شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
دکوراسیون ژاپنی را چگونه در خانه خود پیاده سازی کنیم؟

دکوراسیون ژاپنی را چگونه در خانه خود پیاده سازی کنیم؟

در این مطلب از دکوراسیون جذاب و مینیمال ژاپنی با شما عزیزان صحبت شده سبک ژاپنی یکی از سبک های پرطرفدار در دنیا است دکوراسیونی که از دل طبیعت گیاهانی همچو بامبو برنج و.. در دکوراسیون خود استفاده کرده است.

هر گوشه ای ازجهان دکوراسیون منزل با توجه به فرهنگ و اقلیم طراحی . پیاده سازی می شود یکی از سبک های جذاب و مینیمالی که معماری منحصر به فردی دارد دکوراسیون ژاپنی است سبک ژاپنی حول محور زندگی آرام و منظم، اهمیت دادن به تعادل، نظم، ترتیب، رسوم باستانی، و عشق به زیبایی طبیعی می چرخد.فرهنگ ژاپنی به دنبال ایجاد تعادل بین تضادها در همه جوانب زندگی است.

دکوراسیون ژاپنی

بعد از آشنایی با دکوراسیون ژاپنی، می توانید از مبلمان و وسایل تزیینی آن ها در منزل خود استفاده کنید یا ترکیبی از مبلمان شرقی و غربی را با هم داشته باشید.

رنگ:

در دکوراسیون های ژاپنی معمولا از رنگ های خنثی و طبیعی برای ایجاد زمینه ساده استفاده می شود. تاکید بیشتر بر روی معماری کار است و نظم هندسی در کارها احساس می شود. ضمن آن که رنگ های طبیعی احساس ریخت وپاش بودن را کم می کند و بر سادگی که لازمه طراحی شرقی است، تاکید دارد. وقتی از طراحی ژاپنی سخن به میان می آید، منظور تک رنگ بودن و بافت غالب است. رنگ های شرقی معمولا خالصند.

برخلاف هنر غربی، که ترکیبی از رنگ و رسیدن به رنگ های جدید است، هنر شرقی بکر است و هدف همان رنگ اصلی است. دکوراسیون ژاپنی هنر غربی معمولا ترکیب و هنر شرقی ساده، مستحکم و گرافیک است. با آن که سیاه در خیلی جوامع رنگ به حساب نمی آید، در دکوراسیون شرقی بسیار اهمیت دارد. استفاده از رنگ مشکی در اتاق های شرقی فرم و معنا را می رساند و به خصوص وقتی با سفید ترکیب می شود، رنگ بودن خود را بیشتر نشان می دهد.

بافت و تضاد:

وقتی در مورد بافت و مواد ژاپنی صحبت می شود، بیش از هر چیز چوب سدر، کاغذ برنج، افرا، بامبو، سنگ و چوب کوتاه و بعد ابریشم و گل دوزی کیمونو به ذهن می رسد. طراحی داخلی نیز از این قانون مجزا نیست. یعنی با آن که دو چیز کاملا متضاد در کنار هم قرار داده می شوند، اما نتیجه که رسیدن به توازن است، حاصل می شود. از جمله این تضادها استفاده از کف پوش کاملا براق در زیر زیرانداز ضخیم، قرار دادن جعبه لاکی روی میز چوبی زبر یا بودن سنگ سفید روی لبه گرانیت سیاه براق اطراف وان است.

دکوراسیون ژاپنی شکل ظاهری: در خانه های غربی معمولا از یک شیئ در محیط مانند شومینه یا یک نقاشی به عنوان نقطه کانونی استفاده می شود اما دکوراسیون شرقی روی چیزهای اصلی مانند باغ، مکان دعا و غیره تاکید دارد. در خانه های ژاپنی قسمت خاصی به نام توکونوما به قرار دادن اشیاء اختصاص دارد.

اشیاء مورد استفاده در آن ها دو نوع حس را ایجاد می کنند:

۱- حس طبیعی با نمایش اشیاء به تعداد فرد

۲- ایجاد محیطی منظم با استفاده از تعداد زوج از اشیاء. مثلا سه عدد قلم مو داخل یک فنجان طبیعی و چهار عدد سنگ داخل یک ظرف نشانه نظم است. در ژاپن، چیزهای به نمایش درآمده سیال است. مثلا ممکن است این هفته در توکونوما یک طومار یا نوشته را قرار دهند و هفته بعد یک سری ظرف را جایگزین آن کنند.

فرهنگ شرقی اشیاء را نگه داری و به صورت چرخشی از آن ها استفاده می کند. اشیاء مورد استفاده ژاپنی ها بیشتر بر اساس فصل، مناسبت ها و میهمانی هاست. برعکس آن ها، غربی ها مایلند چیزها همیشه در معرض دید باشد. غربی ها با اضافه کردن، تعادل ایجاد می کنند و شرقی ها با حذف کردن. از نظر شرقی ها، هرچه کمتر بهتر، نظم در هماهنگی است. هر چیزی جایی دارد و هر چیز باید در جای خود قرار بگیرد.

مبلمان: سعی ژاپنی ها بر آن است مبلمان کوچک و چندمنظوره باشد. مثلا از تشک های ژاپنی برای نشستن و خوابیدن و از سینی های پذیرایی برای سرویس غذاخوری هم استفاده می شود.

دکوراسیون ژاپنی وسایل:

هیباچی: در واقع یک نوع کباب پز کوچک رومیزی است که مانند یک شومینه قابل حمل است، خیلی خوب طراحی شده و در خانه های قدیمی و فروشگاه ها برای ایجاد گرما و تهیه آب جوش و چای استفاده می شود. جای دوستانه و محفل گرمی ایجاد می کند. معمولا دوستان و افراد خانواده کنار آن جمع می شوند.

در هیباچی های اولیه ظرف خاکستر داخل جعبه چوبی قرار داشت. جنس آن ها می تواند سرامیک، راتان (نی مناطق گرمسیری آسیا) و فلز هم باشد. بزرگ آن به عنوان جعبه های دکوری و اندازه کوچک آن که برای گرم کردن دست استفاده می شد را می توان به عنوان گلدان استفاده کرد.

• از کیمونو به عنوان یک کار هنری استفاده می شود. کیمونو عروسی را می توان به عنوان شیء باارزش در جایی از خانه آویزان کرد.

• کمربندهای پهن کیمونو را می توان به عنوان رومیزی به کار برد یا مجموعه ای از آن ها را برای تزیین بالای تخت زد.

• تنیگوی: پارچه های مستطیل شکلی است که زمانی به عنوان هدبند و در حال حاضر به عنوان زیربشقابی استفاده می شود.

• کیاکی: یک نوع در قدیمی است که می توان از آن به عنوان میزقهوه خوری استفاده کرد.

• بادبادک های ژاپنی آنقدر متنوع هستند که بتوان آن ها را به عنوان تزیین به پنجره، دیوار یا سقف اتاق بچه ها زد.

اصول طراحی مینی مالیستی ژاپنی

همانطور که تا الان متوجه شده اید، طراحی ژاپنی ساده و مینی مالیستی است. بی نظمی و شلوغی در خانه های ژاپنی جایی ندارد. همانطور که در بالا بحث کردیم، گاهی حتی از مبلمان در یک خانه ژاپنی استفاده نمی شود.

چگونه می توانید به زیبایی شناسی طراحی ژاپنی دست یابید اما همچنان خانه  شما دارای مبلمان و عناصر مدرن باشد؟ نکته این جاست که باید سعی کنید فضای خانه خود را ساده و منظم نگه دارید. اکثر طرفداران طراحی مدرن اجرای چنین ایده ای را در فضای خانه ساده و دست یافتی می دانند.
مبلمان باید مدرن باشد، از خطوط مستقیم تشکیل شده باشد، و از چوب طبیعی ساخته شده باشد. نورپردازی باید زاویه دار و مدرن باشد.

منبع: پرشین وی

(Visited 12 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *