یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
دستگاه بخور سرد یا گرم، کدام یک برای منزل شما مناسب است؟

دستگاه بخور سرد یا گرم، کدام یک برای منزل شما مناسب است؟

با توجه به حساسیت های فصلی و هوایی که پاییز و زمستان دارد داشتن یک دستگاه بخور برای هر منزلی ضروری است. چون  دستگاه های بخور یا همان رطوبت سازهای خانگی با كنترل رطوبت محل كار یا زندگی ما دمای محیط را متعادل كرده و برای از بین رفتن حساسیت های فصلی افراد مبتلا به آلرژی یا خشكی پوست گزینه مناسبی به شمار می روند.در این مطلب به نکاتی که قبل از خرید دستگاه بخور باید بدانید پرداخته شده است.

كدام بخور مناسب شماست؟
اگر تصمیم خودتان را برای خرید دستگاه بخور گرفته اید، بهتر است هدف خود را هم از تهیه آن مشخص كنید. حتی می توانید با مشورت با پزشک مربوطه و ارائه پیشینه ای از حساسیت، بیماری و حتی شرایط محیطی كه در آن قرار دارید، بهترین انتخاب را داشته باشید. مطمئنا پزشک شما به شما خواهد گفت كه بخور گرم برای شما بهتر است یا بخور سرد.

be81f90109e2a23b1fff2a8ba0905ee6_xl

بخورهای گرم:
برای این كه كمی از تفاوت های سرد و گرم بودن دستگاه های رطوبت ساز بدانید، بهتر است بگوییم بخور های گرم توصیه بیشتر پزشكان برای فصول سرد سال است و با مرطوب نگه داشتن محیط در درمان گرفتگی و عفونت های مجاری تنفسی و كاهش ذرات معلق حساسیت زا و رفع سرفه های خشک موثر است. این نوع بخور برای افرادی كه با شروع نیمه دوم سال از بیماری سینوزیت رنچ می برند هم گزینه بسیار مناسبی است. در دستگاه بخور گرم آب به كمک المنتی حرارتی گرم شده و بعد از تبدیل به بخار در فضا منتشر می شود.

معایب: بخورهای گرم به دلیل المنت حرارتی نسبتا قوی به كار رفته سر و صدا و مصرف برق بیشتری خواهد داشت و از معایب دیگر آن هم داغ شدن دستگاه است كه نباید در دسترس كودكان و افراد مسن قرار گیرد.

مزایا: این بخور در زمستان بهترین گزینه برای فرار از خشكی و التهاب های تنفسی و پوستی است.

بخورهای سرد:
این دستگاه تایید شده متخصصان برای افراد مبتلا به انواع آلرژی و خشكی پوست است تا با مرطوب و خنک نگه داشتن محیط، كنترل گرد و غبار و بوی بد ضمن فراهم كردن شرایط تنفس راحت تر، علائم جزئی حساسیت، سرماخوردگی و استرس ها را از بین برده و طراوت و شادابی را در فضا پراكنده كند.

مزایا: بخورهای سرد به دلیل مصرف كمتر برق و نداشتن خطرهای احتمالی مانند سوختگی و جلوگیری از دم نكردن هوای محیط پیشنهاد بهتری برای فصل های بهار و تابستان و همچنین ضدعفونی كننده موثر محیط كار یا اتاق كودكان به حساب می آیند.

معایب: بخور سرد محل مناسبی برای تكثیر باكتری ها و قارچ هاست و همزمان با پراكنده شدن قطرات بخار، باكتری ها هم به همراه آب در فضای اتاق منتشر می شوند، بنابراین مخزن بخورهای سرد باید هر روز با آب و مواد شوینده شسته شود.

12

 نكات قبل از خرید انواع بخورها
دستگاه را حتما پیش از خرید امتحان كنید تا بعد از اطمینان از سالم بودن دستگاه از نوع عملكرد و صدایی كه حین كار ایجاد می كند، آگاهی كامل داشته باشید.

جنس های نامرغوب به وفور در بازار وجود دارند كه بهتر است شما سراغ دستگاهی بروید كه جنس مخزن و بدنه آن مواد مرغوب و مناسب تولید شده باشد.

دستگاه های مجهز به تایمر اتوماتیک و تشخیص رطوبت محیط و تنظیم میزان بخار با توجه به میزان آب مصرفی و مصرف برق به مراتب از موارد مشابه به صرفه تر و مناسب تر هستند.

فراموش نكنید پیش از خرید، تمامی مشخصات دستگاه و نحوه به كار انداختن آن را از فروشنده بپرسید.

منبع: زندگی ایده آل

(Visited 2,768 times, 1 visits today)