دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
هر آنچه درباره تمیزکردن لکه ها از روی فرش بايد بدانيد

هر آنچه درباره تمیزکردن لکه ها از روی فرش بايد بدانيد

شستن و تمیز کردن فرش در خانه بنظر کار دشواری است اما با رعایت این نکات به آسانی فرش را تمیز کنید در ادامه نحوه تمیزکردن فرش را بخوانید..

 

نحوه تمیز کردن لکه شربت از روی فرش سفید

هر کس که بچه داشته باشد میتواند به شما بگوید لکه های نوشیدنی خیلی سمج و جدا ناپذیر هستند، مخصوصاروی فرش های سفید.بسیاری از پاک کننده های فرش، نمی توانند فرش های رنگی شده را پاک کنند.ولی نگران نباشید، یک روش موثر وجود دارد تا از شر آن لکه ی بدنما خلاص شوید.

چیزهایی که برای تمیز کردن شربت رنگی از روی فرش نیاز دارید:– آب کربناته یا گازدار– آب– مایع تمیز کنندهفرش– بطری اسپری– اتوی لباس– حوله سفید– جاروبرقی اگر لکه هنوز خیس است، آب گازدار روی آن بریزید و محوطه را پوشش دهید. روی لکه یک حوله یا کهنه بگذارید تا هر چقدر که ممکن است مایع را استخراج کنید، حواستان باشد هیچ وقت قالی را نمالید، این کار باعث عمیق تر شدن نفوذ نوشیدنیو بزرگ تر شدن لکه می شود.

 

چگونگی تمیز لکه از روی فرش سفید

اتو را در بالاترین دمای ممکن تنظیم کنید. در ضمن، محلولی از مایع تمیز کننده فرش و آب داغ را در بطری اسپری بریزید.

محلول را توسط بطری اسپری روی لکه اسپری کنید، یک حوله سفید را روی آن بگذارید.

* نکته: از حوله رنگی استفاده نکنید چرا که رنگ آن به قالی و فرش منتقل می شود.

روی حوله را اتو کنید و هر ۱۰ ثانیه آن را حرکت دهید. اتو را مدام تکان دهید تا از سوختگی و ذوب شدن قالی جلوگیری کنید، نوشیدنی باید به حوله منتقل شود،سپس حوله را سروته کنید تا یک محیط تمیز روی قالی را بگیرد (می توانید از یک حوله دیگر استفادهکنید)، وقتی فرش رو به خشک شدن رفت، یک بار دیگر محلول پاک کننده را روی آن بریزید و مراحلتمیز کردن را انجام دهید تا وقتی که لکه پاک شود.

بگذارید فرش خشک شود، سپس آن را جاروبرقی بکشید تا نرمی و حالت خود را بگیرد.

 

نکات و هشدارها

اگر نمی خواهید که فرشتان بسوزد، اتو را همین طوری بدون حرکت نگذارید، حتی اگر به چیزی هم میچسبد آنرا مدام حرکت دهید. وقتی که نوشیدنی جذب حوله شود، اتو خیلی نرم تر و هموارتر حرکت می کند.

 

آنچه باید در مورد تمیز کردن فرش با نمک بدانید

مخلوط سرکه و نمک نیز از بین برنده لکه فرش است. این دو ماده را به صورت خمیر درآورید و روی لکه بریزید، بگذارید تا جذب شوند. دستمال مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.

 

خوب است پاکسازی فرش با استفاده از شامپو فرش در خانه بدانید

نخستین گام برای تمیز کردن فرش، استفاده از جاروی برقی برای برداشتن گرد و خاک و آلودگی های درشت روی فرش است. پیش از استفاده از شامپو فرش حتما فرش را با استفاده از جاروی برقی تمیز کنید.

سپس، بسته به ابعاد فرش خود، مقدار کمی شامپو فرش را در کاسه ای متوسط بریزید و با کمی آب نیمه ولرم مخلوط کنید. سپس آنقدر آن را به هم بزنید تا کف کند. سپس، کف های ایجاد شده را( بدون آب ) روی فرش قرار دهید و با حرکت اسفنج روی بخش های کثیف شده در جهت های مختلف، آلودگی های ایجاد شده را پاک کنید.

سعی کنید پس از مقداری پاکسازی، اسفنج را تعویض کنید یا آن را بشویید تا آلودگی های جذب شده به اسفنج به محل های دیگر فرش سرایت نکند. پس از پاکسازی آلودگی ها، می بایست فرش را در محلی قرار دهید که جریان هوا وجود داشته باشد و رطوبت منتقل شده به فرش در کمترین زمان برطرف شود.

باقی ماندن رطوبت در فرش سبب پوسیدگی نخ های تار و پود آن خواهد شد. چنانچه آلودگی های موجود در فرش به عمق پرزها نفوذ کرده باشند یا پس از چند بار تمیز کردن سطح فرش با شامپو فرش، می بایست از خدمات قالی شویی های معتبر که با مواد سفید کننده فرش را شستشو نمی دهند، استفاده کنید.

 

منبع: پرشین وی

(Visited 4 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *