سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
۱۰ راهکار عملی برای مراقبت از سلامت روحی تان

۱۰ راهکار عملی برای مراقبت از سلامت روحی تان

اختصاصی چاره چی/ اینکه مراقب خود و سلامتی روحی و فیزیکیتان باشید و نهایت استفاده را از زندگیتان کنید بسیار اهمیت دارد. ایجاد تغییراتی کوچک و ساده در زندگیتان که منجر به بهبود سلامتی روحی شما می شوند نیازی به خرج کردن مقدار زیادی پول یا صرف زمان زیادی ندارد. خب، پس چرا همین حالا شروع نکنید؟ ما در اینجا ۱۰ راهکار عملی برای مراقبت از سلامت روحی تان و بهبود آن را به شما خواهیم گفت:

۱- احساساتتان را بیان کنید

صحبت کردن از احساساتتان به شما کمک می کند وضعیت سلامت روحی تان را در سطح خوبی نگه دارید و با زمان هایی که دچار مشکل می شوید بهتر کنار بیایید.

۲- فعال باشید

ورزش منظم می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کند و به شما کمک می کند که بهتر تمرکز کنید، بخوابید و ظاهر و احساس زیباتری داشته باشید. ورزش مغز و سایر اندام های حیاتی بدن شما را سالم نگه داشته و هم چنین در بهبود سلامت روحی شما نقش قابل توجهی دارد.

۳- خوب غذا بخورید

مغز شما برای سالم بودن و داشتن عملکردی خوب، همانند سایر اندام های بدنتان به ترکیبی از مواد مغذی احتیاج دارد. رژیمی که برای سلامت فیزیکی بدنتان خوب باشد برای سلامت روحی تان نیز خوب خواهد بود.

۴- نوشیدنی های الکل دار ننوشید

مصرف نوشیدنی های الکلی راه خوبی برای غلبه بر احساس ناراحتی نیست. این نوشیدنی ها باعث آسیب به مغز و سایر اندام های بدنتان می شوند.

۵- در ارتباط باشید

هیچ چیز بهتر از صحبت کردن رو در رو با کسانی که دوستشان داریم نیست، اما شاید همیشه این امکان برای ما فراهم نباشد. بنابراین شما می توانید با آنها تماس بگیرید، یادداشتی برایشان بگذارید یا حتی با آنها به صورت آنلاین چت کنید. در هر صورت باز گذاشتن راه های ارتباطی تان با دیگران برایتان خوب است!

۶- درخواست کمک کنید

هیچ کدام از اما ابر انسان نیستیم. همه ما گاهی از احساساتی که داریم یا از اینکه همه چیز آنطور که می خواستیم پیش نرفته اند ناراحت می شویم و احساس نا امیدی می کنیم. اگر همه چیز برای شما بیش از حد توانتان سخت شده و احساس می کنید از پس آنها بر نمی آیید، کمک بخواهید. خانواده شما و دوستانتان ممکن است بتوانند به صورت عملی به شما کمک کنند یا حتی اگر نتوانند این کار را انجام دهند حداقل گوش شنوای خوبی برای شما خواهند بود.

۷- به خود وقفه ای دهید

تغییر وضعیت و حال و هوا می تواند برای سلامت روحی شما بسیار مفید باشد. این کار می تواند وقفه ای پنج دقیقه ای هنگام تمیز کردن آشپزخانه، وقفه ای نیم ساعته برای نهار در حین کار یا گذراندن آخر هفته در بیرون از شهر باشد. برای خودتان «زمانی برای من» در نظر بگیرید. تنها داشتن چند دقیقه برای خود می تواند نقش قابل توجهی در کم کردن استرس داشته باشد.

۸- کاری که در آن مهارت دارید را انجام دهید

انجام دادن چه کاری را بیشتر از همه دوست دارید؟ با انجام چه کاری خود را در آن گم می کنید؟ در گذشته انجام کدام کارها را دوست داشتید؟ لذت بردن از کاری که انجام می دهید و مهم تر از آن لذت بردن از خودتان می تواند بر استرس غلبه کند. انجام کاری که از انجام آن لذت می برید و در آن مهارت دارید اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

۹- خود را همانطور که هستید بپذیرید

همه ما با هم متفاوت هستیم. اینکه بپذیرید منحصر به فردید قطعا سلامت روحی بهتری را به شما هدیه خواهد داد تا اینکه بخواهید شبیه هر فرد دیگری غیر از خود باشید. داشتن احساسی خوب به خودتان اعتماد به نفس تان را برای یادگیری مهارت های جدید، دیدن مکان های جدید و ساختن روابط و دوستی های جدید افزایش می دهد. داشتن اعتماد به نفسی خوب وقتی زندگی کمی سخت می شود به شما بسیار کمک خواهد کرد.

۱۰- اهمیت دادن به دیگران

دوستان همیشه در زندگی ما نقش مهمی دارند. ما هر زمانی که بتوانیم به یکدیگر کمک می کنیم، بنابراین این کار مثل جاده ای دو طرفه است و با حمایت و کمک به آنها حال خودمان نیز عوض می شود. اهمیت دادن به دیگران بخش مهمی از حفظ روابط نزدیک و دوستی هایمان است و حتی می تواند شما را بیش از قبل به هم نزدیک کند.

منبع: mentalhealth.org.uk

مترجم: سارا خانعلی زاده

(Visited 57 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *