دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
درس‌های موفقیت از ثروتمندترین فرد جهان

درس‌های موفقیت از ثروتمندترین فرد جهان

ثروتمندترین فرد دنیا، نوع نگاه و طرز فکر متفاوتی از افراد عادی دارد که باعث شده کسب وکار او همواره در حال پیشرفت و دگرگونیِ قوانین باشد. راز موفقیت عظیم او چیست؟

جف بزوس، یک مولتی میلیاردر خودساخته  است. وی در ابتدا یک کتابفروشی آنلاین به راه  انداخت و سپس آن را تبدیل به بزرگترین فروشگاه آنلاین تاریخ کرد.

داستان موفقیت بزوس از سال ۱۹۹۴شروع شد، زمانی که او سایت Amazon را در گاراژ خانه اش تأسیس کرد. در آن زمان، عصر دیجیتال تازه ظهور کرده بود و بزوس توانایی پیش بینی آینده ی این عصر را داشت. او از ابتدا می دانست که فروشگاه آنلاینش تنها به کتاب فروشی محدود نخواهد شد و تصمیم گرفت یک امپراطوری خلق کند که همه  نوع جنس را با قیمت پایین فروخته و در عرض چند روز به دست مشتریان برساند.

اما راز موفقیت عظیم بزوس چیست؟

اگر رویای تأسیس شرکتی بزرگ را در سر دارید، چند درس مهم زیر درباره ی موفقیت را از زبان ثروتمندترین فرد دنیا بخوانید.

۱. همیشه به فلسفه ی «روز اول» پایبند باشید

ایده ی روز اول، در نخستین روزهای تأسیس آمازون به سراغ بزوس آمد. طبق این فلسفه، اعضای آمازون باید همواره این ذهنیت را داشته باشند که در روز اول تأسیس شرکت هستند تا از حس بی خیالی و رضایتی که پس از رسیدن به موفقیت های بزرگ در انسان ایجاد می شود، در امان بمانند. از نظر بزوس، روز دوم برابر است با سکون، سپس امور نامربوط و بعد از آن هم نزول و مرگ. به همین دلیل، برای او بسیار مهم است که شرکتش همواره در حالت روز اول خود باقی بماند.

بزوس، فلسفه ی روز اول را در سال ۱۹۹۷ در نامه ی خود به سهام داران شرکت عنوان کرد. او در ابتدا فهرستی از موفقیت های شرکت را در آن سال برشمرد؛ مانند خدمت رسانی به ۱.۵ میلیون مشتری (آمازون در حال حاضر به بیش از ۳۱۰ میلیون مشتریِ فعال خدمت  می رساند) و کسب درآمدی بالغ بر ۱۴۷٫۸ میلیون دلار (درآمد شرکت در سال ۲۰۱۷ به ۱۷۸ میلیارد دلار رسید). سپس گفت که شرکت باید به دنبال فرصت های جدید برای پیشرفت در بازار رقابت باشد.

این فلسفه ، راهنمای بزرگی برای آمازون بوده و باعث شده است آینده نگری و عمل گرایی با هم درآمیخته و قدم های جسورانه و حساب شده ای در شرکت برداشته شوند.

۲. مشتری-محور باشید

بزوس از همان ابتدا، دغدغه ی خلق روش هایی تازه، مطابق با نیازها و خواسته های مشتریان را داشته است. او معتقد است که باید بر مشتری تمرکز کرد، نه بر رقبا. وقتتان را با تلاش برای جلوزدن از رقبا هدر ندهید؛ به جای این کار، از بازار پیشی بگیرید. راه هایی برای به هیجان آوردن مشتریان پیدا کنید تا دائماً بیشتر بخواهند.

بزوس در نامه ی خود به سهام دارانش در سال ۲۰۱۷ نوشت: «چیزی که در مورد مشتریان خیلی برایم جالب است، این است که همیشه به طرز عجیبی ناراضی هستند. انتظاراتشان هرگز ثابت نمی ماند، بلکه مرتباً بالا می رود؛ طبیعت انسان  چنین است. در این دنیا، نمی شود یک گوشه نشست و استراحت کرد؛ مشتریان اجازه ی این کار را به ما نمی دهند».

باید بازار خود را از نزدیک بشناسید و بدانید که مشتریانتان به دنبال چه هستند. اگر به آنان همان چیزی را که می خواهند بدهید، باز هم به سراغتان می آیند. از نظر بزوس، این تنها راه نجات و پیشرفت در بازاری بوده که همواره در حال تغییر است. مهم ترین اصل در تمام اقدامات آمازون نیز همین اصل بوده است.

۳. نظر خود هشتاد ساله تان چیست؟

در دنیای پرشتاب و پررقابت کسب وکار، تشخیص اینکه کدام فرصت ها مناسب و کدام نامناسبند، سخت است. چطور باید بفهمیم که به کدام سمت برویم؟

وقتی ایده ی راه اندازی یک فروشگاه آنلاین به ذهن بزوس رسید؛ او نیز با همین موقعیت روبرو شد. وی شغل خوبی در بخش سرمایه گذاری داشت؛ اما متوجهِ رشد سریع اینترنت شد و می دانست که ایده اش پتانسیل بالایی دارد. پس چطور شهامت خود را جمع کرد تا شغل خوب و پردرآمدش را ترک گفته و کسب وکاری جدید راه بیندازد؟

او دقیقه ای را خلوت و خودش را در ۸۰ سالگی تصور کرد. سپس از خود پرسید که اگر شانسش را امتحان نکند، آیا در پیری پشیمان می شود؟ پاسخ مطمئناً مثبت بود.

به گفته ی بزوس: «بزرگترین حسرت های ما در بیشتر موارد، کارهای نکرده  و راه های نرفته هستند. این امور همیشه در ذهنمان می مانند». او همان موقع فهمید که همیشه به انتخابش افتخار خواهد کرد، حتی اگر شکست بخورد.

۴. بهترین افراد را برای کسب وکارتان پیدا کنید

موفقیت کسب وکار، بستگی زیادی به افرادی دارد که برای انجام آن استخدام می شوند. بزوس، تشکیل گروه کاری را بسیار جدی می گیرد. فلسفه ی او آوردن افراد مناسب بر سر کار و دادن سهمی از موفقیت شرکت به آنان است تا برای این موفقیت، انگیزه داشته باشند.

بزوس در نامه ی سال ۲۰۱۷ به سهام داران نوشت: «می دانیم که موفقیتمان تا حد زیادی بستگی به جذب و حفظ کارمندانی باانگیزه دارد. تمام این کارمندان باید فکر کنند که خود مالک هستند؛ پس باید واقعاً مالک باشند». به همین دلیل، آمازون پرداخت با سهام ها را بسیار بالا در نظر می گیرد؛ و این امر باعث افزایش اشتیاق کارمندان به موفقیت کلی شرکت می شود.

آمازون حتی به کارمندان خود پیشنهاد داده است که هر کس دیگر نخواهد در شرکت کار کند؛ در صورت استعفا، ۵ هزار دلار جایزه می گیرد. شرکت با این کار، کارکنان بی انگیزه و ناراضی را جداکرده و بنابراین در درازمدت مبلغ بیشتری را صرفه جویی می کند. کارکنان باقی مانده نیز نسبت به شغلشان متعهدتر خواهند بود.

۵. در مواقع لازم، جسور و خلاق باشید

به گفته ی بزوس، هدف آمازون این است که مشتری -محورترین شرکت جهان باشد. بنابراین تمام کارها در آنجا با همین هدف انجام می شوند.

او در هر قدم برای پیشبرد فروشگاه آنلاینش، ویژگی ها و کارکردهایی به آن اضافه کرد که در ابتدا توجیه ناپذیر به نظرآمده، ولی به نفع مشتری بودند. آمازون پیوسته سیستم های لُجستیک و تحویل خود را بهینه سازی می کند تا خدماتش تا جای ممکن کارآمد و روان باشند. این شرکت منابع زیادی را برای توسعه ی زیربنای خود خرج  کرده است و این سرمایه گذاری ها بی شک جواب داده اند؛ زیرا آمازون در حال حاضر عنوان بزرگترین فروشگاه آنلاین دنیا را به خود اختصاص داده است.

بزوس در مسیر پیشبرد شرکتش، پیوسته حاضر به انجام ریسک هایی است که شاید در کوتاه مدت باعث ازدست دادن سرمایه شوند؛ اما در نهایت شرکت را به اهداف آینده اش رسانده و تسلطش را بر بازار افزایش می دهند.

منبع: زومیت

(Visited 7 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *