دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
با این روش «نه گفتن» به دیگران را آسان کنید

با این روش «نه گفتن» به دیگران را آسان کنید

اختصاصی چاره چی/ وقتی از کسی کمک می خواهیم، سخت است که جواب نه بشنویم. شنیدن همین کلمه به ظاهر معمولی می تواند غرورمان جریحه دار کند. بعضی اوقات هم به یک نفر جواب بله می دهیم فقط به خاطر اینکه به احساساتش لطمه نزنیم. خلاصه که گاهی در جدال عقل و احساس، احساس است که برنده می شود و ما به خلطر به دست آوردن دل دیگری از نه گفتن پرهیز می کنیم!

یک سوال که باعث تغییر می شود

خب پس در چنین مواقعی چه کار می کنید؟ نمی خواهید نه بگویید چرا که به طرف مقابل برمی خورد. خوشبختانه یک راه حل وجود دارد که بسیار ساده است. زمانی که کسی از شما کمک می خواهد فقط بپرسید: «چگونه؟».

این جواب بهتری نسبت به نه می باشد و به احساسات فرد مقابل هم برنخواهد خورد. به این صورت شما آن ها را مجبور می کنید که به صورت دقیق بگویند چگونه می توانید کمک کنید. اگر آن ها نتوانند جمع بندی کنند و راه کمک کردنتان را به شما بگویند، به این ترتیب نه گفتنتان ساده تر می شود.

به این صورت با یک سوال «چگونه؟» شما به احساسات طرف مقابل لطمه ای وارد نکرده اید و احترام به نفسشان حفظ می شود.

برای زمان خودتان احترام قائل شوید

اگر با این شیوه جواب کسی که از شما کمک خواسته را بدهید آن شخص متوجه می شود که نمی تواند همیشه از شما برای کارهای خودش استفاده کند. وقتی که به این صورت اعتماد به نفس از خودتان نشان می دهید، بقیه به شما احترام خواهند گذاشت.

مترجم: سید صدرا شریعتی

منبع: lifehack.org

(Visited 47 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *