جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
کدام رژیم غذایی برای پیش از بارداری مناسب است؟

کدام رژیم غذایی برای پیش از بارداری مناسب است؟

اختصاصی چاره چی / اگر قصد بارداری دارید از یک سال تا حدود ۳ ماه قبل از بارداری، باید رژیم غذایی خود را کنترل کرده ، اضافه یا کاهش وزن خود را اصلاح کرده و مواد غذایی سالم تری مصرف کنید.

در ادامه به ۵ ماده غذایی اشاره می کنیم که شما را به لحاظ سلامت جسمی، برای بارداری آماده تر می کند.

۱- فولیک اسید

اگر می خواهید بار دار شوید حتما باید از چند ماه قبل مصرف مکمل فولیک اسید را شروع کنید و یا از غذاهایی مثل غلات سبوس دار، میوه ها و سبزیجات و مرکبات ، استفاده کنید که سرشار از این ماده هستند.میزان مصرف این ماده پیش از بارداری روزانه حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم بوده و در حین بارداری باید به ۸۰۰ میلی گرم در روز برسد.همچنین استفاده از این ویتامین به کاهش میزان بروز سکته های قلبی و مغزی، سرطان و دیابت، کمک می کند.

۲- پروتئین

افزایش میزان پروتئین روزانه در وعده های غذایی به قدرت باروری شما بیشتر کمک می کند.تخم مرغ، گوشت قرمز و ماهی ها به خصوص ماهی قزل آلا سرشار از پروتئین و اسیدهای چرب امگا۳ هستند. گوشت قرمز را هرگز از رژیم خود حذف نکنید تا دچار کم خونی حین زایمان و پس از آن نشوید.


۳- اسیدهای چرب امگا ۳

زمانی که باردار می شوید برای رشد مغز جنین به میزان زیادی امگا۳ نیاز دارید.بنابراین مصرف دانه های روغنی، گردو و ماهی ها را فراموش نکنید.مصرف دو بار در هفته ماهی به سلامت مادر و نوزاد کمک می کند و انواع ماهی در حالت کلی یک غذای بسیار سالم است، اما میزان جیوه در برخی از آنها بسیار بالا است، که ممکن است برای جنین خطرناک باشد، بهتر است از ماهی هایی که میزان زیادی جیوه دارند پرهیز کنید.


۴- لبنیات

لبنیات به دلیل کلسیم بالا و پروتئین زیادی که دارند بدن شما را برای بارداری آماده تر می کنند و مصرف روزانه آن ها احتمال ناباروری را کاهش می دهد.پزشکان معتقدند از هر دو نوع کم چرب و پر چرب لبنیات باید در وعده ی غذایی خانم ها پیش از بارداری باشد.

۵- میوه و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات تازه به دلیل مواد مغذی ضروری و آنتی اکسیدانی که دارند از بیماری های التهابی که زنان باردار در معرض آن ها هستند جلوگیری کرده و با تنظیم قند خون از بروز دیابت در دوران بارداری پیشگیری می کند.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.fitpregnancy.com

(Visited 37 times, 1 visits today)