جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
چطور در شرایط بحرانی درست فکر کنیم؟

چطور در شرایط بحرانی درست فکر کنیم؟

توانایی درست فکر کردن در شرایط بحرانی مهارتی است که خیلی ها دنبالش هستند. وقتی بر آن تسلط پیدا کنید، می بینید که جواب های هوشمندانه ای که با نکته سنجی می دهید درجا اعتبار حرف تان را بالا می برد.

زمانی که بتوانید افکار و ایده هایتان را سریع به صورت گفتار واضح و روشن دربیاورید، ایده هایتان بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. خودتان هم قانع کننده، قابل اعتماد و مطمئن جلوه می کنید.

در یادگیریِ درست فکر کردن در شرایط بحرانی، اعتمادبه نفس نقش کلیدی ایفا می کند. وقتی مطلبی می گویید یا نظر و پیشنهادی می دهید، بهتر است از سوادتان در آن زمینه مطمئن باشید.

چند تکنیک و نکته مفید برای درست فکر کردن در شرایط بحرانی:

۱- آرام باشید

وقتی آدم تحت فشار است، حسی که دارد دقیقا برعکس آرامش است. اما برای اینکه صدایتان نلرزد و مغزتان به کار بیفتد، باید هرچقدر که می شود آرامش تان را حفظ کنید.

نفس های عمیق بکشید.

یک لحظه بایستید و جملات تاییدکننده و مثبت به خود بگویید.

ماهیچه هایی که خارج از دیدند (عضلات ران ها، بازوها و پاها) را برای چند ثانیه منقبض کنید، نگه دارید و بعد رها کنید.

۲- گوش بدهید

تعجبی ندارد که گوش دادن برای درست فکر کردن در مواقع بحرانی ضروری است. چرا باید گوش کنید؟ برای اینکه قبل از جواب دادن، حتما سؤال یا درخواستی که ازتان شده را کامل فهمیده باشید. اگر بدون کامل گوش دادن جواب بدهید، ممکن است در مورد چیزی حرف بزنید که اصلا لازم نبوده یا متناسب با موقعیت نیست. برای بهتر گوش کردن به این نکته ها توجه کنید:

به کسی که از شما سؤال می پرسد مستقیم نگاه کنید.

علاوه بر حرف ها، به زبان بدن طرف مقابل هم توجه داشته باشید.

سعی کنید معنای ضمنی سؤال یا درخواستی که ازتان شده را پیدا کنید. آیا هدف از این سؤال حمله کردن به شما بوده، یا صرفا به قصد گرفتن اطلاعات بیشتر پرسیده شده، یا اینکه می خواهند امتحان تان کنند؟ چرا این فرد چنین سؤالی از شما پرسیده و چه هدفی از پرسیدن آن دارد؟

نکته:

از یاد نبرید که در درجه ی اول، علت سؤال پرسیدن این فرد این است که به موضوع علاقه مند شده است. بعضی علاقه ها مثبت هستند، مثلا طرف فقط می خواهد بیشتر بداند. گاهی هم علاقه ها منفی اند، و شخص مقابل فقط می خواهد این پا و آن پا کردن شما را ببیند. در هر دو حالت، این فرد به حرفی که شما قرار است بزنید علاقه دارد. مایه ی افتخار و لذت شماست که با دادن جوابِ ضعیف ناامیدش نکنید!

۳- بخواهید سؤال را برای تان تکرار کنند

اگر بدجور تحت فشارید، از مخاطب تان خواهش کنید سؤال را برای تان دوباره تکرار کند. با این کار اندکی بیشتر برای فکر کردن به جواب تان وقت دارید.

شاید برخی فکر کنند که این کار باعث می شود مردد و نامطمئن به نظر برسند. اما این طور نیست. اگر خودتان را زیادی مردد نشان ندهید، درخواست کردن برای تکرار سؤال نشان می دهد که می خواهید جواب مناسبی بدهید. همچنین به کسی که سؤال را پرسیده فرصتی می دهید تا سؤالش را به شکل دیگری بیان کند و شاید این بار سؤال دقیق تری بپرسد. ممکن است او هم مثل شما تحت فشار قرار گرفته و برای منظم کردن افکارش و پرسیدن سؤال سخت تلاش کرده باشد. بنابراین وقتی شانس دوباره ای به او می دهید، می تواند سؤالش را بهتر بپرسد و همه هم آن را بهتر درک کنند.

وقتی از طرف مقابل خواهش می کنید دوباره سؤالش را بپرسد، شانس دیگری برای ارزیابی دوباره ی نیت و مقصود او به دست تان می افتد. اگر سؤالش را دقیق تر یا با کلمات بهتری پرسید، احتمال زیاد قصدش خیر است و فقط می خواهد اطلاعات بیشتری کسب کند. اگر از دفعه قبل هم پرخاشگرانه تر پرسید، آن وقت می فهمید که بیشتر از هر چیز هدفش اذیت کردن شما بوده است.

۴- تکنیک های وقت تلف کنی

گاهی وقت ها هم کمی وقت بیشتر لازم دارید که فکرهاتان را سر و سامان بدهید و آن قدری آرام شوید که بتوانید جواب درست و واضحی بدهید. آخرین چیزی که لازم دارید این است که اولین چیزی که به ذهن تان رسید از دهن تان بپرد بیرون. معمولا هم این اولین فکر یک جواب دفاعی است که فقط باعث می شود به جای خاطر جمع جلوه کردن، عصبی و نامطمئن به نظر برسید.

خودتان هم سؤال را یک بار تکرار کنید. با این کار هم کمی وقت می خرید و هم می توانید مشخص کنید که دقیقا سؤال در مورد چیست. همچنین اگر لازم بود می توانید سؤال را طور دیگری بیان کنید و شکل مثبت و خوشایندی به آن بدهید. «می خواید بدونید من چه فکرایی کردم تا مشتری هامون در اون مدتی که ما داریم فروشگاهامونو زیاد می کنیم، همچنان تجربه خوبی از خرید کردن از ما داشته باشند.»

موضوع را زیر ذره بین ببرید. این دفعه خود شما سؤالی از طرف مقابل بپرسید. این کار نه تنها باعث می شود قضیه برای تان واضح تر شود، بلکه به این شکل سؤالِ کلیِ طرف مقابل را ریزتر کرده و تبدیل به موضوعی می کنید که می شود راحت تر جمعش کرد. «شما می خواید بدونید که من برای تأثیری که این کار رو مشتری میذاره چه فکری کردم. بیشتر چه تأثیری مد نظرتونه؟ موجود بودن کالا به اندازه کافی یا خدمات داخل فروشگاهی؟»

از طرف مقابل بخواهید موضوع را برای تان روشن تر کند. این کار هم باعث می شود طرف مقابل کمی جزئی تر و دقیق تر حرفش را بزند. اگر خوش شانس باشید، سؤالی که باید جواب بدهید را هم برای تان جزئی تر و در نتیجه ساده تر می کند. «وقتی می پرسید که در مورد تأثیر کار روی مشتری ها چه فکری کردم، منظورتون اینه که یه تحلیل مفصل می خواید یا اینکه یه فهرست می خواید از ابزارها و روش هایی که من استفاده کردم؟»
معنی کلمات را بپرسید. اصطلاحات فنی و تخصصی ممکن است برای تان مشکل ساز شوند.

۵- از سکوت به نفع خودتان استفاده کنید.

ما طبق عادت فکر می کنیم سکوت حالت ناراحت کننده ای است. با این حال اگر با فراغ بال از سکوت استفاده کنید، به طرف مقابل تان چنین القا می کند که کنترل افکارتان را به خوبی در دست داشته و به توانایی خودتان برای دادن یک جواب حرفه ای ایمان دارید. وقتی برای جواب دادن عجله می کنید معمولا کلمات تان را هم تندتند و با عجله می گویید. با سکوت کردن برای سر و سامان دادن به افکارتان، به مغزتان می گویید که سرعت کارهایش را پایین بیاورد.

منبع: چطور

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *