پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
ترس از زایمان و راه های مقابله با آن

ترس از زایمان و راه های مقابله با آن

ترس از زایمان در بیشتر زنان، مخصوصا آنان که برای بار اول زایمان می کنند وجود دارد و به جنبه های مختلفی از فرایند زایمان بازمی گردد. برای غلبه بر ترس از زایمان راهکارهایی چون صحبت با پزشک یا مشاور، یادگیری تکنیک های آرام سازی و افزایش آگاهی در مورد زایمان وجود دارد. به دنیا آوردن فرزند بیش از آنکه یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی باشد، یک خلق بنیادین، مقدس و عاشقانه است. با این حال داشتن ترس از زایمان طبیعی است.

ترس از زایمان یا توکوفوبیا

اکثر زنان باردار تا حدی دچار ترس از زایمان می شوند حتی اگر آن را ابراز نکنند اما چیزی در حدود ۱۰ درصد از خانم های باردار چنان احساس نگرانی نسبت به تولد فرزندشان در خود احساس می کنند که این حس بر زایمان شان تاثیر می گذارد. اگر این ترس بسیار زیاد و غیر منطقی باشد،  نوعی فوبیا به حساب می آید و توکوفوبیا (Tokophobia) نامیده می شود. اگر شما جز این دسته از افراد باشید، اضطرابی فلج کننده و نگرانی شدید همراه با علائمی مثل تپش قلب، سرگیجه، تنگی نفس و یا نوسان در تپش قلب را احساس خواهید کرد و همچنین ممکن است با کابوس  و ناتوانی در تمرکز بر روی مسائل مربوط به بارداری مواجه باشید.

توجه داشته باشید که کمی استرس و ترس از زایمان برای شما خوب است. این ترس اندورفین را به جریان خون شما وارد می کند و شما را برای مواجهه با چالش ها آماده می کند.

علل ترس از زایمان و راه مقابله با آن

ترس از مرگ موقع زایمان

این یک ترس تاریخی است که در ناخودآگاه ما وجود دارد و به مرگ و میرهای زیاد ناشی از زایمان در گذشته های دور بازمی گردد. اما امروز علم پزشکی و سیستم بهداشتی به اندازه ای پیشرفت کرده است که آمار مرگ موقع زایمان بسیار پایین آمده است. پس این فکر را فراموش کنید و با مصرف قرص آهن و انواع ویتامین ها زیر نظر پزشکتان خود را برای زایمانی بی خطر تقویت کنید. همچنین مطمئن باشید، اگر پزشک نسبت به احتمال خطر بارداری برای سلامت مادر مشکوک شود، اقدامات و آزمایشات لازم را انجام خواهد داد.

ترس از درد زایمان

بله زایمان طبیعی با درد همراه است خصوصا اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید. حتی ترس می تواند با انقباض ماهیچه هایتان درد شما را شدت بخشد. اما با پیشرفت علم پزشکی راه های زیادی برای کاهش درد به وجود آمده است. می توانید از پزشک خود بخواهید از راهکارهایی چون بی حسی اپیدورال برای شما بهره ببرد و اگر این راه ها برایتان مناسب نیست و ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد، تمرین تنفس و سایر تکنیک های آرامش بخش را یاد بگیرید تا به شما در مقابله با درد کمک کند. در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید و به یاد داشته باشید که این درد هدف مثبتی دارد و تمام می شود و دوم اینکه داروهای ضددرد برای زایمان در دسترس است و به درخواست شما برایتان تجویز می شود.

ترس از زایمان قبل از رسیدن به بیمارستان

میانگین زمان زایمان در اولین بارداری حدود ۲۰ ساعت و در بارداری های بعدی حدود هشت ساعت است، بنابراین اگر فاصلۀ شما با بیمارستانتان چندان دور نیست، شانس زیادی برای رسیدن به آنجا پیش از شروع زایمان خواهید داشت. به جای نگرانی برای دیر رسیدن، سعی کنید به محض بروز علائم زایمان یعنی وقتی که انقباضات شما هنگام دراز کشیدن یا تغییر حالت دادن از بین نمی رود و تا دو ساعت، هر پنج دقیقه اتفاق می افتد یا زمانی که کیسۀ آب شما پاره می شود، پزشک خود را در جریان بگذارید. او به شما می گوید که چه موقع به بیمارستان بروید و اگر به توصیه های او گوش دهید، به احتمال زیاد به موقع به بیمارستان می رسید.

 

ترس از بی حسی اپیدورال

در بی حسی اپیدورال، متخصص بیهوشی ابتدا پوست را با داروی بی حس کننده ای مثل لیدوکائین بی حس کرده و سپس سوند پلاستیکی بسیار ظریفی را وارد کمر می  کند. پس از قرار گیری سوند در محل مناسب، دارو از طریق آن وارد بدن شده و اعصاب مربوط به رحم، قسمت واژن و پرینه را بی حس می  کند. در واقع در زمان ورود سوزن اپیدورال تنها فشار اندکی حس می کنید که در مقایسه با انقباضات زایمان، بسیار ناچیز است.

ترس از سزارین

با پزشک خود در مورد عدم تمایل تان برای انجام عمل سزارین و ترس هایتان صحبت کنید. امروزه احتمال انجام سزارین بسیار پایین است مگر اینکه از نظر پزشکی ضروری باشد. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که سزارین برای سلامت شما و فرزندتان ضروری است، مطمئن باشید که علم پزشکی در مورد عمل سزارین نیز بسیار پیشرفت کرده است. آگاهی خود را در این مورد افزایش دهید و بدانید، این عمل بسیار ساده تر از سایر عمل های جراحی است. به کمک مسکن  ها نیز می  توان تا حد زیادی دردهای بعد از سزارین را کاهش داد.

راهنمایی های کلی برای غلبه بر ترس از زایمان

بهترین راه برای مواجهه با زایمان این است که از آن نترسید. درست است بخشی از پروسه ی زایمان با ناراحتی و درد همراه است. اما راه های بسیاری برای کنترل درد وجود دارد. شما نیز مثل تمامی نسل های گذشته از آن جان به در خواهید برد و در پایان روز، فرزندتان را در آغوش خواهید گرفت.

منبع اضطراب خود را بیابید. تجربیات خاصی مانند سابقه سوء استفاده یا تجاوز؛ سقط جنین درگذشته یا ناباروری؛ زایمان دشوار قبلی، زیاد شنیدن داستان های ناراحت کننده در مورد زایمان، سابقه اضطراب، افسردگی و عزت نفس پایین احتمال ترس از زایمان را بالا می برد و درک اینکه چرا شما نگران هستید اولین گام برای کاهش این احساسات است.

تا روز زایمان منتظر نمانید و سعی کنید خیلی زودتر به مقابله با ترس خود بپردازید. وقتی نگرانی های شما عمیق باشد، زمان می برد تا ریشه آن را یافته و آن را حل کنید.

با یک مشاور صحبت کنید. تحقیقات نشان داده است زنانی که در مورد ترس شدید خود نسبت به زایمان با مشاور یا روانشناس صحبت می کنند، درد زایمانشان کوتاه تر بوده و کمتر مجبور به عمل سزارین اورژانسی شده اند. پزشک شما می تواند شما را به مشاور مناسب معرفی نماید.

در نهایت یادگیری مهارت های آرامش بخشی مانند ریلکسیشن، خود هیپنوتیزم، مدیتیشن و تمرینات تنفسی می تواند به شما در دوران بارداری و زایمان کمک می کند.

منبع: ستاره

(Visited 36 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *