جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
گذر از ناملایمات و مشکلات زندگى با ٨ ترفند جادویى

گذر از ناملایمات و مشکلات زندگى با ٨ ترفند جادویى

مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می دهند حفظ آرامش در شرایط بحرانی، با بهره وری، رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. چند نمونه از روش های کنترل احساسات و حفظ آرامش را در اینجا ذکر می کنیم.
انسان برای ادامه زندگی و رشد، نیاز به پیدا کردن روش هایی برای کنار آمدن با فشار و ناملایمات روزمره دارد. مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می دهند حفظ آرامش در شرایط بحرانی، با بهره وری، رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

چند نمونه از روش های کنترل احساسات و حفظ آرامش را در اینجا ذکر می کنیم:

در ذهنتان برنامه ای داشته باشید
معمولا ما نمی دانیم خارج از محل کار یا منزل چه اتفاقی قرار است رخ دهد و ما را تحت فشار روانی قرار دهد، اما گاهی می توانیم از پیش ایده هایی در این باره داشته باشیم. حتی داشتن یک فرمول ساده در ذهن، به راحت تر کنار آمدن با مسئله کمک می کند.

 

روی یک کار تمرکز کنید
معمولا انجام چندین کار به طور همزمان، هر شخصی را دچار دستپاچگی و اضطراب می کند. سعی کنید تا حد امکان بر روی یک کار تمرکز کرده و پس از اتمام آن به سراغ کار بعد بروید. در زمان های بحرانی نیز برای کارها اولویت قرار دهید و آن ها را به ترتیب اهمیت انجام دهید.

انعطاف پذیر باشید

فرقی نمی کند که چقدر در برنامه ریزی و اولویت بندی کارهایتان دقت به خرج داده باشید. گاهی اوقات اتفاقات بیرونی می توانند همه برنامه ریزی های شما را تحت الشعاع قرار بدهند و باعث آزرده خاطری شما شوند. در این مواقع باید در مدت کوتاهی دوباره فکرتان را متمرکز کنید و تنها کاری را انجام دهید تا با مسئله جدید کنار بیایید.

 

تا ۱۰ بشمارید
گاهی اوقات ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که تمرکز شما را بگیرد. ممکن است مسئله پیش رو کاملا بیرونی باشد و کاری از دست شما برنیاید اما شما موظف هستید به کار خود ادامه دهید. در این مواقع کمی دست از کار بکشید و شرایط جدید را با دقت مورد بررسی قرار بدهید. تا ۱۰ بشمارید و دوباره به کار بازگردید.

 

نفس عمیق بکشید
انسان هرگاه دچار اضطراب می شود، تنفس او کوتاه و سریع می شود. این مسئله می تواند باعث کاهش خونرسانی به مغز و درنتیجه سرگیجه و ضعف شود. همچنین می تواند قدرت تصمیم گیری فرد را تحت تأثیر قرار بدهد. در این زمان بهترین کار نفس عمیق کشیدن به ویژه از طریق بینی است. سعی کنید در هر بار دم، یک ثانیه نفستان را نگه دارید و سپس در بازدم آن را از راه دهان خارج کنید. تا زمانی که آرامش پیدا کنید به این کار ادامه بدهید.

 

اغراق نکنید
معمولا در شرایط حساس و بحرانی ذهن انسان به صورت ناخوداگاه، بدترین اتفاق ممکن را پیش بینی می کند. سعی کنید به جای ترسانیدن خود با تخیلات، سریع فکرتان را جمع کنید و به فکر راه حل باشید.

 

به خودتان اعتماد کنید
گاهی ممکن است اتفاقاتی بیافتد که شما را از مسیر برنامه ریزی شده تان خارج کند. در این مواقع لازم نیست دچار استرس شوید که قادر به روبه رو شدن با مسئله نیستید. به خودتان و قدرت فکرتان اعتماد کنید. باور داشته باشید که حتی در لحظات بحرانی هم می توانید با کمی تفکر تصمیم عاقلانه ای بگیرید.

 

مثبت بیندیشید
به جای فکر کردن به اتفاقات بد و کارهایی که نمی توانید انجام دهید، به جنبه های مثبت بیاندیشید. مثلا اینکه سالم هستید و می توانید فکر کنید تا راهی برای رویارویی با مشکل بیابید. هرچه بیشتر تمرین مثبت اندیشی کنید، کمتر دچار اضطراب و استرس می شوید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(Visited 5 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *