یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
چگونه عصبانیت کودک را کنترل کنیم؟

چگونه عصبانیت کودک را کنترل کنیم؟

۱- راه برود و بشمارد
اگر کودک عصبانی است، از او بخواهید داخل حیاط یا یک اتاق دیگر راه برود و تعداد قدم هایش را بشمارد. با این کار حواس او پرت می شود و کم کم خسته می شود. در این صورت دیگر نمی تواند حرکت اشتباهی انجام دهد.

۲- در فضای بسته فریاد بزند
فریاد زدن می تواند باعث تخلیه احساسات شود. اگر در یک محیط بسته مانند کمد لباس، زیرزمین یا حمام انجام شود بسیار کاربردی است. با این کار دیگر نیازی ندارد که سر افراد مختلف داد بکشد یا با آن ها دعوا کند. به او القا کنید که با فریاد کشیدن عصبانیتش تخلیه می شود و دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت.

۳- احساساتش را بیان کند
کودکان زمانی که نمی توانند عصبانیت شان را بیان کنند کنترل خود را از دست می دهند و کارهای نامناسبی انجام می دهند. به کودک خود بیاموزید که لازم نیست کاری انجام دهد تا عصبانیتش را به دیگران ثابت کند. کافیست بگوید من عصبانی هستم. با این کار خشونت او به شدت کاهش می یابد.

۴- حباب درست کند
این سرگرمی جالب، باعث می شود کودکتان چندین نفس عمیق بکشد که به کاهش خشم او کمک می کند. کشیدن نفس عمیق و این که ببیند حباب ها در حال بالا رفتن هستند به او احساس آرامش خواهد داد. پس از این سرگرمی می تواند به آرامی درباره عصبانیتش صحبت کند.

۵- به هدف ضربه بزند
از او بپرسید که چه چیزی باعث عصبانیتش شده است. سپس آن را روی کاغذ بنویسید یا به کمک خودش عکس آن را روی کاغذ بکشید و کاغذ را روی دیوار بچسبانید. حالا از او بخواهید تا با توپ به آن هدف ضربه بزند. این بهترین روش برای تخلیه عصبانیت کودک است که حتی ممکن است منجر به بازی شود.

منبع: سلامتیسم

(Visited 66 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *