جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
۴ اشتباهی که باعث بالا رفتن کلسترول خون می شود

۴ اشتباهی که باعث بالا رفتن کلسترول خون می شود

اختصاصی چاره چی/ اینکه ژن های شما نقش مهمی را در بالابردن خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله کلسترول بالا بازی می کنند حقیقت دارد. بنابراین اگر پدر یا مادر شما کلسترول خون بالایی دارند، شانس شما برای داشتن کلسترول بالا بیشتر از حد متوسط خواهد بود. مساله دیگر این است که ابتلا به این بیماری تنها ارثی نیست و عوامل متعددی در سبک زندگی شما باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند. خبر خوبی که برایتان داریم این است که با تغییر سبک زندگی و انتخاب هایتان به راحتی می توانید از کلسترول خون بالا دوری کنید. ما در اینجا ۴ مورد از اشتباهاتی که باعث بالا رفتن کلسترول خون شما می شوند را با شما در میان می گذاریم تا به راحتی با دوری کردن از این موارد خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید:

۱. خوب غذا نمی خورید

داشتن رژیمی سرشار از چربی های اشباع که در گوشت ها، کره و لبنیات پر چرب وجود دارند خطر داشتن کلسترول بالا را افزایش می دهند. خوردن بیش از حد چربی های ترانس در غذاهای پخته و بسته بندی شده  نیز احتمال خطر کلسترول بالا را افزایش می دهد. با خوردن خوراکی هایی مانند آووکادو، بادام، چای سبز و غلات کلسترول خونتان را به طور طبیعی کاهش دهید.

۲. چاق هستید

داشتن شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۰ به این معناست که بدن شما بیشتر احتمال دارا بودن سطوح کلسترول خوب پایین و سطوح بالاتری از کلسترول بد را دارد.

۳. ورزش نمی کنید

هرچه بیشتر تحرک داشته باشید، کمتر احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی خواهید داشت. اما این تنها راه برای تحت تاثیر قرار دادن کلسترول خون نیست؛ بلکه ورزش کردن باعث کاهش سطح کلسترول بد خون و در نتیجه آسیب دیدن کمتر بدن می شود.

۴. هنوز سیگار می کشید

خب اگر تاکنون سیگار را کنار نگذاشته اید چرا منتظرید؟ سیگار کشیدن یکی از علل اصلی و غیرقابل پیشگیری مرگ و میر در جهان است. دلیل ۹۰ درصد از سرطان های ریه و مرگ ناشی از این سرطان ها سیگار کشیدن است. اگر هنوز هم قانع نشده اید باید به شما بگوییم که ترک سیگار سطح کلسترول بد خون شما را به میزان چشم گیری کاهش می دهد و از آسیب دیدن دیواره های رگ ها جلوگیری خواهد کرد.

منبع: health.com

مترجم: سارا خانعلی زاده

(Visited 37 times, 1 visits today)

Female Urban Runner

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *