دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
راهکارهای برخورد با انسان های موج منفی!

راهکارهای برخورد با انسان های موج منفی!

بسیاری از افراد در این دنیای رنگارنگ هستند که شاید به نوعی موج منفی و یا انرژی منفی داشته باشند و یا جزء آن دسته از افرادی محسوب شوند که دیگران از آن ها خوششان نیاید، البته این خوش نیامدن تنها به انسان های موج منفی اختصاص ندارد و ممکن است سلیقه باشد ، بطور مثال خود شما با یک سری از افراد راحت هستید و خوش رفتار و با برخی دیگر اصلا نمی دانید که چرا از آن ها خوشتان نمی آید و از آن ها فاصله می گیرد.

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است؛ همه انسان هستیم و پروردگارمان به خلق کردن ما افتخار می کند، پس بهترین کار این است که برای احساسات و نحوه رفتار خود راه حلی بیاندیشیم حتی اگر از طرف مقابلمان زیاد خوشمان نیاید. افراد باهوش در این زمینه تبحر و روش های خاص و جالبی دارند.

در همین راستا ما قصد داریم تا راهکارهای طلایی باهوش ها در برخورد با انسان هایی که از آن ها خوششان نمی آید را برای شما مطرح نماییم.

ویژگی های افراد باهوش

اگر از شما بپرسند افراد خیلی باهوش چه ویژگی هایی دارند، ممکن شما بر اساس تجربیاتی که از معاشرت با افراد باهوش داشته اید یا از روی کتاب هایی که مطالعه کرده اید و یا از این و آن شنیده اید؛ پاسخ هایی را عنوان نمایید. اما علم تمام این پاسخ ها را تایید نمی کند ولی با برخی از آن ها موافق است.

در وبگاه کورا (Quora) که یک وبگاه پرسش و پاسخ است، بیش از ۱۰۰ نفر به این سوال پاسخ داده اند ” صفات مشترک افراد بسیار باهوش چیست؟”

آنطور که مشخص است، بیشتر کاربران پاسخ هایی داده اند که محقیقین با آن ها موافقند و عبارتند از:

١- این افراد سازگاری بسیار بالایی دارند

بسیاری از کاربران عنوان کردند که افراد باهوش انعطاف پذیرند و می توانند در زمینه های مختلف رشد و پیشرفت کنند. سازگاری درافراد باهوش یعنی این که  ” آن ها می توانند کارها را علی رغم وجود پیچیدگی ها و محدویت های موجود انجام دهند.” تحقیقات اخیر روانشناسی از این ایده حمایت می کند. هوشمندی منوط است به توانایی تغییررفتار شخص به منظور مقابله موثر با محیط یا انجام تغییرات در محیطی که در آن زندگی می کند.

٢– آن ها می دانند که چقدر نمی دانند

باهوشترین آدم ها می پذیرند که برخی چیزها را نمی دانند و با مفهوم آن آشنایی ندارند، جیم واینر (Jim Winer) می نویسد:”افراد باهوش از گفتن جمله من نمی دانم ابایی ندارند. اگر چیزی را نمی دانند می توانند آن را یاد بگیرند.” عقیده و نظر واینر از سوی جاستین کروگر (Justin Kruger) و دیوید دانینگ (David Dunning) مورد تایید است چون مطابق مطالعاتی که این دو انجام داده اند، هر چه میزان هوش افراد کمتر باشد، بیشتر روی قابلیت  های شناختی خود غلو می کنند.

٣- کنجکاوی آن ها سیری ناپذیر است

آلبرت انیشتین می گفت:” من استعداد خاصی ندارم، فقط زیادی کنجکاوم.” کیزربر آلاس (Keyzurbur Alas) می گوید:” افراد باهوش به خود اجازه می دهند فریفته چیزهایی شوند که دیگران قدرشان را نمی دانند.” تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که بین هوش کودکی و آزادی در تجربه کردن – که شامل کنجکاوی فکری در بزرگسالی می شود، ارتباط وجود دارد.
دانشمندان هزاران تن از افرادی که در انگستان به دنیا آمده بودند را به مدت ۵۰ سال تحت بررسی قرار دادند و دریافتند که یازده ساله هایی که در تست IQ نمره بالاتری را کسب کرده بودند در سال ۵۰ سالگی آزادانه تر دست به تجربه و آزمایش می زنند.

٤- روشنفکر هستند

افراد باهوش خودشان را به ایده ها یا فرصت های جدید محدود نمی کنند. همت (Hammet) می نویسد که انسان های باهوش “تمایل دارند دیدگاه ها و نقطه نظرات دیگران را با احترام و ذهنی باز بپذیرند” و به همین خاطر پذیرای راه حل های جایگزین هستند. روانشناسان می گویند که افراد روشنفکر- کسانی که منصفانه بدنبال دیدگاه های متناوب و وزن شواهد هستند – در تست هوش و تست SAT امتیاز بالاتری کسب می کنند. همچنین افراد باهوش مراقب ایده ها و نقطه نظراتی که می پذیرند، هستند.

٥- آن ها از مصاحبت با خودشان لذت می برند

ریچارد هی (Richard He) می گوید افراد بسیار باهوش ” بسیار فردگرا” هستند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که انسان های باهوش در مقایسه با دیگران از معاشرت با دوستانشان کمتر احساس رضایت می کنند.

٦- آن ها واقعاً بامزه و شوخ طبع هستند

ادویتا بیهانی (Advita Bihani) می گوید افراد بسیار باهوش شوخ طبع هستند. دانشمندان هم این را قبول دارند. یک مطالعه نشان داد افرادی که شرح تصویر کارتونی بامزه تری می نویسند، در اندازه گیری هوش کلامی امتیاز بالاتری کسب می کنند. مطالعه دیگری نشان داد که کمدین های حرفه ای در اندازه گیری هوش کلامی امتیاز بالای متوسط را دریافت می کنند.

٧- آن ها به تجربیات دیگران حساس هستند

افراد باهوش می توانند ” احساس و افکار دیگران را تقریباً حس کنند”. برخی روانشناسان بر این عقیده اند که همدلی، هماهنگ بودن با نیازها و احساسات دیگران و عمل کردن به روشی که پاسخگوی آن نیازها باشد، مولفه اصلی هوش هیجانی است. افرادی که هوش هیجانی دارند معمولاً به صحبت با افراد جدید و دانستن در مورد آن ها علاقمندند.

افراد باهوش چطور با کسانی که خوششان نمی آید رفتار می کنند

در یک دنیای ایدآل، هر فردی که با او برخورد داریم مهربان، خوش برخورد، ملاحظه کار، سخاوتمند و بسیاری صفت های مثبت دیگر است. آنها لطیفه هایی که ما تعریف می کنیم را می فهمند و ما هم لطیفه های آنها را می فهمیم. در این دنیا همه ما در فضای سراسر شادی زندگی می کنیم که هیچکس هیچوقت ناراحت، افسرده یا عصبانی نیست.

ولی متاسفانه ما در دنیای ایدآل زندگی نمی کنیم. بعضی ها آنقدر عصبانی مان می کنند که تا مرز دیوانگی پیش می رویم. خود ما هم این بلا را سر افراد دیگر می آوریم.

آنهایی که ازشان خوشمان نمی آید افرادی بی ملاحظه هستند که شخصیتمان را خراب می کنند، انگیزه هایمان را زیر سوال می برند یا خیلی ساده از لطیفه هایی که تعریف می کنیم خوششان نمی آید ولی از ما توقع دارند که از ته دل به لطیفه هایشان بخندیم.

روش آنها چنین است:

۱. می پذیرند که قرار نیست از همه آدمها خوششان بیاید.

۲. با آنهایی که دوست ندارند کنار می آیند (نه اینکه آنها را نادیده بگیرند).

۳. با آنهایی که دوست ندارند مودبانه رفتار می کنند.

۴. انتظارات و توقعات خودشان را ارزیابی می کنند.

۵. به درون خودشان نگاه کرده و روی خودشان تمرکز می کنند.

۶. مکث می کنند و یک نفس عمیق می کشند.

۷٫ بین خودشان و آنها فاصله ای در نظر می گیرند.

منبع: بیتوته

(Visited 77 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *