شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
همه آنچه كه از اضطراب جدایی در کودکان بايد بدانيد

همه آنچه كه از اضطراب جدایی در کودکان بايد بدانيد

طبیعی است که کودک شما در هنگام خداحافظی احساس اضطراب کند. گرچه این مشکل می تواند گاهی بسیار دشوار باشد، اما اضطراب جدایی مرحله ای طبیعی در رشد و پیشرفت است.

با کسب آگاهی و به کارگیری استراتژی های مقابله، می توان با این اختلال مبارزه کرد. بدین ترتیب به مرور زمان و با رشد کودک این مشکل نیز برطرف می شود. اما اگر این اضطراب پایدار باشد و مانع مدرسه رفتن و دیگر فعالیت های کودک شود، می توان گفت فرزندتان به اختلال اضطراب جدایی مبتلا است. این اختلال نیاز به درمان تخصصی دارد، اما والدین برای کاهش ترس فرزندان و ایجاد حس امنیت در او کارهای زیادی می توانند انجام دهند.

چه زمان اضطراب جدایی در کودک طبیعی است؟

در اوایل دوران کودکی گریه، کج خلقی یا چسبیدن به والدین واکنش هایی طبیعی به جدایی محسوب می شوند. اضطراب جدایی ممکن است قبل از تولد یک سالگی کودک آغاز شود و تا چهارسالگی ادامه پیدا کند، اما شدت و زمان اضطراب جدایی در هر کودک متفاوت است. اندکی نگرانی در ترک کردن پدر و مادر طبیعی است، حتی اگر کودک بزرگ تر شده باشد. می توانید با صبر و حوصله و با تعیین محدودیت هایی قاطع اضطراب کودک را کمتر کنید.

اما برخی کودکان اضطرابی را تجربه می کنند که حتی با تلاش های والدین هم از بین نمی رود. این کودکان حتی در سال های اولیه مدرسه نیز از تداوم یا تکرار اضطراب جدایی رنج می برند. اگر این اضطراب آن قدر شدید باشد که با فعالیت های عادی مانند مدرسه رفتن و برقراری ارتباط با دوست ها اختلال ایجاد کند و ماه ها به درازا بکشد، می توان گفت با مشکلی جدی روبرو هستیم: اختلال اضطراب جدایی.

بهبود اضطراب جدایی “طبیعی”

در کودکان مبتلا به اضطراب جدایی طبیعی، می توانید راه های زیر را برای بهبود اضطراب در کودک امتحان کنید:

تمرین جدایی: در ابتدا کودک را برای مدت های کوتاه با فرد دیگری تنها بگذارید.

جدایی ها را بعد از خواب یا غذا دادن به کودک برنامه ریزی کنید: هنگامی که کودکان خسته یا گرسنه هستند، بیشترین میزان حساسیت یا آسیب پذیری نسبت به جدایی را دارند.

یک عادت خداحافظی ایجاد کنید: این عادت می تواند به سادگی یک دست تکان دادن از پنجره یا بوسه خداحافظی باشد، اما همین عادت ساده سبب ایجاد قوت قلب در کودک می شود.

تا حد ممکن پرستار کودک را تغییر ندهید: اگر پرستار کودک استخدام می کنید، سعی کنید او را نگاه دارید و پرستار کودک را عوض نکنید.

بدون هیاهو کودک را ترک کنید: به کودکتان بگویید که دارید او را ترک می کنید و به زودی بازمی گردید. سپس بروید و معطل نکنید.

فیلم های ترسناک را ممنوع کنید: اگر کودک برنامه های تلویزیونی ترسناک نگاه نکند، احتمال اینکه بترسد کمتر است.

تسلیم نشوید: به کودک اطمینان خاطر دهید که اتفاقی برایش نمی افتد.

علائم اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی یک مرحله عادی در رشد و نمو کودک نیست، بلکه یک مشکل عاطفی جدی است که در آن کودک در حین جدایی از والدین دچار استرس شدید می شود. اما ازآنجاکه اضطراب جدایی عادی و اختلال اضطراب جدایی علائم مشابه زیادی دارند، ممکن است تشخیص مشکل جدی کودک سخت باشد. تفاوت اصلی میان این دو اضطراب شدت ترس کودک است که آیا او را از ادامه فعالیت های عادی بازمی دارد یا خیر.

نگرانی و ترس: کودکان مبتلا به این اختلال مدام احساس نگرانی و ترس می کنند. اکثر کودکان یکی یا چند مورد از موارد زیر را تجربه می کنند:

اتفاق وحشتناکی برای یکی از عزیزان می افتد: یکی از رایج ترین ترس های این کودکان از دست دادن عزیزان یا آسیب دیدن آن هاست. مثلاً کودک دائماً نگران مریض شدن یا آسیب دیدن یکی از والدینش است.

نگران اند که یک رویداد غیرمنتظره منجر به جدایی دائم شود: کودکان مبتلا به این اختلال می ترسند که در صورت جدایی از والدین اتفاقی بیفتد که آن ها را برای همیشه جدا نگاه دارد. مثلاً نگران دزدیده شدن یا گم شدن عزیزانشان هستند.

کابوس جدایی: این کودکان معمولاً درباره ترس هایشان کابوس می بینند.

امتناع و بیماری

اختلال اضطراب جدایی مانع فعالیت های عادی کودک می شود. این کودکان معمولاً:

امتناع از رفتن به مدرسه: این کودک ممکن است ترس غیرمعقولی از رفتن به مدرسه داشته باشد و تقریباً هر کاری می کند تا در خانه بماند.

بی میلی به خوابیدن: اختلال اضطراب جدایی ممکن است در این کودکان ایجاد بی خوابی کند؛ یا به دلیل ترس از تنها ماندن و یا به دلیل کابوس های جدایی.

شکایت از بیماری های جسمی مانند سردرد و دل درد: این کودکان قبل یا هنگام دچار شدن به اختلال از بیماری و درد شکایت می کنند.

چسبیدن به والدین یا پرستار: کودکانِ درگیر با این مشکل ممکن است در تمام نقاط خانه شما را دنبال کنند و اگر بخواهید از خانه خارج شوید دست و پای شما را بگیرند.

علل شایع

اختلال اضطراب جدایی ناشی از حس عدم امنیت در کودک است. به دنبال تمام دلایل و عللی باشید که تعادل دنیای فرزندتان را از بین برده یا در او حس ناامنی ایجاد کرده است. اگر بتوانید علت اصلی و ریشه ای را پیدا کنید، یک گام در کمک به کودکتان جلوتر خواهید بود. موارد زیر علل اصلی وقوع اختلال اضطراب جدایی در کودکان هستند:

تغییر در محیط: در کودکان مستعد ابتلا به این اختلال، ممکن است تغییر در محیط (مانند خانه و مدرسه) اختلال اضطراب جدایی ایجاد کند.

استرس: موقعیت های استرس زا مانند تغییر مدرسه یا از دست دادن یکی از عزیزان یا حیوان خانگی، می تواند سبب بروز این اختلال شود.

والدین بسیار محافظه کار: در برخی موارد اختلال اضطراب جدایی ممکن است نشانه ای از اضطراب خود والدین باشد. کودکان و والدین می توانند خیلی راحت اضطراب خود را به یکدیگر منتقل کنند.

توصیه هایی برای مستقل کردن کودک

در حین جدایی آرام باشید: اگر فرزندتان خونسردی شما را ببیند، احتمال بیشتری دارد که او نیز آرام باشد.

از مشارکت کودک در فعالیت ها حمایت کنید: کودک را به شرکت در فعالیت های اجتماعی و فیزیکی سالم تشویق کنید.

کودکی که در مدرسه غیبت کرده را هر چه سریع تر به مدرسه بازگردانید: حتی اگر شده کودک را برای چند ساعت در روز به مدرسه ببرید. کودک باید بفهمد که در طی جدایی اتفاقی برای خودش یا عزیزانش نمی افتد. در این صورت احتمال از بین رفتن علائم اختلال بیشتر می شود.

از تلاش های فرزندتان ستایش کنید: از کوچک ترین بهانه ها (خوابیدن به موقع، مره خوب در مدرسه) برای تعریف و تمجید از کودک استفاده کنید. این کار حس مثبت در کودک را تقویت می کند.

منبع: سمینار ما

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *