شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
کودکان در طول روز چند ساعت از موبایل استفاده کنند؟

کودکان در طول روز چند ساعت از موبایل استفاده کنند؟

استفاده از موبایل برای کودکان زیر ۱۸ماه اکیدا ممنوع اعلام شده و خطرات جبران ناپذیری خواهد داشت.

استفاده از موبایل امری ناگزیر در این زمانه است. اکثر افراد حداقل روزی چند ساعت را با گوشی خود سپری می کنند. کودکان به نوعی طوطی هستند و کارهای والدین شان را تقلید می کنند. بنابراین انتظاری نیست که کودکان به گوشی علاقه ای نشان ندهند. اما باید سعی کرد با برنامه ریزی موبایل را در اختیار آنها قرار داد

نحوه و زمان استفاده از موبایل برای کودکان

نحوه و زمان استفاده از صفحه نمایش های الکترونیکی با هم متفاوت است. بر اساس اطلاعیه انجمن اطفال آمریکا میزان استفاده بر اساس رده سنی به شرح زیر است:

۱- استفاده از ابزارهای دیجیتال برای سنین کمتر از ۱۸ ماهگی ممنوع است مگر اینکه برای چت ویدئویی در زمان کوتاه صورت گیرد.

۲- والدین نوزادان ۱۸ تا ۲۴ ماه در زمان استفاده فرزندانشان از صفحه نمایش های الکترونیکی در کنار آنها باشند و ترتیبی دهند که از برنامه هایی با کیفیت بالا استفاده شود.

۳- در رده سنی ۲ تا ۵ سال، مدت زمان استفاده از صفحه نمایش های الکترونیکی یک ساعت در روز است و والدین باید با فرزند خود فیلم ها و تصاویر را تماشا کرده و مفاهیم آنها را برای کودکشان توضیح دهند.

۴- در کودکان شش سال به بعد والدین باید مدت استفاده را محدود کرده و طوری این میزان را برنامه ریزی کنند که خللی در ساعات خواب و میزان تحرک و فعالیت کودک وارد نشود.

همچنین توصیه شده است که پدر و مادرها زمان هایی مانند زمان شام و یا خواب را برای استفاده از ابزارهای الکترونیکی و فضای مجازی ممنوع کنند.

دلایل مهمی که برای کودکان موبایل و تبلت را نباید خرید

واقعیت این است که حتی هدایایی که برای بچه ها می خریم آنها را به این سمت متمایل می کند و نمی توان در چنین عصری کودکان را از تکنولوژی دور نگه داشت اما می توان با حفظ تعادل در استفاده از این وسایل روند طبیعی رشد و نمو کودک را تضمین کرد.

بازی های دوران کودکی ما دویدن در حیاط های بزرگ، توپ بازی، گرگم به هوا، خاک بازی، دوچرخه سواری و هرازگاهی تماشای تلویزیون بود ولی کودکان امروزی درست برخلاف ما عمل می کنند و بازی های رایانه ای، استفاده از تبلت، آی پد و گوشی های تاچ اسکرین جایگزین بازی های قدیمی شده اند.

به هیچ وجه نمی خواهیم بگوییم تکنولوژی، بد مطلق است. همه ما باید با تکنولوژی نوین آشنایی داشته باشیم و خود را با علم روز و پیشرفت های جهانی منطبق کنیم. کودکان نیز هنگام ورود به مدرسه به مهارت های رایانه ای نیاز دارند که یک امتیاز مثبت محسوب می شود، ولی آنچه دانشمندان را نگران کرده تعادل نداشتن در استفاده از ابزارهای پیشرفته به وسیله کودکان است که باعث شده عوارض زودتر از آنچه که فکر می  کنیم سراغ چنین کودکانی بیاید و تاثیر منفی و مخربی در رشد و نمو آنها برجای  گذارد.

عوارض استفاده از مویابل برای کودکان

۱- فرآیند ذهنی کودک به تاخیر می افتد

کودک باید از حواس پنجگانه برای زندگی اش در حال و آینده استفاده کند. حواس پنجگانه در محیط و طی تعامل کودک با هم بازی ها، مواجهه با سرما، گرما، خطر، هشدار، آسیب دیدن و… تقویت می شود اما متاسفانه تجربه هایی که کودک با بهره گیری از حواس پنجگانه به دست  می آورد، محدود به فضای ۱۰ اینچی دوبعدی شده است. چنین ابزاری فرآیند رشد ذهنی کودک که با حواس پنجگانه در ارتباط است به تاخیر می اندازد.

۲- هوش هیجانی کودک کاهش می یابد

محققان غیر از بهره هوشی به هوش هیجانی افراد نیز توجه دارند. هوش هیجانی بخش مهمی از هوش در انسان هاست که می توانند با استفاده از آن، زندگی را مدیریت کنند. تحقیقات دانشگاه یو سی ال ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد گوشی های هوشمند، باعث کاهش توانایی کودکان در برقراری ارتباط با دیگران و فعالیت های اجتماعی شان می شوند و آنها نمی توانند تحلیل و واکنش مناسبی در ارتباطاتشان داشته باشند. به عبارتی، با کاهش هوش هیجانی مواجه هستند.

کودکان کمتر از ۲ سال اصلا نباید به گوشی تلفن همراه یا تبلت نگاه کنند. کودکان ۳ تا ۶ ساله فقط روزی یک ساعت و کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۷ ساله فقط روزی ۳ ساعت مجاز هستند با تبلت یا گوشی های تاچ اسکرین بازی کنند.

۳- دایره واژگانی کودک کاهش می یابد

تبلت و گوشی های تاچ اسکرین مهارت مکالمه در کودکان را کاهش می دهند و دامنه لغات را محدود می کنند. آکادمی بیماری های کودکان آمریکا اعلام کرد کودکان کمتر از ۲ سال که در معرض صفحه های الکترونیک اعم از تلویزیون، رایانه، گوشی های هوشمند، تبلت و… قرار می گیرند، دچار کاهش مهارت های کلامی و یادگیری در زبان هستند.

وقتی کودک با تبلت بازی می کند، از او بخواهید درباره مهارت های بازی با شما صحبت کند. بهتر است شما هم همان بازی را یاد بگیرید. این کار باعث می شود کودک با شما ارتباط چشمی برقرار کند. این دلیل خوبی برای مکالمه بین کودک با والدین و آموزش مهارت کلامی و یادگیری در کودک است.

۴- احتمال چاق شدن کودک افزایش می یابد

بحث دیگر، اختلال رشد بدنی در این کودکان است. کودک باید بدود و فعالیت کند ولی با در دست گرفتن تبلت فقط باید بنشیند. نشستن باعث چاقی در کودکان می شود. بردن کودک به مدت نیم ساعت در پارک اطراف منزل بسیار کمک کننده است. حتی در همان پیاده روی خیابان به کودک اجازه بدهید، بدود. آنچه خطرناک است عادت کردن ذهن کودک به بی حرکتی است.

منبع: نیک صالحی

 

(Visited 3 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *