پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
کارهایی که بعد از کشیدن دندان عقل نباید انجام دهید

کارهایی که بعد از کشیدن دندان عقل نباید انجام دهید

در آوردن و عمل جراحی دندان عقل یکی از شایع ترین عمل های جراحی در بزرگسالان محسوب می شود . اگر شما تا به حال دندان های تان ارتودنسی کرده اید ، احتمالان در مورد این که چه چیزهایی برای شما مفید است و چه چیزهایی برای شما مضر ، اطلاعاتی دارید .
اگر اطلاعاتی بعد از عمل جراحی دندان های تان ندارید ، در این مطلب قصد داریم شما را با اطلاعاتی در این زمینه آشنا سازیم که برای شما بسیار مفید خواهند بود .

 بعد کشیدن دندان عقل نباید سیگار بکشید
۱- با سیگار کشیدن بعد از عمل جراحی دندان های عقل ، ریسک می کنید آن هم از نوع عفونتی.
اگر بعداز عمل جراحی دندان های عقل تصمیم گرفتید تا از دستورات پزشک خود سرپیچی کنید و مخالف دستوراتش را انجام دهید لازم است ابتدا بدانید که با این کار ریسک عفونت کردن لثه هایتان روبرو خواهید شد .پس از عفونت کردن لثه ها ، تب بالا و تورم و درد های دردناکی را تجربه خواهید کرد. حتی ممکن است با ترشحات زرد و سفید از قسمت عمل مواجهه شوید که بسیار دردناک خواهد بود .
۲ -سیگار کشیدن فرایند بهبودی زخم لثه ایی که عمل شده است را کاهش می دهد
بعداز عمل جراحی دندان های عقلتان لثه حالت شلی را به خود می گیرد و زمان مشخصی طول می کشد تا این شلی لثه بهبود یابد . اما اگر سیگار بکشید این فرایند را کاهش می دهید و ممکن است اثارات جبران ناپذیری را نیز شاهد باشید .
۳-سیگار کشیدن مکرر باعث ایجاد دردهای دردناک بر روی حفره خواهد شد
پس از استخراج دندان های عقل خود بطور کل جای خالی دندان های عقل خود درد خواهند کرد و می شود گفت که دردهای زیادی را تجربه خواهید کرد و افرادی که بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز استفاده می کنند درد بیشتری را نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند تجربه خواهند کرد . این مجددا به فرایند آسیب رسانی به دندان و لثه ها متصل است .
بعد از عمل جراحی دندان باید جای خالی دندان طی مدتی مشخص استراحت کند و درمان شود که اگر سیگار بکشید این فرایند را مختل می سازید و موجب دردهای بیشتری خواهد شد .
۴-شما ممکن است با سیگار کشیدن منجر به از بین بردن لخته های خونی شوید
پس از خارج کردن دندان عقل ، جای خالی آن ایجاد می شود و یقینا تجربه کرده اید که با کشیدن دندان خون زیادی جاری می شود و برای دندان عقل نیز اینگونه است و پس از سیگار کشیدن خون نسبتا زیادی جاری خواهد شد که برای بیما خوشایند نخواهد بود . بعد از استخراج دندان از شما خواسته خواهد شد که به مدت ۳۰ دقیقه گاز پانسمان را در روی قسمتی که جراحی شده قرار دهید و دهان تان را باز نکنید و گاز پانسمان را در دهان خود بفشارید . این عمل به دلیل توقف کردن خونریزی صورت می گیرد و پس از این مرحله لخته های خون ایجاد می شوند . بعد از این مرحله پزشک معالج به شما توصیه هایی در این مورد را بیان خواهد کرد . البته این بدین معنا نیست که باید همواره شستشو ندهید و مسواک نزنید .
علاوه بر نکات بالا اگر شما پس از این عمل جراحی ، شروع به سیگار کشیدن نمایید یک خطر وصف نشدنی است و می تواند لخته های خونی را از بین ببرد و باعث خونریزی شدید شود که در این صورت به پزشک معالج خود رجوع نمایید .
۵- سیگار کشیدن می تواند منجر به عفونت های استئومیلیت (Osteomyelitis) و پریکورونال (Pericoronal) شود
اگر به سیگار کشیدن بعد از عمل جراحی ادامه دهید ممکن است بر عملکرد جراحی موثر باشد و شانس ایجاد عفونت در قسمتی که جراحی شده را افزایش می دهد و در گزینه های قبلی خواندید .
سیگار کشیدن حتی نیز می تواند باعث ایجاد عفونت هایی شدید و در برخی حالات جبران ناپذیر می شود و که دو مورد از آنها عبارتند از عفونت های استئومیلیت (Osteomyelitis) و پریکورونال (Pericoronal) که بسیار دردناک هستند و دردهای زیادی را در پی آنها تجربه خواهید کرد .
اگر به سیگار کشیدن اعتیاد دارید می توانید بعد از ۷۲ ساعت پس از جراحی کشیدن دندان عقل سیگار بکشید !
اگر شما به سیگار کشیدن اعتیاد دارید و نکات بالا را خوانده اید ممکت است این سوال برای شما ایجاد شود که از چه زمانی بعد از جراحی می توانید شروع به کشیدن سیگار نمایید ؟
اکثر پزشکان ۲۴ ساعت را برای این کار نا متعارف در نظر گرفته اند و ما به شما توصیه می کنیم جهت اطمینان بیشتر و مبتلا نشدن به آسیب های جدی دیگری پس از ۷۲ ساعت شروع به سیگار کشیدن نمایید .

قبل از جراحی دندان عقل تان از سیگار کشیدن اجتناب نمایید .
در حال حاضر مطلع شدید که پس از عمل جراحی بنابه دلایل ذکر شده نباید سیگار بکشید و لازم است این را نیز بدانید که نباید قبل از عمل جراحی سیگار بکشید تا سموم وارد شده در دهانتان در حین عمل جراحی وارد خون شوند .
اگر شما بطور متوسط نصف پاکت سیگار می کشید نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند ، حدودا ۴ الی ۵ برابر آنها به alveolar مبتلا خواهید شد و اگر میزان سیگار کشیدن شما در روز نیز یک بسته باشد این مقدار دوبرابر می شود که در نتیجه صدمات بیش از حدی را به شما خواهد زد و جبران آن بسیار سخت خواهد بود .

 

منبع: تیک

(Visited 103 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *