جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
با ناخن جویدن کودکان چه کنیم؟

با ناخن جویدن کودکان چه کنیم؟

ناخن جویدن، مو کندن، دستکاری جوش ها و… از جمله رفتارهایی هستند که افراد در زمان های استرس و اضطراب زیاد انجام می دهند. این رفتارهای عصبی قابل درمان هستند اما نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه است. با خواندن این مقاله راهکارهای برای ترک ناخن جویدن را بیاموزید.

چرا کودکان ناخن می جوند؟

جویدن ناخن یک عادت نامناسب است و علت دقیق آن قابل بحث است. یکی از دلایل ناخن جویدن می تواند ریشه در فاکتورهای فامیلی داشته باشد، هرچند این علت که آیا فاکتورهای خانوادگی مربوط به تقلید رفتار ناخن جویدن در سایراعضای خانواده و یا ریشه های ژنتیکی، تاثیر دارد یا خیر، هنوز ناشناخته است.

عوامل روان شناختی اصلی که با این رفتار مرتبط هستند شامل، استرس، نگرانی، اضطراب و خلق و خوی غیر متمرکز است. در واقع می توان گفت عادت ناخن جویدن در کودکان مکانیزمی است برای مقابله با شرایط استرس زا و از طرف دیگرهم عدم فعالیت مناسب (فعالیت کم، خستگی)، گرسنگی و یا پایین بودن اعتماد به نفس ممکن است باعث ناخن جویدن در کودکان شود.

تصور می شود که ناخن جویدن در کودکان یک رفتار خودکار و غیرعادی است.

محققان معتقدند که در برخی کودکان عادت ناخن جویدن با اختلالات روانپزشکی همراه است و حداقل یک اختلال مرتبط با روانپزشکی در بیش از دو سوم کودکانی که به کلینیک روانپزشکی مراجعه می کنند وجود دارد. جالب این که بیشتر از نیمی از والدین این کودکان، حداقل یک بیماری روانپزشکی داشتند، به ویژه اختلال افسردگی حاد.

بیماری های روانی که اغلب در رابطه با ناخن جویدن کودکان و نوجوانانی که به درمانگاه بهداشت و ارجاع داده می شوند، شامل:

اختلال کمبود توجه، بیش فعالی، اختلال اضطراب جدایی، اختلال تومور، اختلال وسواس فکری، عقب ماندگی ذهنی، اختلال افسردگی حاد، اختلال اضطراب عمومی و اختلال هراس گزارش شده است.

راهکارهایی برای درمان ناخن جویدن

پرهیز از تنبیه و دعوا کردن برای رفع جویدن ناخن در کودکان

ترک عادت ناخن جویدن در کودکان مانند هر عادت بد دیگری نیاز به همت و تلاش خود کودک دارد. این عادات ناخودآگاه هستند. جویدن ناخن در کودکان به شکل غیر ارادی رخ می دهد. این عادت حتی در بعضی از بزرگسالان هم دیده می شود و بازداشتن کودک از انجام آن با دعوا و تنبیه وضع را خراب تر می کند. برای رفع این مشکل گام به گام جلو بروید مثلا بگویید در هنگام غذا خوردن یا سر میز شام ناخن جویدن ممنوع است.

با وضع قوانین این چنینی این عمل را محدود و محدودتر کنید. نگذارید این مسئله در خانواده بزرگ شود و به یک بحران تبدیل شود. جملاتی نظیر «حالمو بهم نزن» یا «این چه کاریه»، اثرات احساسی به شدت مخربی دارند و نه تنها موجب ترک عادت نمی شوند بلکه شرایط را برای خانواده به وضعیتی وحشتناک و آزاردهنده تبدیل می کنند. توجه داشته باشید که در برخی از موارد، کودکان به طور جدی این رفتار را بروز نمی دهند و تنها در مواقع معدودی شروع به جویدن ناخن می کنند.

در این حالت برخورد شدید یا بازداشتن او از این کار اصلا لزومی ندارد. فقط سعی کنید دست های کودک همیشه تمیز نگه داشته شود. در یک کلام، ایجاد جنجال درباره ی هر عادت اشتباهی منجر به عمیق تر شدن مشکل می شود. پس به هیچ وجه از راهکارهای تنبیهی استفاده نکنید.
صحبت کردن درباره ی عادات ناپسند

با کودکان خود صحبت کنید و با آنها در مورد عادات ناخوشایند آدم ها گفت و گو نمایید. عادت ناخوشایند چیست؟ آیا جویدن ناخن هم جز عادت های بد است یا نه؟ بعد در جریان گفت و گو با کودک هم فکری کنید و تلاش کنید به طور جمعی به یک نتیجه گیری برای رفع این مشکل برسید. می توانید به او پیشنهاداتی برای ترک این عادت بدهید برای مثال آیا اجازه دارید در حین این کار مانع او شوید یا خیر. به دنبال راهکاری باشید که به تأیید شما و کودک تان برسد. مثلا گاهی اوقات، کودکانی که در آستانه ی نوجوانی هستند از اینکه مدام چیزی به آنها گوشزد شود، خوش شان نمی آید پس در این شرایط باید راه حل های توافقی دیگری پیدا کنید.

معرفی جایگزین برای ترک ناخن جویدن کودکان

به دنبال یک فعالیت جذاب یا یک اسباب بازی مناسب باشید که مانع از ناخن جویدن فرزندتان شود. مثلا بازی رانندگی با یک دست یا اسباب بازی های بی خطر و جالب برای اینکه کودک در هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون آن را در دست بگیرد. با این روش ها می توانید حواس ناخودآگاه او را از جویدن ناخن پرت کنید و بر چیزهای دیگر منعطف کنید. می توانید از نرمش و فعالیت های بدنی برای آرام کردن هیجانات کودک خود استفاده کنید. به او یاد بدهید که نفس عمیق بکشد. سعی کنید انرژی های کنترل نشده کودک را از طریق فعالیت های متنوع تخلیه کنید.

بسته به شرایط کودک و موقعیت خانوادگی شما، انتخاب های متعددی پیش رو خواهید داشت. در برخی کودکان فعالیت های بدنی مثل ورزش یا بازی های پرتحرک جوابگوست و در برخی دیگر فعالیت های ذهنی مانند کاردستی یا نواختن موسیقی مفید است.

به دنبال علت بگردید

شما بهتر است منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخنش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید. سعی کنید به دنبال علت باشید و توجه کنید که کودکتان در چه مواقعی این عمل را انجام میدهد. به عنوان مثال، شاید کودک با ایجاد موقعیت های خاص به ناخن جویدن می پردازد. و یا موقعی که میخواهد در مورد مسأله مهمی با شما صحبت کند یا در هنگام تماشای فیلم های وحشتناک.

منحرف کردن حواس در هنگام جویدن ناخن

سعی کنید حواس کودک را هنگام جویدن ناخن پرت کنید، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند درست کردن کاردستی یا کشیدن نقاشی روش خوبی برای این کار است.

منبع : الو دکتر

(Visited 8 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *