شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
چگونه از یک مکالمه ناخوشایند فرار کنیم؟

چگونه از یک مکالمه ناخوشایند فرار کنیم؟

اختصاصی چاره چی/ بعضی اوقات شاید شما خود را در یک مکالمه ناخوشایندی پیدا کنید که ممکن است یک مکالمه جدی با همسرتان باشد و یا یک مکالمه دوستانه با یکی از همکاران تان که کم کم تبدیل به یک مکالمه خصومت آمیز می شود. چند نکته وجود دارند که شما می توانید بدون بدتر کردن وضعیت از چنین مکالمه هایی فرار کنید.

۱- به چیزهای بد و بدتر فکر نکنید

یکی از استادان رفتارشناسی دانشگاه شیکاگو به این موضوع اشاره می کند که ورود به یک مکالمه سخت با یک نگرش منفی تنها باعث می شود که آن ها از یک بحث مهم دوری کنند. معمولا ما درباره این که یک مکالمه تا چقدر می تواند بد شود تفکرات اشتباهی داریم. مکالمات همیشه آن قدر که مردم فکر می کنند به جاهای بد نمی رسد.

۲- از گفتن عباراتی که با «تو» شروع می شوند خودداری کنید

از زمانی که شروع به گفتن عباراتی مثل «تو این کار را کردی یا این را گفتی» یا «تو این طوری هستی» کردید، فرد مقابل حالتی دفاعی به خود می گیرد. شما فقط بایستی وضعیت را شرح داده و بیان کنید که چه تاثیری روی رابطه تان با آن فرد می گذارد بدون این که از عبارات «تو» استفاده کنید.عبارت «تو احتیاج داری که…» هم باعث می شود که بسیاری افراد احساس کنند به آن ها حمله شده است.

۳- باز رفتار کنید

باید همذات پنداری کنید. باید خود را در کفش طرف مقابل قرار داده و وضعیت را از دید او ببینید. معمولا ما وقتی فکر می کنیم که در یک مکالمه ناخوشایند هستیم که این تفکر را داریم آدم خوب داستان خودمانیم. وقتی که با طرف مقابل باز و روشن رفتار کنید، معمولا از شدت زاویه دید طرف مقابل کاسته می شود.

۴- بفهمید که قرار نیست باورهای کسی را تغییر دهید

با وجود سیاست و دیگر موضوعات باید به یاد داشته باشید که شما بعید است بتوانید سیستم باورهای یک شخص را تغییر دهید. داغ شدن یک مکالمه شاید به خاطر حرف زدن در مورد سیستم باورهای فرد است و این که آن ها چطور در حال چرخاندن زندگی شان هستند و طرز تفکرشان چیست. بنابراین وقتی در چنین مکالمه هایی قرار گرفتید به یاد داشته باشید که خیلی بعید است موفق به تغییر نگرش و باورهای آن ها شوید.

۵- یاد بگیرید که چه موقع بحث را عوض کنید

ممکن است در هنگام مکالمه به این موضوع برسید که نجات آن مکالمه دیگر انجام شدنی نیست. در عوض ، تغییر مکالمه می تواند بهترین گزینه باشد.

 

مترجم: سید صدرا شریعتی

منبع: Time.com

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *