یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
٧ راهكار طلايي براي درمان بدغذايي در کودکان

٧ راهكار طلايي براي درمان بدغذايي در کودکان

تشویق کودکان به خوردن سبزیجات به طور سنتی یک مشکل بزرگ برای مادران است. درک این مسئله آسان است. از این رو، جای تعجب نیست که واداشتن بچه ها به خوردن سبزیجات مستلزم التماس و تهدید است که ممکن است به سرعت نتیجه عکس دهند.

شاید همه تمایل داریم کودکانی داشته باشیم که خوب غذا می خورند و از تمام گروه های غذایی استفاده می کنند. مسلما هیچ کدام از ما از نق زدن فرزندمان سر میز غذا و بهانه گیری از دوست نداشتن غذاهای مختلف خوش مان نمی آید.

۱٫ تهدیدش را جدی نگیرید

هنگام صرف غذا، به فرزندتان بگویید: «این چیزی است که برای شام تدارک دیده ام؛ اگر دوست ندارید، مشکلی نیست. لازم نیست بخورید، اما چیز دیگری برای شام نداریم.» آنها خود تصمیم می گیرند که غذای آن شب را بخورند یا منتظر فرصت بعدی بمانند. در این راهبرد سلیقه آنها در نظر گرفته می شود. شما می توانید علاوه بر غذای جدیدی که تدارک دیده اید، حداقل یک یا دو خوراکی آشنا و محبوب هم برای کودکان آماده کنید.

در کتاب راهنمای تغذیه کودک جمله ای معروف هست که «اگر کودک یک یا دو وعده غذایی اش را نخورد، بیمار نخواهد شد، اما پدر و مادرها گاهی طوری برخورد می کنند که انگار کودک با این کار از بین می رود!» اگر تا به امروز سعی کرده اید غذاهای جایگزین در اختیار کودک قرار دهید و او هر بار به جای خوردن غذای شما، تهدید کرده که اعتصاب غذا خواهد کرد، به شما توصیه می شود از راهبردهای شماره ۵ و ۶ کمک بگیرید.

۲٫ از ادویه ها کمک بگیرید

بچه ها حس چشایی حساسی دارند، اما این بدان معنا نیست که باید یک رژیم غذایی ثابت متشکل از پاستا با کره داشته باشند (حتی اگر خودشان مایل باشند). شما می توانید برای پاسخ به حس چشایی آنها برای شان غذاهای ادویه دار تدارک ببینید. کودکان به طعم خوب مواد غذایی واکنش نشان می دهند. همیشه انتظار داشتم بچه هایم از سیر دوری کنند، همچنین فکر می کردم آنها هرگز سمت زیتون نروند.
اما سیر باعث بهبود طعم غذا می شود، طوری که حتی یک کودک یک ساله هم متوجه تفاوت آن خواهد شد. زیتون هم گزینه خوبی است، در صورتی که تلخ نباشد و بوی تندی ندهد.


۳٫ با کودک تان مذاکره کنید

تشویق کودکان به خوردن این گروه از مواد غذایی به طور سنتی یک مشکل بزرگ برای مادران است. درک این مسئله آسان است. سبزیجات پخته شده و نمک سود صرفا یک غذای مفید جانبی هستند که به لحاظ طعم و مزه در مقابل خوراکی های خوش طعم و ادویه دار کم می آورند. از این رو، جای تعجب نیست که واداشتن بچه ها به خوردن سبزیجات مستلزم التماس و تهدید یا استفاده از تاکتیک هایی است که ممکن است به سرعت نتیجه عکس دهند. چون به محض اینکه کودک بفهمد شما می خواهید او سبزیجات بخورد، از این کار امتناع ورزیده و از این مخالفت به عنوان یک اهرم فشار استفاده خواهد کرد.

یک ترفند دیگر این است که وقتی می خواهید سبزیجات سرو کنید، ظرف سبزیجات را همان اول روی میز بیاورید، چون بچه ها خیلی گرسنه هستند. در این شرایط، معمولا کل سبزیجات به سرعت خورده می شود، حتی قبل از آنکه غذای اصلی روی میز بیاید.

۴٫ دسته جمعی خوراکی بخورید

احتمالا این گفته ها را شنیده اید: کودکانی که با والدین خود غذا می خورند، رژیم غذایی سالم تری دارند، از واژگان بهتری استفاده کرده و اغلب نمرات بهتری می گیرند و… نمی خواهم شما را مجبور کنم که هر شب از چنین راهبردی استفاده کنید. اما سعی کنید گهگاه از این ترفند کمک بگیرید.
در مورد انتظارات خود واقع بین باشید. بچه ها معمولا دوست ندارند زیاد روی میز غذا بنشینند. یک کودک خردسال نهایتا ۵دقیقه دوام می آورد. این زمان برای کودکان ۴ساله و بزرگ تر ۱۵دقیقه خواهد بود.

طوری عمل کنید که کودک مشتاق شام خوردن در کنار خانواده باشد، بدون آنکه احساس فشار کند. اگر یکی از دو فرزندتان غذایش را تمام کرده، اجازه دهید از میز غذا بلند شود. اما نگذارید در اطراف میز پرسه بزند، بازی کند یا با حرف زدن سایر اعضای خانواده را از غذا خوردن باز دارد. او باید به اتاق نشیمن برود یا در اتاقش سرگرم شود. بعضا تمام آنچه کودک می خواهد توجه و همراهی خانواده است، بنابراین با این کار می توانید او را به نشستن در کنار سایر اعضای خانواده تشویق کنید.

۵٫ اجبار را فراموش کنید

مانند بسیاری از والدین،نگران این مسئله هستند که ممکن است یک غذای مشخص برای کودک تان ناخوشایند باشد، پس او را به خوردن آن مجبور نکنید و بگذارید غذایش را نیمه کاره رها کند. حتی می توانید از او به خاطر اینکه غذایش را در حد یک لقمه امتحان کرده، تشکر کنید.

۶٫ گاهی با او معامله کنید

• اگر غذایت را امتحان نکنی، خبری از دسر نخواهد بود.

• اگر کمی از غذایت را امتحان نکنی، دیگر خبری از غذای محبوبت نخواهد بود؛ اما اگر امتحانش کنی، می توانی هرقدر که می خواهی، غذای مورد علاقه ات را بخوری.

در حضور کودک با دیگران درباره بدغذایی او یا کودکان دیگر صحبت نکنید.

۷٫ به او جایزه بدهید

بستنی گهگاه از هر چیزی که در این سیاره خورده می شود، طعم بهتری می دهد. زندگی شیرینی خاص خودش را دارد، بنابراین وعده های غذایی ما هم باید کمی شیرینی داشته باشند. پس بعد از غذا خوردن می توانید به فرزندتان قول بستنی را بدهید.

منبع: تابناک باتو

(Visited 10 times, 1 visits today)