پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
مهم‌ترین توصیه‎‌های بهداشتی به هیئت‌های عزاداری

مهم‌ترین توصیه‎‌های بهداشتی به هیئت‌های عزاداری

ماه محرم است و برگزاری جلسات و مراسم مذهبی و عزاداری در مساجد و تکایا، توزیع نذور و غذا توسط هموطنان عزیز به ویژه هیئت های عزاداری انجام می‎گیرد؛ از آن جا که احتمال بروز بیماری های مرتبط با غذا و مسمومیت های غذایی در مکان هایی که به صورت دسته جمعی غذا تهیه و توزیع می شود بیشتر است، در ادامه به بیان برخی از مهم ترین نکات سلامت پرداخته ایم:
۱- هرگونه پخت و پز باید در مکانی دارای شرایط بهداشتی انجام شود. شایسته است مدیر هیئت برای معرفی محل به مرکز بهداشت و درخواست بازدید و اخذ مشاوره و تاییدیه بهداشتی اقدام کند.
۲- ممنوعیت ورود به محل طبخ غذا و دخالت افراد متفرقه در امر تهیه و توزیع غذا، چای و… ضروری است. کلیه افراد مرتبط نیز باید برای دریافت کارت معاینه پزشکی اقدام کنند.
۳- رعایت اصول بهداشت فردی به ویژه کوتاه نگه داشتن ناخن ها، شست وشوی مرتب دست ها و استفاده از روپوش کار مناسب توسط دست اندرکاران طبخ و توزیع غذا ضروری است.
۴- مدیران هیئت ها و هیئت امنای مساجد و تکیه ها باید در قبول نذوربه صورت غذای آماده دقت بیشتری داشته باشند و ضمن خودداری از قبول غذای آماده از افراد ناشناس، از سلامت غذای ارائه شده قبل از توزیع اطمینان حاصل کنند.
۵- در تهیه فراورده های دامی دقت و از گوشت دام و طیور کشتار شده در کشتارگاه های دام تحت نظر اداره دام پزشکی استفاده کنند.
۶- از ذخیره سازی مواد غذایی خام و پخته در مجاورت هم خودداری و در ذخیره سازی گوشت نیز به نکات ایمنی و بهداشتی به ویژه قطعه قطعه و منجمد کردن فوری گوشت های اضافی توجه کنند.
۷- برای سرخ کردن مواد غذایی از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده شود. سرخ کردن با حرارت ملایم انجام شود و بیش از یک بار از روغن استفاده نشود.
۸- در صورت توزیع شیر از شیر پاستوریزه استفاده شود یا شیر حداقل به مدت پنج دقیقه جوشانده شود.
۹- سبزی های تازه آلوده به عوامل بیماری زاست؛ لذا تمیز کردن و شست وشو و ضد عفونی آن ها ضرورت دارد و لازم است مراحل چهارگانه سالم سازی سبزی ها طبق دستورالعمل انجام شود.
۱۰- ابزار کار مناسب و تمیز و بهداشتی در سالم بودن غذای تهیه شده در آشپزخانه تاثیرگذار است؛ لذا ظروف و ابزار کار باید قبل از استفاده شسته و در صورت نیاز ضدعفونی شود. در صورت استفاده از دیگ های مسی حتماً سفید شده باشد.
۱۱- از نگهداری غذای پخته و آماده در دمای محیط یا روی شعله ملایم بیش از دو ساعت خودداری کنید. در صورت لزوم غذای آماده را دردمای زیر چهار درجه یا بالای ۶۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
۱۲- برای توزیع غذا، استفاده از ظروف یک بار مصرف بهداشتی توصیه می شود. در زمینه ظروف چند بار مصرف پیش بینی مکانی برای شست وشو و ضدعفونی آن ها ، برای هر نوبت استفاده ضروری است.
۱۳- از سفره های یک بار مصرف برای صرف غذا استفاده و از راه رفتن روی سفره در هنگام پذیرایی خودداری شود.

 

منبع: زندگی سلام

(Visited 38 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *