب

تلویزیون و ابزارهایی که به اینترنت متصل می شوند، نباید در اتاق شخصی و خواب کودک قرار داشته باشند. این ابزارها باید درجایی باشند که والدین بتوانند روی نحوه استفاده از آن ها توسط کودکان خود، نظارت داشته باشند.

هر شب قبل از خواب، باید ابزارهای الکترونیکی قابل حمل کودکتان، مانند تلفن های هوشمند، آی پد و تبلت در اتاق خواب خودتان نگهداری شوند. بدین ترتیب کودکتان به جای خوابیدن، وسوسه نمی شود که از آن ها استفاده کند.

۴- استفاده از فیلترینگ یا کنترل والدین

روی کامپیوتر، تلفن های هوشمند و سیستم های بازی، نرم افزارهای فیلتر کننده نصب کنید. یا از گزینه کنترل والدین موجود روی سرویس اینترنت، تلویزیون کابلی یا مرورگرهای وب سایت، استفاده کنید.

این فیلترها به شما در محدود کردن دسترسی کودکانتان به برنامه های نامناسب اینترنت کمک می کند. بدین ترتیب می توانید در زمان های خاصی از روز، جلوی دسترسی کودکتان به این ابزارهای الکترونیکی را بگیرید.

۵- تماشای تلویزیون و یا فیلم ها به همراه کودک

اجازه ندهید کودکان صرفاً به خاطر سرگرم شدن، به تنهایی مشغول دیدن فیلم شوند. اگر در روز می توانند ۱ یا ۲ ساعت برنامه تلویزیونی تماشا کنند، شما نیز در کنار آن ها نشسته و مشغول تماشا شوید.

در پایان برنامه در مورد آن و نتیجه گیری های اخلاقی آن صحبت کنید. در مورد نقاط قوت و ضعف شخصیت اصلی برنامه با کودکان خود گفتگو کنید.

به سؤال های او جواب دهید. بدین ترتیب می توانید مراقب باشید، کودکانتان به تماشای هر برنامه ای که مناسب سن شان نیست، ننشینند.

۶- کنترل تلفن همراه و فعالیت های آنلاین

با برنامه های کاربردی و وب سایت های موردعلاقه کودکتان، آشنا شوید. اگر کودکتان در رسانه های اجتماعی، حساب دارد، شما نیز وارد گروه ” دوستان” او شده تا بتوانید، تمام پست های او را مرور کنید.

برخی از کارشناسان پیشنهاد می دهند که از نرم افزارهای نظارتی استفاده کنید. با نصب این نرم افزارها می توانید فعالیت های اینترنتی کودکتان را ردیابی نمایید.

برخی از این اقدامات در دنیای امروز، به نظر بد و ناراحت کننده می رسند. اما شما مجبور نیستید، پنهانی او را کنترل کنید. در این مورد خیلی واضح و شفاف با او صحبت کنید.

شما باید بدانید کودکتان با چه کسانی در اینترنت در ارتباط است تا مراقبت های لازم از او را به عمل آورید.

۷- دوستان واقعی

به کودکتان اجازه ندهید به جای دوستان واقعی، دوستان مجازی داشته باشد. بنابه گفته روانشناسان، احساسات و دلبستگی های عاطفی ما در ارتباط چهره به چهره شکل می گیرد، نه روی صفحه نمایش کامپیوتر.

کودکان باید با دنیای واقعی در تماس باشند و افراد را از نزدیک لمس کرده، چهره هایشان را ببینند و صداهای واقعی شان را بشنوند.

منبع: زندگی آنلاین

(Visited 5 times, 1 visits today)