شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
علت عرق سرد در بارداری چیست؟

علت عرق سرد در بارداری چیست؟

تعرق شبانه در دوران بارداری، بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. این تغییرات هورمونی در سه ماه اول بارداری به دلیل تغییر ناگهانی هورمون ها حاصل می شود. ب عمل لقاح جنین، سطح هورمون ها در بدن دستکاری و پیامدهایی را به دنبال دارد.

با انجام عمل لقاح و برخورد تخمک با اسپرم، سطح استروژن در بدن بسیار متاثر می شود. این تأثیر به شکل نوسانات متعدد(کم یا زیاد شدن) رویت می شود. در مغز، قسمتی به نام هیپوتالاموس وجود دارد. این ناحیه وظیفه کنترل دمای بدن را بر عهده دارد. این تغییرات هورمونی در هیپوتالاموس به شکل افزایش غیر معمول دمای بدن تعبیر می شود. با این اتفاق، منتظر واکنش های مغزی هستیم. هیپوتالامس در این حالت، نشانه هایی را به بدن می فرستد. یکی از نشانه های دمای بالا، گرمای سریع(Heat Quickly) است که به شکل عرق سرد نمایان می شود. عرق سرد در بارداری ممکن است با چنان شدتی پدید آید که مزاحم خواب شبانه شما شود.

این میزان تعریق با توجه خصوصیات و ویژگی های فردی، از خانمی به خانم دیگر تفاوت دارد. این مسئله در ماه های اول تا سوم بیشتر دیده می شود. اگر قبل از بارداری تعریق شبانه را به صورت پی در پی تجربه می کردید، حالا نیز باید منتظر وقوع عرق سرد در بارداری باشید.

چگونه از عرق سرد در بارداری جلوگیری کنیم؟

– در دوران سه ماه اول بارداری از سویا، کلسیم، فیبر خوراکی، ویتامین های C، D و B تغذیه کنید تا تعریق شبانه در شما کم شود. مواد غذایی چرب، کافئین دار، الکل، خوراک های شیرین و ادویه دار را کنار بگذارید.

– محیط خانه را بیش از اندازه گرم نکنید. اجازه تهویه کافی را در اتاق با وسایلی چون پنکه و یا باز کردن پنجره فراهم آورید. همچنین می توانید در فضای اتاق خواب از دستگاه تهویه برای رسیدن به هوای مطلوب استفاده کنید.

– لباس هایی از جنس نخ به تن کنید. بهتر است ملافه های انتخابی شما ننیز از نوع سبک و نخی باشند تا شرایط تعریق شما کم شود.

– ورزش در بارداری را فراموش نکنید. یک جا نشستن، حس تعریق را برای شما بیشتر می سازد. همچنین می توانید هورمون های دستخوش تغییر را با حرکات ورزشی تنظیم کنید. این مسئله از واکنش های هیپوتالاموس می کاهد.

– استراحت کافی داشته باشید و ساعت خواب مشخصی را برای به تخت خواب رفتن انتخاب کنید.
امیدواریم با رعایت توصیه های لازم در زمینه برطرف کردن و کاهش تعریق سرد در دوران بارداری بتوانید دوران بی دردسری از بارداری را پشت سر بگذارید. البته در پایان این نکته را نیز یاد آور می شویم که وجود این مسئله در دوران بارداری طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

منبع: نی نی بان

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *