یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
توصیه های مراقبتی براي فصل آلرژی زاي پاييز

توصیه های مراقبتی براي فصل آلرژی زاي پاييز

۱- هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، از منزل خارج نشوید که اغلب در بعد از ظهرهای خشک و خنک این گونه است، ولی میزان این گرده ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجیبی کاهش می یابد.

۲- هنگام رانندگی، تهویه ماشین را روشن کنید تا مانع از ورود هوای بیرون به داخل ماشین که مملو از مواد آلرژی زاست شود.

۳- اگر نسبت به حیوانات آلرژی دارید، آن ها را داخل اتاق نیاورید و هنگام دست زدن به آن ها ماسک بزنید، یا اینکه در کل، حیوانی در منزل نگه ندارید.

۴- اگر کولرتان آبی است حتماً باید هر سال پوشال آن را عوض کنید،زیرا رشد قارچ ها در پوشال و تنفس آن موجب تشدید آلرژی فصلی می شود، ولی اگر از کولر آبی استفاده می کنید احتمالا به سرما آلرژی دارید، بهترین راه پیشگیری این است که در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیرید، استفاده از آنتی هیستامین بهترین راه است.

۵- شست و شوی بینی با سرم نمکی به باز ماندن راه های هوایی کمک زیادی می کند، استفاده از درمان موضعی اسپری های بینی بسیار کمک کننده است، ۲ هفته قبل از شروع علایم با کمک درمان کم عارضه و کم هزینه ی اسپری ( کرومولین سدیم )، می توانید از بروز علایم آلرژی فصلی پیشگیری کنید.

۶- افرادی که دچار خلط گلو هستند و مکرراً احساس صاف کردن صدا دارند و احساس وجود خلط می کنند، اغلب هیچ مشکلی در ریه و سینوس ندارند و مشکل اصلی برگشت اسید معده است که معمولاً با پرهیز غذایی و تغییر زمان خوردن و خوابیدن مشکلات به حداقل می رسد.

اگر با مراجعه فرد به پزشک حاذق علایم سینوزیت، آلرژی و علایم ریوی رد شد، احتمالاً دچار رفلاکس اسید معده به مری است، باید غذای کم حجم و کم چرب استفاده کند، چای کمرنگ بخورد و مصرف مواد غذایی که حاوی مواد رنگی و افزودنی و نگهدارنده است مانند سوسیس، کالباس، سس و نوشابه را محدود کند و ۲ ساعت قبل از خواب چیزی نخورد، هنگام خواب هم از ناحیه کمر به بالا شیب داشته باشد، با مصرف کوتاه مدت داروی آنتی اسید خلط و بوی دهان هم برطرف می شود.البته باید ابتدا بررسی شود در صورت تشخیص رفلاکس از این درمانها کمک بگیرد.

۷- اگر در محل زندگی تان گرده هاى گیاهى در فضا پراکنده مى شوند، درها و پنجره هاى اتاق خواب تان را در وسط صبح (حدود ساعت ۱۰) و ابتداى غروب (حدود ساعت ۷) بسته نگه دارید چرا که معمولاً در این ساعت ها اوج گرده افشانى گیاهى صورت می گیرد.

۸- فردی که به آلرژی فصلی مبتلاست یا سابقه ابتلا به آن را دارد، باید تا می تواند دور ادویه ها، غذاهای تند، بودار، خوراکی های فرآوری شده (مانند سوسیس، کالباس و…) و غذاهای سرخ کردنی را خط بکشد. البته به یاد داشته باشید که این غذا ها اصلاً نمی توانند عامل اولیه ابتلا به آلرژی فصلی باشند و مصرف آن ها ممکن است فقط شرایط فرد مبتلا به حساسیت را بدتر و علایم حساسیتش را شدیدتر کند.

۹- بین خوراکی های مختلف، مصرف میوه ها و سبزی های تازه و آب می تواند کمی عوارض آلرژی فصلی را کاهش دهد.

۱۰- آزمون های حذف موادغذایی از ساده ترین راه های کنترل و درمان آلرژی فصلی در افرادی است که برای اولین بار به این بیماری مبتلا شده اند. یعنی این افراد باید هر روز یکی از خوراکی های فصلی موجود در برنامه غذاییشان را حذف کنند تا به نتیجه مورد نظر که همان شناسایی خوراکی آلرژن است؛ دست پیدا کنند.

 

منبع: نبض ما

(Visited 45 times, 1 visits today)