شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
این جملات را هرگز به شخص عزادار نگویید

این جملات را هرگز به شخص عزادار نگویید

اختصاصی چاره چی/ ممکن است شما هم درست ندانید به شخصی که عزادار است چه بهتر است بگویید. مرگ ممکن است بسیاری از ما را تحت تاثیر قرار دهد به شکلی که دلداری دادنمان با خارج شدن کلماتی همراه شود که خودمان نمی خواستیم اتفاق بیفتد. در این مطلب جملاتی که نباید به شخصی که عزادار است گفت را با هم مرور می کنیم.

۱- « آن ها به یک جای بهتر رفته اند»

اگر شخصی که دوست داشته اید از دنیا رفته است شاید تصور کردنشان در جایی شادتر به شما کمک کند. اما به هیچ وجه این را به کس دیگری که عزادار است نگویید چرا که شاید آن ها هنوز به این مرحله یعنی تصور این که واقعا از دنیا رفته اند نرسیده اند. بگذارید خود شخص این جمله را بگوید.

۲- «حداقل می دونستی که قراره بمیره»

با این که دانستن این موضوع که شخص مورد علاقه تان در حال مرگ است و شما این فرصت را دارید که خداحافظی بکنید خوب است اما به هیچ وجه از غم از دست دادنشان نمی کاهد. بنابراین اگر کسی چنین وضعیتی دارد به او چنین جمله ای را نگویید.

۳- « به من بگو چه کار می تونم برات بکنم»

خوب است که به شخص عزادار پیشنهاد کمک بدهیم اما به احتمال زیاد آن ها قبول نمی کنند. به جای گفتن این جمله، به صورت دقیق بگویید که چه کاری می خواهید برایشان بکنید.

۴- «زمان خودش درست می کنه»

این یک جمله معروفی است که افراد بعد از مرگ می گویند. ممکن است این حمله درست و از سر دلسوزی باشد اما فرد عزادار شاید این طور این جمله را برداشت کند که: «من درک نمی کنم یا برایم مهم نیست که چقدر این موضوع برایت دردناک است».

۵- «احتمالا حس بدی داری»

به جای این که به فرد عزادار بگویید که چه احساسی باید داشته باشند، از آن ها «بپرسید» که چه احساسی دارند.

۶- هر جمله ای که با «به بخش خوب ماجرا نگاه کن…» یا «حداقل…» شروع می شود

این غریزه آدمی است که به شخصی که آسیب دیده کمک کند تا احساس بهتری پیدا کند. اما وقتی شخصی عزادار است باید بدانید که هیچ  چیزی که می گویید نمی تواند از غم و اندوه او بکاهد. به جای این کار از اندوه خودتان بگویید و این را بگویید که چقدر برای مرگ آن شخص متاسف هستید. این را بگویید که برای کمک به آن فرد پیشش هستید.

مترجم: سید صدرا شریعتی

منبع: health.com

(Visited 36 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *