جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
نکاتی براي بازگشت به کار دوباره مادران پس از زایمان

نکاتی براي بازگشت به کار دوباره مادران پس از زایمان

شروع دوباره به کار پس از زایمان تغییر بزرگی است. حتی اگر کار و شغل شما در خانه است، نوزادتان ممکن است آن را هم تحت تأثیر قرار  دهد.

استفاده از مرخصی زایمان

اگر یک شغل اداری دارید و مرخصی زایمان گرفته اید، شاید با گذشتن دو یا سه ماه از تولد نوزاد، دلتان بخواهد دوباره به محیط کارتان برگردید. در صورت داشتن چنین حسی یادتان باشد که شما به زمانی برای تمرکز روی خود و خانواده تان نیاز دارید و مدت زیادی نیست که دوران طولانی بارداری خود را پشت سر گذاشته اید و مرخصی از کار پس از زایمان، به شما فرصت بهبود از روزهای طولانی بارداری و روز زایمان را می دهد.

مشورت با اطرافیان
اگر بار اولی است که بچه دار می شوید یا به تازگی کار کردن در خانه را شروع کرده اید، با کسانی مشورت کنید که قبلاً این مسیر را طی کرده اند. نظرات تازه  مادرها را در این مورد بپرسید، اطلاعات به دست بیاورید و سعی کنید آنها را تا جایی که می دانید درست است، به کار ببندید. اگر می خواهید به جای یک کار دفتری، دورکاری کنید، فرایند آن را هرچه زودتر شروع کنید.
زمان بندی و برنامه ریزی
برنامه ریزی ضعیف ممکن است در روزهای قبل از تولد نوزاد، مشکلی برای شما ایجاد نکرده باشد، اما پس از تولد نوزاد، با وجود محرومیت از خواب و حواس پرتی ناشی از انجام کارهای کودک، به کار نمی آید. چیزهایی که قبلاً به خاطر می سپردید، اکنون اگر جایی ثبت نشود، ممکن است یادتان برود. باید ببینید چه چیزی برای نظم دادن به کار شما مناسب و مؤثرتر است.
کمک گرفتن از دیگران
بیشتر مردم، کمک به کسی که  تازه بچه دار شده است را دوست دارند. اقوام، دوستان، همسایگان و حتی همکاران ممکن است به شما پیشنهاد کمک بدهند. بهتر است پیشنهاد آنها را بپذیرید. البته برخی از آنها تنها علاقه مند به نگهداری از کودک هستند که ممکن است در ابتدا نیازی به آن نداشته باشید. اما برخی دیگر حاضر به انجام کارهایی مثل پخت وپز و نظافت نیز هستند. استخدام یک پرستار هم ممکن است شما را به سمت یافتن راه حل طولانی مدت هدایت کند.

صحبت با همسرتان برای مراقبت از نوزاد
مراقبت از نوزاد به حضور و تلاش دوطرفۀ والدین نیاز دارد. اگر شما در خانه می مانید، به معنای آن نیست که باید همۀ کارهای مربوط به نوزاد و خانه را انجام دهید یا در مورد آنها به تنهایی تصمیم بگیرید، هرچند ممکن است در هر صورت، شما بیشتر کارهای خانه را انجام دهید. پس با همسر خود در مورد مقدار زمانی که هر کدام از شما انتظار دارید و می خواهید برای انجام وظایف مختلفی مانند مراقبت از کودک، شغل، کارهای شخصی و با هم بودن داشته باشید صحبت و مشورت کنید.
انعطاف پذیری در دوران پس از بارداری
در آخر نیز این نکته را به یاد داشته باشید که هرچند برنامه ریزی بسیار مفید و مؤثر است، اما نکتۀ مهم دیگر انعطاف پذیری است. هرچه هم نظم و برنامه ریزی داشته باشید، روزها یا هفته هایی خواهد بود که همه چیز به هم می ریزد و با وجود یک کودک، هیچ چیز دیگر مثل قبل ساده نیست. آنها بی وقفه در حال رشد و تغییر هستند و شما نیاز دارید که با تغییرات بلندمدت و کوتاه مدت در روال زندگی خود کنار بیایید. پس انعطاف پذیری را به عنوان یک ویژگی مادرانه قبول کنید.

منبع: مادرشو

(Visited 3 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *