جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
شاسی بلند بهتر است یا کراس اوور؟

شاسی بلند بهتر است یا کراس اوور؟

در دهه ۹۰ میلادی خودروهای SUV (معروف به شاسی بلند) وظیفه حمل و نقل خانواده ها و عاشقان طبیعت را در کنار تقابل با مسیرهای دشوار خارج از جاده به دوش می کشیدند؛ اما با ورود به قرن جدید کراس اوور ها (CUV) با مصرف سوخت بهتر و رانندگی آسان تر ورق را به نفع خود برگرداندند.
امروزه SUV ها و کراس اوورها فروش بسیار بیشتری از سایر خودروها دارند و انتظار می رود در آینده ای نزدیک از بابت تعدد مدل ها هم از دیگر خودروها پیشی بگیرند.

 

ویژگی های یک SUV
اکثر SUV های مرسوم روی بدنه ای وانت مانند سوار هستند، که بر استحکام و دوامشان می افزاید، معمولاً دارای چهار درب بوده و از فرم بدنه two box بهره می برند.
با وجود تغییر بسیار زیادی که در طول سال ها شامل حال SUV ها شده، در نسل های ابتدایی، این خودرو ها چیزی بیشتر از وانت بارهای بسته و اتاق دار بودند. از مدل های برجسته SUV می توان به جیپ Wrangler، شورولت Tahoe مید سایز و شورولت Suburban فول سایز اشاره داشت.
محور محرکه عقب معمولاً به صورت استاندارد در SUV ها نصب می شود و سامانه چهار چرخ متحرک (۴WD) به صورت آپشن عرضه می شود. سیستم ۴WD در مناطق سرد و برفی به جهت فراهم آوردن چسبندگی و کنترل بیشتر برای این خودرو های بزرگ حیاتی تلقی می شود.
اکثر اتومبیل های ۴WD دارای دنده کمکی هستند که با ایجاد نسبت های انتقال متنوع تر، امر تعویض دنده در جاده و مناطق آفرود را برای راننده تسهیل می کند.
در این کلاس استفاده از پیشرانه های V6 عموماً رواج داشته و انواع V6 توربو یا V8 تنفس طبیعی در مدل های فول سایز ،که دارای وزن زیادی هستند، پرکاربردتر است. در مقایسه با CUV ها، SUV های بزرگ مصرف سوخت بسیار بالایی دارند.
SUV های فول سایز اغلب به خاطر جثه عظیمشان قابلیت های مانورپذیری چندانی نداشته و به سختی جای پارکی مناسب برایشان یافت می شود.

 

ویژگی های یک کراس اوور
گرچه SUV ها در باطن وانت هایی زمخت اند اما کراس اوورها، خودرو های استیشنی با ارتفاع بلند تر و ظاهری فاخرتر هستند. به دلیل ساختار فریم یکپارچه، کراس اوور ها نسبت به SUV ها، به واسطه ارتفاع کمتر، فرآیند ورود و خروج راحت تری به کابین داشته و سواری و هندلینگ بهتری ارائه می دهند.
کراس اوورها رده بندی های گوناگونی در بحث ابعاد بدنه دارند. انواع سایز متوسط با سه ردیف صندلی  مانند هوندا Pilot، مدل بیوک Encore که ساب کامپکت به حساب می آید و در آخر فورد Escape که در  دسته کامپکت جای دارد.
اخیراً شاخه اسپرتی به دنیای کراس اوورها اضافه شده که خودروهایی مانند پورشه Macan و جگوار F-pace را شامل می شود.
مهم ترین تفاوت بارز کراس اوورها فریم یکپارچه آن هاست که شباهت بسیاری به خودروهای سواری  معمولی دارد و معمولا به همراه محور محرکه جلو یا سیستم AWD برای ایجاد چسبندگی بیشتر در اختیار  خریداران قرار می گیرند.
با اینکه  اکثر راننده ها کراس اوورهای AWD را به جهت ایمنی  بیشتر  ترجیح می دهند، این سیستم عملکرد واقعی خود را تنها در مکان هایی با شرایط آب و هوایی سخت نشان می  دهد و مدل های محور جلو در بیشتر زمان ها چسبندگی و کنترل مورد نیاز را در اختیار راننده می گذارند.

 

چرا SUV بخریم؟
آلترناتیوهای جادار خودروهای کراس اوور، یعنی SUV ها، دسترسی راحت تر، فضای بار وسیع تر و موقعیت رانندگی مرتفع تری نسبت به اکثر خودروها دارند. این خودروهای تنومند اکثراً از پیشرانه های قوی V6 یا V8 سود می برند که آن ها را قادر به یدک کشی تریلرها و قایق های تفریحی سنگین می کند.
اکثر SUV ها با ارائه سه ردیف صندلی و راحتی و امکانات امنیتی فراوان، به خوبی پاسخ گوی نیازهای هر خانواده ای هستند. اگر در پی خرید SUV هستید و در محل زندگیتان با برف فراوان و مسیرهای گلی و صعب العبور رو به رو می شوید، حتماً آن را به همراه سیستم های ۴WD و دنده کمکی در نظر بگیرید.

 

چرا SUV نخریم؟
به لطف ترکیب بدنه جدا از شاسی و فریم، SUV ها وزن بالایی دارند و به همین دلیل به چابکی خودروهای سواری حس نمی شوند.
لازمه این خودرو ها سیستم ۴WD بوده که قیمت خرید را تا حدود ۲۰۰۰ دلار افزایش می دهد و از طرفی هزینه سرویس و نگهداری بالاتری دارد؛ اما برای تامین چسبندگی در مناطق لیز و مسیرهای خیس ضروری است.
SUV ها دارای مصرف سوخت و قیمت پایه بالاتری نسبت به کراس اوورها هستند، تنوع شان نیز محدود است؛ بنابراین بر آزادی عمل خریداران به هنگام خرید، تاثیر منفی می گذارند.

 

چرا کراس اوور بخریم؟
استیشن واگن های بلند قامت یا همان کراس اوورها کاربردهای بیشتری نسبت به خودروهای سدان دارند و به لطف فرم بدنه یکپارچه، مانورپذیری خوبی دارند و راحت تر از SUV ها پارک می شوند.
مدل های ساب کامپکت و کامپکت به خوبی قادر به رفع نیاز های افراد مجرد یا زوج های جوان هستند چرا که نسبت به خودروهای سواری دارای دید خارجی بهتر، فضای کابین و حمل بار بیشتر هستند. مدل های سایز متوسط به دلیل دارا بودن ۳ ردیف صندلی در بین خانواده های پر جمعیت از محبوبیت بالایی برخوردارند.
از مزیت های دیگر کراس اوورها می توان به لیست بلند بالای آپشن های رفاهی اشاره داشت. از جمله این امکانات می توان سامانه رفاهی صندلی های عقب و سیستم WIFI داخلی، برای اتصال دیوایس های همراه به اینترنت را نام برد.

 

چرا کراس اوور نخریم؟

با این که برخی کراس اوورها قابلیت های به نسبت مناسبی دارند اما اگر به دنبال بکسل کردن قایق تفریحی هستید یا قصد حمل بار و ابزار زیاد دارید، سراغ SUV ها بروید.
همچنین اگر به قابلیت های آفرود نیازمندید و عبور و مرور در مناطق فاقد مسیرهای مناسب برایتان اهمیت دارند برای استفاده از مانور و چسبندگی مناسب و بالا به سراغ SUV های ۴WD بروید. این را هم در نظر داشته باشید که کراس اوورها نسبت به خودروهای سدان هم اندازه شان، قیمت بیشتری دارند.

منبع: سرپوش خودرو

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *