دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
درمان خانگی ورم دست و پا در بارداری

درمان خانگی ورم دست و پا در بارداری

بارداری عوارض فیزیکی زیادی به همراه دارد. یکی از مهمترین عوارض بارداری ورم دست و پای زنان باردار است که چهره ناخوشایندی به دست و پای آنها می دهد. امروز می خواهیم چندین روش درمانی برای ورم دست و پا در بارداری به شما معرفی کنیم تا در ماه های آخر از شر این مشکل خلاص شوید. ورم دست و پا در حد کم و معمول خطری در پی ندارد و نباید خیلی نگران بود ولی اگر به طور ناگهانی دچار ورم شدید دست و پا شدید حتما به دکتر خود اطلاع دهید.

چطور میتوان ورم دست و پا در بارداری را درمان کرد؟

مردانی که متاهل هستند قطعاً در دوران بارداری ورم دست و پای خانم شان را دیده اند.بطور معمول در دوران بارداری صورت،دست و پا ورم میکنند و این رویه طبیعی برای هر خانم بارداری است.اگر شما هم خانم باشید قطعاً دوست دارید از این ورم ها دوری کنید و در واقع درمان شان کنید،اما چطور میتوان آن ها را درمان کرد؟

چای جعفری

جعفری یکی از موثرترین درمان ها برای از بین بردن ورم دست و پاست . جعفری یک گیاه ادرار آور است. میزان زیاد نمک و مایعات احتباس شده در بدن با مصرف چای جعفری از بین می رود. این سبزی سرشار از پتاسیم است و هیچ عارضه ای مانند دیورتیک ( داروهای ادرار آور) ندارد.باید بدانید که دیورتیک دارویی مانع جذب پتاسیم در بدن هم می شود.

پزشکان و متخصصین در مصرف و نوشیدن این چای بسیار تاکید می کنند. دکتر جان کریستوفر متخصص داروهای گیاهی معتقد است که جعفری باید هر روز مصرف شود تا نتیجه رضایت بخش حاصل شود. نکته مهم این است که جعفری باید تازه باشد و ساقه و برگهای سبز و نازک داشته باشد.

روش تهیه این چای معجزه آسا از قرار زیر است برگها و ساقه جعفری را خرد کنید به میزان یک سوم فنجان جعفری برای هر وعده کافیست. یک فنجان آب جوش به آن اضافه کنید. به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه بگذارید جعفری ها در آب جوش بمانند بعد چای را صاف کنید و برای طعم بهتر می توانید زنجبیل و عسل ولیمو هم به آن اضافه کنید. این چای را هر روز بنوشید تا نتیجه آن را به چشم ببینید.

درمان ورم دست و پا در بارداری

روش های دیگراز بین بردن ورم برای زنان حامله زنان حامله باید دقت داشته باشند که برای جلوگیری از ورم غذاهای حاوی ویتامین C و E زیاد مصرف کنند. مرکبات، کلم و اسفناج، گوجه فرنگی و توت فرنگی، روغن های گیاهی مانند روغن سویا، تخم آفتابگردان و بادام. روزانه دو عدد سیر خام حتما مصرف کنند.

استراحت دادن پاها در سرکه سیب در یک لگن ترکیب برابر سرکه سیب و آب ولرم بریزید و پاها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید. حتی برای زانوها هم سرکه سیب را روی دست ریخته و با آن زانو را ماساژ دهید.یادتان باشد نوشیدن زیاد آب به شما کمک می کند که با ورم دست و پا روبه رو نشوید. سعی کنید در روز کمی دراز بکشید و پاها را به دیوار تکیه دهید.

بد نیست بدانید ورم ناگهانی پا در دوران بارداری را باید جدی گرفت

یک جراح و متخصص زنان گفت: هرچند ورم خفیف پا و قوزک در دوران بارداری طبیعی است اما ورم بیش از حد در دوران بارداری خط قرمزی است که باید با پزشک یا ماما در میان گذاشته شود.

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی با بیان اینکه عوامل متعددی در ایجاد ورم  و قوزک  پا در دوران بارداری سهیم است، گفت: رحم در حال رشد بر سیاه رگ ها فشار می آورد. این فشار از بازگشت خون به قلب جلوگیری می کند. این حالت سبب ایجاد ورم در ساق ها، قوزک و پاها می شود. تغییرات هورمونی نیز در  این زمینه نقش دارند.

هاشمیان نایینی با بیان این مطلب که ورم پا و قوزک در دوران بارداری شایع است، گفت: این عارضه اغلب پس  از زایمان از  بین می رود. در  این دوران انجام اقداماتی در رفع ورم مفید است.

این جراح و متخصص زنان درباره راهکارهای موثر برای رفع قوزک پا گفت: از ایستادن های طولانی مدت طولانی و قراردادن پا روی پای دیگر باید اجتناب شود. خوابیدن به پهلو و نشستن وقرار دادن پاها به سمت بالا از دیگر راهکارهای کاهش تورم و قوزک پا است.

در  صورتی  که بتوان، باید به پهلوی چپ خوابید. این  کار فشار را از روی ورید اجوف زیرین برمی دارد؛ این سیاه رگ بزرگ، خون را از نیمه  زیرین بدن به قلب باز می گرداند. در این حال می توان زیر ساق ها را با بالش اندکی بالاتر آورد.

 

ورم ناگهانی پا در دوران بارداری

وی گفت: استفاده از «جوراب فشاری» نیز به رفع این مشکل کمک می کند که در صورت صلاحدید پزشک تجویز می شود. همچنین توصیه شده است که در دوران بارداری، روزانه حدود ۱۰ فنجان (۳٫۲ لیتر) مایعات نوشیده شود.

هاشمیان نایینی با تاکید بر اهمیت ورزش منظم روزانه در رفع تورم قوزک پا گفت: باید روزانه پیاده روی و در  صورت تمایل دوچرخه سواری یا شنا کرد. ایستادن در استخر نیز راهکاری سودمند است. هرچند در  مورد استفاده از فشار آب بر ورم پا و قوزک، پژوهش های اندکی وجود دارد، اما به  نظر می رسد ایستادن در استخر به بافت های ساق  پا فشار می آورد و ممکن  است سبب رفع موقتی ورم در دوران بارداری شود.

این جراح و متخصص زنان گفت: به  کاربردن کمپرس آب  سرد روی مناطق ورم  کرده نیز دارای اثر آرام بخش است. نتایج برخی پژوهش ها حاکی از  آن است که ماساژ منظم پا به کاهش ورم پا و قوزک در دوران بارداری کمک می کند.

وی خاطر نشان کرد: با وجودی که ورم خفیف پا و قوزک در دوران بارداری طبیعی است، اما ورم بیش از حد در دوران بارداری خط قرمز است.
ورم شدید یا ناگهانی ممکن است شناسه  یک حالت وخیم موسوم به پره اکلامپسی باشد. سایر شناسه ها و نشانه های پره اکلامپسی شامل سردرد شدید، تاری دید و افزایش سریع وزن است.

در پایان باید گفت، بروز تورم در یک پا به ویژه اگر با درد یا حساسیت به لمس در پشت  ساق پا یا ران همراه باشد؛ ممکن  است نشانه  لخته شدن خون یا سایر حالات زمینه ساز باشد.

منبع: نیک صالحی

(Visited 51 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *