شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چطور گذشته هاي تلخ را فراموش کنیم؟

چطور گذشته هاي تلخ را فراموش کنیم؟

قبل از هرچیز باید با خودتان شفاف باشید و در مورد این موضوع به نتیجه ای روشن برسید که فکر کردن در مورد گذشته و مرور تجربه های تلخ برای تان آزار دهنده است و مثل یک سم کشنده در دراز مدت شما را از پا خواهد انداخت.
همه ما تجربه های ناخوشایندی داشته ایم که در گوشه ای از ذهن ما ثبت شده و هر ازگاهی مرور آن برای مان عذاب آور است.
عده ای آن را به سرنوشت نسبت می دهند و عده ای همه اتفاقات را بازتاب رفتار خود انسان ها می دانند اما چیزی که مهم است نحوه نگرش و برخورد ما با خاطره های تلخ است.

 

دردل کنید با خودتان یا دیگران

قبل از رها شدن از گذشته و افکار ناراحت کننده، باید منشا اصلی آن را بدانید و آن را در ذهن تان تداعی کنید.
سرکوب کردن یک خاطره راه مناسبی برای فراموشی آن نیست. درباره آن خاطره تلخ تان با یک نفر صحبت کنید. اگر این کار برایتان خیلی سخت است، یک دفتر خاطرات بردارید و همه را در آن بنویسید.
نوشتن بسیار موثر باشد. در حقیقت شما تنها نیاز دارید که این احساسات ناراحت کننده را از درون خود بیرون بریزید.

از غصه خوردن خسته شوید

با خودتان صادق باشید و به نتیجه ای روشن برسید که فکر کردن در مورد گذشته در دراز مدت شما را از پا خواهد انداخت.
باید از این وضعیت خسته شوید، خسته از غصه خوردن و حسرت در مورد گذشته و بعد باید همه توانتان را برای مقابله با این حس یک جا جمع کنید.
تنها به این فکر کنید که همین الان درست همین الان دیگر نمی خواهید حسرت گذشته را خورده و از داشتن حس ناراحتی به اندازه کافی خسته شده اید.

نگرش خود را تغییر دهید

مهمترین قدم در فراموش کردن گذشته جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی است. به یاد داشته باشید که زندگی شما در جهتی حرکت می کند که افکارتان آن را تعیین کند.
به جای اینکه تمامی تمرکز خود را بر روی افکار منفی قرار دهید که در گذشته رخ داده است، بهتر است موقعیت جدیدی برای خود بسازید.
سعی کنید هر روز روزتان را با تکرار جملات مثبتی همچون “من توانمند هستم” ، گذشته ها گذشته” ، “آینده ای روشن پیش روخواهم داشت” آغاز کنید.

ببخشید

کینه ها و افکار منفی راجع به دیگران همچون زباله زندگیمان را کثیف می کند و بخشش، این زباله ها را پاک خواهد کرد.
بهترین راه برای فراموش کردن گذشته، بخشیدن کسی است که اشتباه و ظلمی در حق شما انجام داده است.

روابط اجتماعیتان را تصحیح کنید

برای فراموش کردن گذشته و رهایی از افکار منفی رابطه با دوستان منفی را قطع کنید.
همیشه در زندگی ما افرادی وجود دارند که هیچ نقش مثبتی ایفا نمی کنند و تنها باعث کند شدن جریان زندگیمان می شوند.

برای خودتان هدف تعیین کنید

تجارب بد در گذشته به معنای رسیدن به آخر خط نیست.
شما پتانسیل کافی برای دسترسی به نقاط بزرگ در زندگی را دارید. همیشه به تصورات و رویاهای مثبت خود بها دهید و به فکر رشد و پرورش آن ها باشید. اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید.

برای خودتان زندگی کنید

نیاز نیست برای هر تصمیمی که می گیرید از دیگران اجازه بگیرید و نظر آن ها را نیز بدانید.
سعی کنید تایید گرفتن از دیگران را فراموش کنید و به خودتان حق زندگی کردن بدهید. شما نمی توانید همه مردم روی زمین را راضی نگه دارید این کار غیر ممکن است و نتیجه آن ناامیدی است. این نیز بخشی از زندگی است.

گذشته معلم شماست

همیشه در هر اتفاقی، درسی نهفته است. وقتی این درس را دریافتید، آن وقت یک جمله حکیمانه در رابطه با آن بسازید و روی کاغذ بنویسید. حال سعی کنید این جمله را به یاد بسپارید. این جمله باید در برگیرنده آن تجربه و درسی که از آن گرفته اید، باشد.

 در زمان حال زندگی کنید

همیشه در زمان حال و بدون ترس از آینده زندگی کنید، خاطرات بد را شناسایی کرده و بدون فرار از آن ها خاطر خود را آرام کنید. تمامی حواس خود را بر روی کارها و وقایع امروز خود قرار دهید و از لحظه ای که در آن هستید لذت ببرید.

۶ گام کوتاه تا فراموشی خاطرات گذشته

اگــــــر با اشتباهات خود دست و پنجه نرم می کنید، باید مسئولیت اعمالتان را بپذیرید و سعی کنید تا با خودتان صادق باشید.

گام های کوتاهی که می تواند شما را در این امر یاری کند به شرح زیر است:

۱ – درمورد افکار و خاطراتتان بنویسید، نقاشی بکشید و درموردشان حرف بزنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید به خاطراتتان احترام بگذارید.

۲ – با دور ریختن احساسات و عواطف مربوط به خاطرات دردناکتان ، آنها را فراموش کنید. خواهید دید که بعد از آن چقدر احساس آرامش می کنید.

۳ – درصورت امکان به عقب برگردید و با کسانیکه در آن خاطرات دخیل بوده اند حرف بزنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید به عقب برگردید.

۴ – احساسات واقعیتان را با کسی در میان بگذارید. اگر صلاح است به آنها اعتراف کنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید احساساتتان را بروز دهید.

۵ – معذرت خواهی کرده و طلب بخشش کنید. برای فراموش کردن گذشته تان باید آسیب پذیر باشید.

۶ – برای کنترل پرخوری ها، اعتیاد یا آسیب رساندن به خودتان به خاطر گذشته دردناکتان کمک بگیرید. برای فراموش کردن گذشته باید غرور را کنار بگذارید.

منبع:بهداشت نیوز

(Visited 7 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *