جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
بهترین راه حل برای کمک به همکار افسرده

بهترین راه حل برای کمک به همکار افسرده

یه روزهایی ضمن کار پیش می یاد که یکی از همکارامون حالش خوب نباشه و دچار افسردگی شده باشه و عملکرد فردیش ضعیف باشه، تا حالا به این فکر کردید که تو این شرایط چه برخوردی داشته باشید؟ پس در ادامه با ما همقدم باشید تا بهترین راه حل برای کمک به همکار افسرده را بررسی کنیم.

چه رفتاری باید در برابر همکاران افسرده در پیش بگیریم؟

قبل از هر چیز باید بدونید افسردگی نشونه ضعف شخصیتی نیست بلکه یک نوع بیماری است که گام هایی هم برای حل آن وجود داره و اکثر افراد افسرده تمایلی به مطرح کردن آن ندارند، در این شرایط ما هم نباید منتظر باشیم تا اونها هر وقت که تمایل داشتند، مشکلشان را بیان کنند زیرا هر چه بیشتر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود به همان اندازه هم امید برای درمان بیشتر خواهد بود.

با شناخت بیشتر علائم و نشانه ها، مسلما کمک بیشتری به همکارتون خواهید کرد. بعنوان مثال عدم حضور همکارتون در وقت نهار و یا ورود به شرکت با تاخیر، آشفتگی ظاهری، بیقراری، اظهارات منفی، شکایت از خستگی مفرط، شکایت از دردهای غیر قابل توضیح و یا چرت زدن در طی روز برخی از نشونه های افسردگی می باشند که نباید از کنار اونها به سادگی عبور کرد چرا که امروزه در حدود ۸۰ درصد از افراد افسرده خیلی سریعتر در مراحل ابتدایی بیماری درمان شده و بهبودی پیدا می کنند.

اگر شما چنین علائمی را در همکار خود دید و حتی اگر خودتون قادر به صحبت با وی نبودید می تونید این موضوع را به شخصی ارجا دهید که توانایی برخورد با این مسائل را داشته باشد.

بهترین راه حل برای کمک به همکار افسرده

برای شروع ابتدا به این فکر کنید که کجا و چه زمان با او صحبت کنید، حتما باید جایی باشد که طرف مقابل شما حس آرامش داشته باشه و شما رو به حریم خصوصی خودش راه بده. سعی کنید در مکالمه اول از جملات مثبت مانند اینکه شما کارمند منظم و خوبی هستید اما حس می کنم چند وقتی مثل همیشه نیستید، استفاده نمایید.

بهترین راه حل برای کمک به همکار افسرده ، سوال پرسیدن از او و گوش دادن به اوست. اما دقت داشته باشید که شما مشاور و متخصص نیستید و فقط این کار را برای انتقال حس آرامش به طرف مقابلتون انجام می دهید پس از ارائه راه حل و نصیحت کردن، خودداری کنید.

مرحله بعدی

در این مرحله اگر بر شما مسجل شد که این فرد دچار مشکل روحی شده و از بابت آن رنج می بره، از او بخواهید با شما و یا با فردی که بهش اعتماد داره صحبت کنه و مشکلش رو مطرح کنه، همچنین شما می تونید با یک همکاری دوستانه برخی از وظایف وی را حمایت کنید تا کمی از فشار کاری او کاسته شود و حداقل از این بابت تحت فشار نباشه تا این دوران بگذره.

شما باید سرپرست و یا مدیر خود را در جریان قرار دهید تا در وقت لزوم، بتوان به همکار افسرده کمک کرد.

کلام آخر

هیچ گاه به یک فرد غمگین و افسرده نگویید تو باید سریع خوب شوی و به زندگی برگردی زیرا اون فرد به خودی خود هیچ انگیزه و توانی برای بازگشت نداره و همونطور که به یک فرد مبتلا به سرطان کمک های روحی و کلینیکالی می کنیم به فرد افسرده هم باید همین کمک ها رو کنیم، پس از صحبت با او سعی کنید راضیش کنید تا از یک متخصص در این باب کمک بگیره تا هم از طریق مشاوره و در صورت لزوم از طریق درمان دارویی پروسه بهبودی رو طی کنه و در طول مدت درمان هم کنار وی باشید و به لحاظ کاری از او حمایت کنید تا دغدغه محیط کار و از دست دادن شغل را نداشته باشد.

منبع: مجله مثبت سبز

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *