سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
با اين راهكارهاي طبيعي خون دماغ را درمان كنيد

با اين راهكارهاي طبيعي خون دماغ را درمان كنيد

چه چیزی باعث خون دماغ می شود؟

دلایل پشت این از دست دادن خون، می تواند متعدد بوده و ممکن است از فین کردن خیلی شدید، استفاده بیش از حد از اسپری ضد احتقان بینی، تا استفاده از محرک های شیمیایی، سپتوم منحرف، آسیب دیدگی و غیره متغیر باشد. درمان های طبیعی بسیاری وجود دارند که می توانند مشکل شما را به آسانی حل کنند. ما برخی از بهترین روشهای اثبات شده را برای درمان این وضعیت برای تان خلاصه کرده ایم. نگاهی به آنها بیندازید.

۱. کمپرس سرد

این یکی از ساده ترین راه های اثبات شده برای متوقف کردن خون دماغ است. اغلب توصیه می شود که در هنگام مواجهه با این مشکل از کمپرس سرد استفاده کنید. فقط چند تکه یخ بردارید و آنها را در یک حوله نازک بپیچید. طوری بنشینید که سرتان کمی به سمت عقب کج باشد. این بسته را برای حداقل ۵ دقیقه روی پل بینی تان بگذارید. این کار را با فواصل زمانی منظم تکرار کنید، تا زمانی که خونریزی قطع شود.

توجه: از تماس مستقیم یخ با بینی اجتناب کنید.

۲. به هم فشردن

اولین کاری که یک فرد باید انجام دهد، آن است که دو طرف بینی اش را به هم بفشارد. دیده شده که به هم فشردن بینی برای مدتی، می تواند خون دماغ را قطع کند. فقط بخش نرم بینی تان را با انگشت شست و اشاره بهم بفشارید، در حالی که مستقیم نشسته اید و سرتان کمی به جلو خم است، یک فشار ملایم روی بینی وارد کنید. این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه بدون رها کردن انگشت ها انجام دهید. در حین انجام این کار با دهان تان نفس بکشید.

۳. فلفل هندی

مصرف فلفل هندی، یک درمان موثر دیگر برای متوقف کردن خونریزی بینی است! ثابت شده که نوشیدن آب فلفل هندی، یک راه حل مفید است. فقط ۱ قاشق چایخوری پودر فلفل هندی را در ۱ فنجان آب گرم بریزید. برای متوقف کردن خونریزی بینی، آن را به آرامی بنوشید.

روش دیگر: پودر فلفل را در هنگام درست کردن غذاهای تان به آنها اضافه کنید.

۴. پیاز

پیازها، یک داروی قدیمی برای درمان خون دماغ هستند. بخارهای طبیعی پیاز مسئول این اثر هستند. آن طور که آزمایشات نشان می دهند، نگه داشتن یک تکه پیاز خونریزی را قطع می کند. بنابراین فقط چند قطعه پیاز ببرید و آن را زیر بینی تان قرار دهید. بخار آن را استنشاق کنید تا زمانیکه خونریزی قطع شود. همچنین در صورت نیاز، برش ها را پس از مدتی عوض کنید.

روش دیگر: آب یک پیاز را بگیرید و چند قطره از آن را در هر دو سوراخ بینی بچکانید.

۵. آب نمک

آب نمک، اغلب برای درمان خونریزی بینی توصیه می شود، چون پوشش داخلی بینی را روان و مرطوب می سازد. این روش برای خون دماغ در بچه ها نیز مفید است و می تواند برای پیشگیری نیز بکار برود. مقدار کمی نمک را با نصف فنجان آب مخلوط کنید. چند قطره از این محلول را در بینی تان بریزید و بگذارید کمی بماند.

روش دیگر: این افشانه را در یک بطری اسپری بینی قرار دهید و هر زمانی که لازم است از آن استفاده کنید.

۶. هل

هل، نه تنها خوشمزه است، بلکه خواص دارویی بسیاری نیز دارد. هل برای بهبود طعم و مزه بسیاری از غذاها به کار می رود و به طور گسترده ای در دسترس است، اما آ نطور که برخی مطالعات نشان می دهند، برای درمان خونریزی بینی نیز به کار می رود! برای قطع خونریزی، بخور این گیاه را استنشاق کنید.

۷. بخور دادن

همان طور که قبلا بحث شد، خونریزی می تواند به علت محیط خشک یا سوراخ های بینی خشک نیز اتفاق بیفتد. بنابراین ضروری است که آن را مرطوب و هیدراته نگه دارید. این کار حتی برای کودکانی که از خونریزی بینی قدامی رنج می برند نیز مفید است. برای این منظور، یک کاسه بردارید و آن را با آب گرم پر کنید. حالا یک حوله بردارید و سرتان و کاسه را با آن بپوشانید. برای مدتی، بخار را استنشاق کنید و سپس کمی استراحت نمایید. برای درمان، این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

۸. گشنیز

گشنیز یک داروی قدیمی برای درمان خون دماغ است، و توسط تحقیقات نیز به اثبات رسیده است. گشنیز می تواند مشکل خون دماغ مکرر در بزرگسالان را نیز حل کند. برای استفاده از این روش، آب برگ های گشنیز را بگیرید و چند قطره از آن را در بینی تان بریزید تا خونریزی قطع شود.

روش دیگر: شما می توانید بجای آب گشنیز از روغن گشنیز نیز استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید با له کردن برگ های گشنیز، یک خمیر درست کنید و آن را روی سرتان بمالید! این کار، اثر خنک کننده خواهد داشت و در نهایت خونریزی را متوقف می کند.

۹. وازلین

مرطوب ساختن پوشش داخلی بینی، برای جلوگیری از خون دماغ مکرر ضروری است. وازلین، عاملی است که به حفظ رطوبت کمک می کند. اگر مستعد خون دماغ هستید، برای جلوگیری از خونریی کافی است مقداری وازلین را چند بار در روز به داخل بینی تان بمالید.

توجه: به مقدار بیش از حد از آن استفاده نکنید تا راه هوای بینی تان مسدود نشود.

۱۰. انگور فرنگی هندی

انگور فرنگی هندی به دلیل حضور مواد معدنی و ویتامین های متعدد، برای درمان بسیاری از ناراحتی ها مورد استفاده قرار می گیرد. دانه های این میوه به  عنوان درمانی برای خونریزی بینی به کار می روند. فقط کافی است دانه های آن را در کره تصفیه شده سرخ کرده و از آن برای ماساژ پیشانی تان استفاده کنید. این کار خونریزی را پس از مدتی متوقف خواهد کرد.

روش دیگر: شما می توانید از آب گرفته شده از این میوه نیز استفاده کنید. فقط کافی است چند قطره از آن را در سوراخ های بینی تان بریزید و خونریزی پس از مدتی متوقف خواهد شد.

۱۱. ویتامین K

ویتامین K، یک ویتامین ضروری است که برای لخته شدن خون مورد نیاز است. خون دماغ، یکی از بیماری هایی است که می تواند بعلت کمبود این ویتامین ایجاد شود یا می تواند اگر خون رقیق باشد نیز اتفاق بیفتد. برای اجتناب از این اتفاق، مواد غذایی مانند اسفناج، بروکلی، کلم پیچ و غیره که غنی از این ویتامین هستند را مصرف نمایید.

۱۲. ویتامین C

خون دماغ می تواند در طول دوران بارداری، به این دلیل که بافت ها خشک می شوند نیز اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از خون دماغ در طول بارداری، مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند آب پرتقال مصرف کنید. سایر منابع غذایی عبارتند از کیوی، آناناس، پاپایا، انبه و غیره.

۱۳. جوش شیرین

جوش شیرین می تواند به عنوان یک درمان برای بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از آن برای درمان خون دماغ، نصف قاشق چایخوری نمک (بدون ید) و ۴/۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را در ۱ فنجان آب مخلوط کنید و از این محلول برای شستشوی بینی تان استفاده کنید.

روش دیگر: فقط مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و ۳ تا ۴ بار در روز در بینی تان اسپری کنید.

۱۴. روغن عصاره لیمو

روغن عصاره لیمو یکی دیگر از درمان های موثر و اثبات شده برای خون دماغ است. این درمان برای سال ها در آروماتراپی مورد استفاده قرار گرفته است و حالا پتانسیل های درمانی جدید بسیاری از آن شناخته شده است، از جمله درمان خون دماغ. فقط چند قطره از این روغن را در بینی تان بریزید و بحال خود رهایش کنید. خونریزی پس از مدتی قطع خواهد شد.

۱۵. بلوط سفید

بلوط سفید، یک گیاه قابض است و یک بیوفلاونوئید قوی می باشد. بلوط سفید قادر به رفع بیماری های بسیاری است از جمله خون دماغ مزمن. خمیر این گیاه را به سوراخ آسیب دیده بینی بزنید و خونریزی پس از مدتی قطع خواهد شد.

۱۶. ریحان

برگ های ریحان، پتانسیل درمانی زیادی دارند که در نتیجه، می تواند بیماری های بسیاری را درمان کند. ثابت شده که برای خلاص شدن از شر خونریزی بینی مفید است. برای این کار، یک مشت برگ ریحان بردارید و آب آن را بگیرید. چند قطره از آن را در بینی تان بریزید و هر زمان که لازم بود تکرار کنید.

۱۷. گزنه

گزنه مدت هاست که برای درمان خون دماغ بکار می رود اما به مطالعات بیشتری برای بررسی اثربخشی آن نیاز است. برای این درمان، شما می توانید بخار گزنه را بطور مستقیم استنشاق کنید.

روش دیگر: آب گرفته شده از برگ های گزنه می تواند برای قطع کردن سریع خونریزی، در بینی ریخته شود. همچنین می توانید اگر مستعد دچار شدن به این وضعیت هستید، روزانه ۱ یا ۲ فنجان از دم کرده آنرا مصرف کنید.

توجه: نباید بیش از ۴ تا ۶ گرم از این گیاه را با حداقل ۲ لیتر از یک مایع در روز مصرف کنید.

رژیم غذایی برای خون دماغ

رژیم غذایی، نقش مهمی در هر نوع بیماری ایفا می کند، از این رو رعایت آن در بهبود خون دماغ نیز حیاتی است. اگر شما از خون دماغ رنج می برید، پس نباید هرگونه ماده غذایی که باعث رقیق شدن خون می شود را مصرف کنید.

آهن، یک ماده معدنی است که برای تولید هموگلوبین (که یک جزء مهم از سلول های قرمز خون است) ضروری می باشد. مصرف مواد غذایی غنی از آهن می تواند از خون دماغ جلوگیری کند.

همچنین همراه با مصرف ویتامین K و C، منابع غذایی غنی از زینک نیز باید در رژیم غذایی شما گنجانده شوند، چون این ماده معدنی به حفظ عروق خونی در بدن کمک می کند.

بایدها

اگر خونریزی بعد از ۲۰ دقیقه قطع نشد، با یک پزشک تماس بگیرید.
برای جلوگیری از ور رفتن با بینی تان، ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید.
در یک محیط گرم بمانید. برای این کار می توانید خانه تان را با کمک دستگاه بخور مرطوب سازید.
هیدراته بمانید.

نبایدها

خودتان را کش ندهید و هر چیزی را با خم شدن به پایین بلند کنید.
سیگار نکشید چون راه هوای بینی تان را خشک می کند.
اگر کودک شما خون دماغ شد وحشت نکنید، چون ممکن است او را بترسانید.

 

منبع: تناسب اندام

(Visited 64 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *