دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
چگونه اعتیاد به شبکه های اجتماعی را کنار بگذاریم؟

چگونه اعتیاد به شبکه های اجتماعی را کنار بگذاریم؟

زمان کودکی دهه شصتی ها و قبل از آن، خبری از شبکه های اینترنتی رنگارنگ نبود. البته شبکه های اجتماعی و مجازی محدودی وجود داشتند و بسیاری از مردم نیز از آنها استقبال می کردند. در دهه ی گذشته، نمی توانستیم ثانیه به ثانیه با هر نقطه ای از جهان ارتباط داشته باشیم. نهایت ذوق و شوق ما در استفاده از تلفن های همراه، بازی بامزه  ای بود که ماری با خوردن بلوک های مختلف، دراز و درازتر می شد.

اما الان همه چیز فرق کرده است. بسیاری از ما به شدت به فضای مجازی وابسته شده ایم. تقریبا انجام هر کاری با این گوشی های کوچک امکان پذیر شده است. در کسری از ثانیه از حال دوستان و خانواده باخبر می شویم، هر فیلم و آهنگی که بخواهیم در دسترس مان است. برای آموزش، ارتباطات، تفریح و …، تنها کافی است به اینترنت متصل شویم و راحت به خواسته مان برسیم.

۱٫ پذیرفتن وابستگی به شبکه های اجتماعی
اولین گام برای حل هر مسئله، قبول کردن آن مسئله است. باید بپذیریم که وابستگی کلا چیز خوبی نیست. وابسته شدن و اعتیاد در هر شکل و قاموسی، رفتار ناسالمی است. وقتی اسیر شبکه های اجتماعی می شویم، تنها به دنبال این هستیم که ببینیم دیگران در این شبکه ها چه می کنند و چه چیزهایی را از زندگی شان منعکس می کنند. در واقع به جای اینکه به زندگی حقیقی اطراف مان دقت کنیم، مدام زندگی را از دریچه ی صفحات شبکه های اجتماعی نگاه می کنیم. رفته رفته به یک تماشاچی مریض تمام عیار بدل می شویم.

۲. خاموش کردن اطلاعیه ها (نوتیفیکیشن)

بیایید با خودمان صادق باشیم. آیا لازم است از هر چیزی که در اپلیکیشن های مختلف روی گوشی و شبکه های مجازی مان رخ می دهد، باخبر بشویم؟ جواب یک «نه» خیلی بزرگ است. باید قرار گرفتن مدام در معرض نوتیفیکیشن هایی را که دینگ دینگ از راه می رسند و آرامش مان را می گیرند، به فراموشی بسپاریم. وقتی نوتیفیکیشن ها را خاموش می کنیم، تمرکز بیشتری برای انجام امور زندگی روزانه ی خود خواهیم داشت.

اطلاعیه ها و پیام هایی که مدام روی تبلت و تلفن مان ظاهر می شوند، به ما یادآوری می کنند که جریان های جدیدی در دنیای مجازی در حال وقوع است و باعث می شوند که احساس کنیم اگر پیام ها و وقایع را دنبال نکنیم، چیزی را از دست خواهیم داد. علاوه بر آن، اگر نوتیفیکیشن ها را خاموش کنیم و به ندرت به گوشی و تبلت مان سر بزنیم، وقتی برای چک کردن پیغام ها به سراغ گوشی موبایل برویم، پیام های بیشتری می بینیم که مرور آنها به یکباره هم وقت کمتری از ما می گیرد هم خوشحال ترمان می کند.

۳. پیداکردن سرگرمی های جدید
وقتی صحبت از گذراندن ساعات طولانی در شبکه های اجتماعی می شود، همیشه دسته ای از افراد هستند که می گویند: «خب، اگه نَرَم تو اینترنت، کجا برم پس؟ نه تفریحی دارم، نه کاری، نه هیچی». این دلیل، خیلی غیرمنطقی است. هزار و یک کار وجود دارد که ضمن مفید بودن می تواند اوقات فراغت ما را نیز پر کند.

یعنی قبول ندارید که بدون تلفن هم می توان اوقات را خوب گذراند؟ می توانید زبان جدیدی بیاموزید، دوره ای آموزشی ببینید و آینده تان را بسازید، در دنیا فیلم های بسیار خوبی ساخته می شود که با کمی گشت وگذار می توانید از میان آنها فیلم مورد علاقه ی خود را بیابید و تماشا کنید. در واقع بهتر است سرگرمی جدیدی برای خود بیابیم و آن را جایگزین استفاده از شبکه های مجازی نماییم.

۴. محدود کردن زمان حضور در شبکه های اجتماعی
خیلی از ما تنها به خاطر دیگران یا پیروی از مد، در شبکه های اجتماعی مختلف حساب های کاربری می سازیم. باور کنید لازم نیست در همه ی شبکه ها حساب کاربری داشته باشیم. لزومی ندارد که تمام برنامه های رنگارنگ را روی دستگاه خود نصب کنیم و ذهن و زمان خود را بیهوده آشفته کنیم.

بهتر است برای مهار اعتیاد به شبکه های اجتماعی، زمان دسترسی خود به اینترنت را محدود کنیم.

۵. پرهیز از انتشار محتواهای پوچ و بی ارزش

یکی از مهم ترین چیزهایی که این روزها در صفحات و شبکه های اجتماعی شایع است، انتشار تصاویر و مطالب بسیار بی اهمیت است. باید بپذیریم اینکه شبکه های اجتماعی امکان فیلم برداری از لحظه های مختلف زندگی را در اختیارمان گذاشته اند، لزوما به این معنا نیست که دیگران باید بدانند که ما امشب به کدام رستوران رفته ایم .اگر این موضوع را درک کنیم قطعا نیمی از محتوای بی مورد و بی ارزش اینترنت از سطح آن حذف خواهد شد.

نکته ی دیگر این است که آنچه در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی می بینیم، تنها کادر کوچکی از صحنه ی بزرگ زندگی دوستان و آشنایان است که به هیچ وجه ما را در بطن زندگی حقیقی آنها قرار نمی دهد.
باید بدانیم که شبکه های مجازی واقعی نیستند و تمام واقعیت کاربران را نشان نمی دهند به همین خاطر همان طور که از اسم شان هم مشخص است، نوعی زندگی کاملا مجازی هستند که نباید در آن غرق شد.

برای اینکه ساعات مفیدتری داشته باشیم و از اینترنت و شبکه های اجتماعی نیز به درستی بهره ببریم باید آن را به چشم نوعی جایزه نگاه کنیم. یعنی چه؟ به این معنی که مثل خوردن کیکی خوشمزه در کافی شاپ یا رفتن به سینما به عنوان دلخوشی کوچکی که شادمان می کند، استفاده از شبکه های اجتماعی را نیز به عنوان یک جایزه ی ساده بعد از انجام کارهای خوب و بالا بردن بهره وری در برنامه های روزانه مان مورد استفاده قرار بدهیم.

۶٫ استراحت دادن به خود
اجداد ما زندگی شان را بدون رایانه یا شبکه های اجتماعی مجازی گذراندند. حتی خودمان هم در دهه های گذشته به چنین امکاناتی دسترسی نداشته ایم. اما هم ما و هم اجدادمان به بقا ادامه داده ایم. پس زندگی بدون شبکه های مجازی نیز همچنان جریان دارد. بهتر است گاهی به خود استراحت بدهیم و به سراغ هیچ یک از صفحات مجازی خود نرویم.

۷٫ استفاده ی بهتر از شبکه های اجتماعی

خب، حال که صد عیب پیدا و پنهان شبکه های اجتماعی را مطرح کردیم، بد نیست هنر آن را نیز عنوان کنیم. این شبکه ها حاصل ناب ترین افکار و ایده های دانشمندان امروزی دنیای ما هستند. در واقع، ظرفیت شبکه های مجازی بسیار بیشتر از چیزی است که اغلب ما فکر می کنیم.

کافی است بدانیم که از خود و از زندگی چه می خواهیم تا بتوانیم بهتر و مفیدتر از اطلاعات موجود در این شبکه ها بهره ببریم یا به دنبال روش هایی باشیم که می توانند به بهره وری هرچه بیشتر شبکه های اجتماعی برای عموم کمک کنند.
باید در برابر لایک ها و کامنت هایمان مسئولانه عمل کنیم. نگاه کردن و توجه به  افراد در شبکه های اجتماعی شایسته ی چشمان ما و شما نیست. اجازه ندهیم که وقت مان بیهوده پای چیزی تلف بشود که هیچ سودی در پی ندارد.

منبع: چطور

(Visited 7 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *