جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
چگونه با حسادت کودکان نسبت به هم سالانشان برخورد کنید؟

چگونه با حسادت کودکان نسبت به هم سالانشان برخورد کنید؟

پدر و مادرهای بسیاری هستند که کودکان حسود دارند و اگر این نوشتار را بخوانند چند راهکار ساده برای حل این مشکل یاد می گیرند.

 به احساس کودک توجه  کنید
وقتی کودک می بیند که احساسات او را نمی شناسید و درخواست او برای شما مهم نیست سعی می کند کاری کند که به او توجه کنید. اگر بازهم ناموفق بماند کارهای بدتری می کند و به عنوان نمونه بلندتر فریاد می زند. باید به کودک بفهمانید که احساس او برای شما خیلی اهمیت دارد. اگر به عوض کردن لباس های برادر کوچکش توسط شما یا بازی شما با این رقیب کوچولو حسادت می کند باید به او بفهمانید که اگر صبر کند به او هم در همین زمینه کمک خواهید کرد یا این که با او بیشتر بازی خواهید کرد. حتی اگر سه نفری بازی کردید و او به رقیب کوچکش باخت هم باید به او بگویید که مطمئن هستید می تواند در نوبت بعدی بازی برنده شود.
 او هم موفق می شود
کودکان خیلی زود خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و به این نتیجه می رسند که توانایی خوبی در یک فعالیت خاص ندارند و ممکن است ناامید شوند. در چنین شرایطی وظیفه پدر و مادر ایجاد توازن بین داشته ها و نداشته های اوست تا مانع از حسادت ورزیدن کودک به همسالان شود. علاقه مندی به نقاشی یا فوتبال را مثال می زنیم. اگر کوچولوی شما اندکی ضعیف است و می خواهد این قبیل کارهای خاص را کنار بگذارد با او صحبت کنید تا بفهمد که قرار نیست بهترین نقاش یا بهترین فوتبالیست ایران باشد. همین که چنین هنری دارد کافی است و خیلی از همسالان او هستند که از چنین هنری بی بهره اند و به او حسادت می کنند. با او تمرین کنید و با تشویق مداوم فرزندتان را به نقطه مطلوب رسانید. مهم این است که خودش از ترک آن فعالیت منصرف شود.
 بگذارید هدیه بدهد
رایج ترین نوع حسادت کودکانه حسادت به اسباب بازی ها، لباس ها و دارایی هایی است که دیگران دارند و او ندارد. اگر تهیه چنین چیزهایی از عهده شما خارج است به او پس انداز کردن را بیاموزید و بگویید می تواند با پول های روزانه یا عیدی های خودش چنین وسایلی را خودش بخرد. گذشت را هم به او بیاموزید.
این که بداند برخی همسالان او همین چیزهایی که کودک تان در اختیار دارد را هم ندارند به او کمک می کند حسادت کمتری به دیگران بورزد و حتی به دوستانش کمک کند تا از داشته هایش استفاده کنند. می تواند لباسی که پوشیده و حالا برایش کوچک شده را به دوستش هدیه بدهد. این آغاز راه است و کودک شما علاوه بر شکرگزاری بخشیدن چیزهای خوب را هم خواهد آموخت.
 عادل باشید
اگر برای یکی از فرزندان تان چیزی می خرید برای فرزند دیگرتان هم چیزی هر چند کوچک و ارزان بخرید. به توانایی های هردو نظر داشته باشید و هر کدام را در فاز خاصی بیندازید تا به هم حسادت نکنند. حتی اگر هردو در یک فعالیت خاص باهم رقابت دارند هم با حرف ها و تشویق های تان یکی را علیه دیگری نکنید. ابراز محبت شما به هردو باید در یک سطح باشد و البته نه از یک جنس!
این شما هستید که با رفتارتان با همسالان فرزندتان به او نشان می دهید چگونه با کودکان دیگر رفتار کند و مهربانی با کوچک ترها را به عنوان یک اصل زندگی در خود برشمرد. در عین حال باید انضباط داشته باشید و به او هم بیاموزید که باید منضبط و احترام گذار باشد. به این ترتیب دایره حسادت ها کوچک تر خواهد شد و او به جای دست درازی به اموال دوستش به او احترام می گذارد و از او اجازه می گیرد.

منبع:۷sobh.com

(Visited 12 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *