شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه با دخترمان از بلوغ صحبت کنیم؟

چگونه با دخترمان از بلوغ صحبت کنیم؟

بلوغ مرحله ای طبیعی از رشد هر انسانی است که در دوره­ زمانی قابل پیش ­بینی اتفاق می افتد.

البته،  بلوغ برای نوجوان اول از همه و بعد اطرافیان او،  دوران حساسی است. به خصوص دختران که چون زود تر از پسران علائم بلوغ را تجربه می کنند و برخی از این علائم خیلی متفاوت از عادت های معمول زندگیشان است، در معرض آسیب بیشتری هم هستند.

چه طور باید با بلوغ کنار آمد؟! چه طور باید با دختر ها در مورد بلوغ حرف زد؟!

خودتان آماده باشید

شما به عنوان والدین،  چه بخواهید و چه نخواهید،  خیلی زود با بلوغ فرزندتان مواجه خواهید شد. قبل از هر چیز، خودتان باید آرام باشید و اطلاعات مناسبی در این زمینه داشته باشید. فقط استرس داشتن یا بسنده کردن به تجربیات شخصی یا حرف های این و آن، از شما یک راهنمای مناسب برای فرزندتان نمی سازد.

استرس و دستپاچه شدن هم کمکی به فرزندتان نمی کند و فقط این احساس را به او منتقل می کنید که از عهده این موضوع برنمی ­آیید و در نتیجه او از شما فاصله می گیرد. پس، چه به عنوان مادر و چه به عنوان پدر، اگر دختری دارید که طی چند سال آینده، وارد سن بلوغ (معمولا ۱۰ تا ۱۴ سال) می شود، از همین حالا اقدامات زیر را انجام دهید:

مادرانه دخترانه

گفته می شود که بهتر است مادران با دختران خود در مورد بلوغ صحبت کنند. بلوغ، برای دختران پر است از تغییرات جسمانی و روانی که اغلب آن ها، به حریم بسیار بسیار خصوصی دختر مربوط می شوند. از تغییرات جسمانی در اندام ها گرفته تا بالا و پایین شدن خلق و احساسات ناگهانی و عادت ماهانه، همه و همه بسیار زنانه هستند .

گوش به زنگ باشید

حواستان به نشانه ها باشد،   به خصوص در رفتار ها و صحبت ها. ممکن است فرزند شما خیلی قبل تر از آن که شما پیش بینی کنید،  در بیرون از خانه، یا در مدرسه یا توسط تلویزیون و اینترنت، با اطلاعاتی مواجه شود که علامت سوال هایی در ذهن او ایجاد کند.
در هر سنی که هست،   متناسب با سنی که دارد در مورد موضوع با او صحبت کنید.

راستش را بگویید

هرگز در مورد هیچ یک از موارد مربوط به بلوغ، به فرزندتان دروغ نگویید. لازم نیست همه چیز را از   همان اول با همه جزییات بگویید، اما به او دروغ هم نگویید. مثلا اگر در مورد خونریزی ماهانه زنان شنیده و فکر می کنید تا ۴-۵ سال دیگر برای خودش اتفاق نخواهد افتاد،  نگویید «نه چنین چیزی نیست، حتما خواهر دوستت مشکل دیگه ای داره که به تو نگفته».
با این کار، اگر برای خودش قبل از این­که شما توضیح دیگری بدهید، اتفاق بیافتد، حسابی نگران خواهد شد.

عادت ماهانه،   چالش دخترانه

از سخت ترین قسمت هایی که باید برای دختران توضیح بدهید،  بدون این­که نگران شود و بترسد یا احساس بدی به او دست بدهد، عادت ماهانه است. اما سختی آن نباید باعث شود که از آن فرار کنید. فکر کنید فرزندتان قبل از این­که با او حرف بزنید، از طریق دوستانش اطلاعات غلطی در این باره بگیرد یا این­که برای خودش اتفاق بیافتد. چه حالی خواهد داشت؟! پس، کم کم او را آماده کنید.

در مورد واقعیت ها حرف بزنید

در مورد ساختمان بدن یک زن، با او حرف بزنید. بگویید که او هم مثل شما روزی مادر می شود و بدنش از حالا که دارد بالغ می شود، خودش را برای آن زمان آماده می کند؛ مثل یک جور تمرین ماهیانه،  تا وقتی که واقعا مادر شود. بسته به سنی که دارد و میزان اطلاعاتی که دارد، می توانید این توضیح را مفصل تر ارائه دهید.

آموزش را فراموش نکنید

یادتان باشد شما به عادت ماهانه عادت دارید و همه چیز برایتان واضح است. اما دخترتان در مورد کوچک ترین مورد هم آموزش لازم دارد. اجازه بدهید فرزندتان بداند که شما در این دوران چه مسائلی دارید. این یک موضوع دخترانه-زنانه است و می توانید در این مورد درددل کنید.
موضوع را محرمانه یا شرم آور نشان ندهید

درست است که مرد ها عادت ماهانه ندارند،  اما همسر شما در این مورد می داند. پس لازم نیست قایم موشک بازی دربیاورید. پدر هم محرم دختر شما است و می تواند در مواقعی کمک کننده باشد،  مثلا وقتی دخترتان کلافه و عصبی می شود به او محبت بیشتری کند یا این­که اگر شما نباشید و به مراقبت یا اقدام درمانی نیاز داشته باشد، از او حمایت کند.

نقش پدر ها در بلوغ دختر ها

چه در خانواده های تک والد که پدر تنها سرپرست خانواده است و چه در خانواده هایی که مادر هم حضور دارد، نقش پدر در بلوغ دختران جدی ست. درخانواده های تک  والدی که پدر به تنهایی باید دختر خود را بزرگ کند چه؟! در این موارد،  البته برای پدر، توضیح بلوغ سخت خواهد بود.
حتی اگر پدر از عهده این کار هم بربیاید، شاید دختر نتواند در مورد همه جزییات با او صحبت کند یا درد دل کند و راهنمایی بخواهد. بهترین حالت این است که از قبل،  دختر با یکی از زنان نزدیک، ارتباط خوبی برقرار کرده باشد، مثلا با مادربزرگ،  خاله،  عمه یا همسر …..

از دخترتان تعریف کنید

همه این صحبت ها بدان معنا نیست که پدر ها در دوران بلوغ دخترشان سهمی ندارند و قرار است عرصه را برای مادر و دختر خالی کنند. وقتی قرار است دختر به بلوغ برسد،   اتفاقا پدر ها سهمی مهم دارند که کسی نمی تواند به جای آن ها انجام بدهد. دختران در این سن بسیار نیازمند توجه هستند. آن ها در مورد ظاهر خود حساس می شوند و مدام نگران­ اند که زشت و غیرجذاب باشند.

لازم است که پدران از دختر خود تعریف کنند و نشان بدهند که به او افتخار می کنند. اشتباه برخی والدین این است که فکر می کنند اگر وارد چنین مقولاتی شوند،  روی دخترشان باز می شود یا مثلا به بیراهه می رود،  در صورتی که برعکس،  دختری که با تعریف های پدری که به او اعتماد دارد، سیراب است و احساس ارزشمندی می کند،  جای دیگری به دنبال تامین نیاز خود به تعریف و تمجید نمی گردد و آن قدر برای خودش ارزش قایل می شود که از خودش به خوبی مراقبت کند.

چنین دخترانی که از طرف پدر، احساس غرور و اعتماد دریافت می کنند،   با او درددل می کنند و خیلی از مسائلی را که می تواند بالقوه خطرساز باشد، با راهنمایی درست پدر به موقع از سر می گذرانند.

منبع: آلامتو

 

(Visited 5 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *