سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
چگونه بفهمیم رشد کلامی کودکمان روند طبیعی دارد؟

چگونه بفهمیم رشد کلامی کودکمان روند طبیعی دارد؟

محققان می گویند کودکان معمولا باید تا پایان ۲ سالگی بتوانند ۲۵ لغت را ادا کنند.

آیا کودک من تا کنون نباید شروع به حرف زدن می کرد؟ آیا او از بچه های دیگر عقب تر است؟ او تا این سن باید چند کلمه را بلد باشد؟

این ها سوالاتی است که معمولا هر مادر که کودک بالای یک سال دارد از خود می پرسد. برای آن که تا حد زیادی به نگرانی های این مادران پاسخ داده شود، دانشمندان فهرستی شامل ۲۵ لغت را منتشر کردند که هر کودکی باید تا ۲ سالگی آن ها را بلد باشد.این لغت ها و اصطلاحات شامل اسامی بعضی از اسباب بازی ها، غذاها، حیوانات و همچنین عنوان مهم ترین اعضای خانواده مانند پدر و مادر هستند. با آشنایی با این کلمات می توان کودکانی را که ممکن است در آینده دچار مشکلات کلامی باشند از همین سنین پایین شناسایی کرد و درصورت لزوم به درمان آن ها پرداخت.

کودکانی که دیر شروع به صحبت کردن می کنند یا نسبت به سن شان لغات کمی را آموخته اند معمولا دچار مشکلاتی هستند که از دید والدین آن ها پنهان مانده است.

چه موقع باید نگران بود؟

۲۵ لغتی که توسط دانشمندان ارائه شده در اصل قسمتی از ۳۱۰ کلمه ای است که باید در دایره لغت کودکان تا زمان رسیدن آن ها به ۳ سالگی قرار بگیرد. والدین می توانند ظرف مدت ۱۰ دقیقه این کلمه ها را بررسی کنند و براساس آن ها میزان پیشرفت کودک شان را تخمین بزنند.از بین این ۳۱۰ لغت هر کودک ۳ ساله معمولا با ۱۵۰ کلمه آشنایی دارد. به اعتقاد کارشناسان کودکان کم سن و سالی که بین ۷۵ تا ۲۲۵ کلمه را بلدند در وضعیت نرمالی به سر می برد.

اما زمانی که تعداد این کلمات به کمتر از ۵۰ برسد، آن گاه باید در مورد رشد کلامی و به دنبال آن در مورد رشد فکری و مغزی کودکان نگران بود.۲۵ کلمه ای که در این نوشته مطرح شده معمول ترین لغاتی هستند که هر کودک در زمان شروع به صحبت کردن آن ها را فرا می گیرد و به صورت مکرر در طول روز آن ها را بیان می کند.

چند درصد مشکل دارند؟

آمارها نشان می دهد، تقریبا ۲۰درصد از کودکان ۲ ساله نسبت به هم سن و سال های خود رشد گفتاری ضعیف تری دارند و از آن ها عقب تر هستند. از این میزان بین ۵۰ تا ۷۵درصد مشکل زیادی ندارند و حداکثر ظرف مدت چند ماه خود را به هم سن و سال های شان می رسانند ولی در بقیه موارد کودکان دچار مشکلات ماندگار هستند و نیاز به کمک فوری دارند.کودکانی که دیر به حرف زدن درمی آیند معمولا در انجام کارهای ساده دیگر مانند گوش دادن به لغت ها، جملات و عددها هم مشکل دارند و نمی توانند به خوبی آن ها را بعد از شما تکرار کنند.

متاسفانه بعضی از والدین تصور می کنند وسایلی مانند تلویزیون می توانند جای خالی آن ها را پر کنند و کودک با تماشای آن ها مهارت حرف زدن را خواهد آموخت. این در حالی است که کودکان برای رشد نیاز به ارتباط مستقیم با دیگران به خصوص با پدر یا مادر خود دارند. آن ها باید چندبار کلمات را بشنوند و هر بار اشتباهات خود را با توجه به والدین خود اصلاح کنند.

در هر سنی بچه ها چه می گویند؟

معمولا اولین علامت آن که نوزاد شما قادر به صبحت کردن است در یک ماهگی ظاهر می شود. در این زمان نوزادان صداهایی مانند آه، اوه، ها و مانند این ها می گویند که کاملا با گریه کردن متفاوت هستند. بعد از مدتی نوزادان شروع به گفتن کلمات بی معنی و یک بخشی مانند دا، ما، با، یایا و شبیه به آن می کنند و تا پایان ۴ ماهگی هم خندیدن را به خوبی فرا می گیرند.

در ۹ ماهگی یا اندکی قبل کودک تان با گفتن مامان یا بابا شما را شگفت زده خواهد کرد، البته ممکن است او مخاطب این کلمات را به درستی تشخیص ندهد. در یک سالگی او پدر و مادر خود را به خوبی می شناسد و می تواند با گفتن مامان یا بابا آن ها را صدا بزند البته او در این زمان خود را هم می شناسد و می فهمد که شما دارید با او صحبت می کنید.

از این زمان به بعد است که کودکان شروع به ساختن لغتنامه مخصوص به خود را می کنند و تا ۱۸ ماهگی می توانند تا ۱۰ کلمه را بیان کنند. ولی بعضی از کودکان بااستعدادتر حتی می توانند تا رسیدن به ۲۰ تا ۲۴ ماهگی بیش از ۵۰ کلمه را بگویند. واضح است که هر کودک با دیگری متفاوت است اما درهر حال بهتر است از این زمان به بعد بیشتر مراقب گفتار خود باشید و توجه بیشتری به کودک تان بکنید.

نزدیک به ۲ سالگی، کودکان می توانند جملاتی شامل ۲ یا ۳ کلمه بگویند و خود را با عنوان من خطاب کنند. تا ۳ سالگی تعداد کلماتی که کودکان فرا می گیرند به عدد تقریبی ۳۰۰ می رسد. تا ۴ سالگی مهارت زبانی کودکان رشد چشمگیری می کند. در این زمان او می تواند داستان بگوید، تا عدد ۱۰ بشمارد و حتی بخواند.

هنگام حرف زدن، بازی کنید

سعی کنید فرآیند آموزش حرف زدن به کودک خود را تا آن جا که ممکن است لذت بخش کنید. در این زمان نه تنها سعی کنید حرف بزنید و صدا بسازید بلکه دائما او را لمس کنید، در آغوش بگیرید، با او بازی کرده و در تمام موارد ارتباط چشمی خود را با کودک حفظ کنید.

بلند حرف بزنید

همزمان که در حال انجام کارهای مربوط به کودک تان هستید، سعی کنید با او حرف بزنید. مثلا هنگامی که به او لباس می پوشانید، اسم لباس ها را بیاورید یا آرام آرام و به زبان بسیار ساده مراحل این کار را برایش توضیح دهید.

با کودک تمرین کنید

سعی کنید از هر فرصتی برای به سخن درآوردن کودک خود استفاده کنید، برای مثال زمانی که او تشنه است از او بپرسید چه می خواهد. اگر پاسخ نداد به او بگویید که تو الان آب می خواهی.زمانی که کودک تان تلاش می کند کلمه را به زبان بیاورد صبور باشید. به او اجازه بدهید از ذهن و حافظه خودش استفاده کند و مرتب او را برای این کار تشویق کنید.

با او درست حرف بزنید

بعضی از والدین پاسخ کودک خود را به درستی نمی دهند و سعی می کنند با همان زبان کودکانه کلمات نامفهوم را بیان کنند اما این کار کاملا اشتباه است. شما نه تنها باید کلمات را درست تلفظ کنید بلکه سعی کنید پاسخ جملات نامفهوم کودک تان را هم به شیوه صحیح بدهید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(Visited 7 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *