سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
با دکوراسیون سنتی خانه امیرحسین مدرس و همسرش آشنا شوید

با دکوراسیون سنتی خانه امیرحسین مدرس و همسرش آشنا شوید

وارد خانه امیرحسین مدرس و بهار بهاردوست می شوم. اولین چیزی که به چشم می آید آرامش فضاست. رایحه عود و شمع های روشن فضا را دلنشین کرده. این زوج کمتر از یک سال است که ساکن این خانه اند. ساختمانی که معمار آن هژیر بنفشه خواه، پسر رضا بنفشه خواه است. سبک خانه این زوج مهمان نواز سنتی است، زیرا هر دو در گذشته ساکن خانه هایی با معماری قدیمی بودند.

امیرحسین مدرس: متولد محله بیسیم تهران ام؛ جایی حوالی میدان خراسان. در خانه ها و محله های کوچه دردار، آبشار و خیابان ایران دوران جوانی را گذراندم. محله هایی با بافت قدیمی، خانه هایی وسیع، سقف هایی بلند و دارای اندرونی و بیرونی با معماری دوست داشتنی آن زمان. به همین خاطر از کودکی با این فضا احساس نزدیکی می کردم.

بهار بهاردوست: متولد محله امیرآباد تهران ام. با این که اقتصاد خوانده ام، عاشق هنرم و در همین زمینه فعالیت می کنم و به امید خدا آذر ماه نمایشگاهی از آثار پتینه ام را برگزار می کنم.

امیرحسین مدرس: چوب از متریال هایی است که در خانه ما بسیار پرکاربرد است. چوب انرژی مثبت زیادی دارد. سبک خانه تقریبا سنتی است. در کل، سبک مدرن را در دکوراسیون نمی پسندیم. این روزها سبک خیلی از خانه ها مدرن شده، مدرن بی منطق! قرار نیست هرچیزی که در دنیای وسیع دکوراسیون مد شد همان را انتخاب کنیم. هر مدی الزاما زیبا و کاربردی نیست.

بهار بهاردوست: کارهای پتینه، تذهیب و دکوپاژ انجام می دهم. این فضا قبلا اتاق کار همسرم بود. اما الان هم کتابخانه در آن قرار دارد و هم به کارگاه پتینه من تبدیل شده.

امیرحسین مدرس: تنها تغییری که در فضای داخلی خانه ایجاد شد، تعویض کاغذدیواری ها بود. رنگ سبز را دوست داریم چون آرامش بخش است ضمن این که با وسایل خانه هم خوانی دارد و طرح آن هم شلوغ نیست و نقوش روی آن از نقوش تذهیب الهام گرفته.

بهار بهاردوست: رنگ کرم و قهوه ای در دکوراسیون هیچ وقت چشم را خسته نمی کند. به همین دلیل از ترکیب این دو رنگ برای مبلمان استفاده کردیم.

امیرحسین مدرس: بازخورد بسیار مثبتی از مهمانان مان دریافت می کنیم. هرکس اینجا را می بیند می گوید چقدر حال این فضا خوب است.

بهار بهاردوست: پیش از این در هر خانه ای که ساکن می شدیم، مدام دکوراسیونش را تغییر می دادم، حداقل ۱۰ روز یک بار! اما در این خانه همه چیز سر جای خودش قرار گرفته و دکوراسیون آن را تغییر نمی دهم.

بهار بهاردوست: وقتی آشپزخانه را دیدم، با توجه به قسمت فرورفته و پنجره اش به این فکر کردیم که بهترین مبلمان برای این قسمت میز صبحانه خوری است. زمانی که با مهمان های صمیمی مان هستیم، اینجا دورهم می نشینیم. ضمن اینکه از کارکردن در اینجا خسته نمی شوم.

امیرحسین مدرس: فرش را فقط به عنوان پوشاننده کف پوش در نظر نگرفتیم. معتقدیم فرش باید نقشه، طرح و رنگ مناسبی داشته باشد و حتما دستبافت باشد. به عقیده ما فرش باید زمانی که پهن می شود هویت و نقشه اش را کامل نمایش دهد؛ درواقع، بخشی از طراحی خانه بشود و مانند یک قاب عکس زیبا روی زمین قرار بگیرد.

بهار بهاردوست: به دلیل علاقه زیادی که به قفل های قدیمی داشتیم، پارچه کوسن ها طرح هایی از قفل درهای قدیمی دارد.


بهار بهاردوست: پارچه مبلمان نشیمن هنر دست عشایر فارس است. پارچه ها را از بازار مشیر شیراز و رومیزی را از نمایشگاه صنایع دستی خریده ایم.

امیرحسین مدرس: یک اصل اثبات شده در روان شناسی می گوید: سقف های بلند خانه های قدیمی تاثیر زیادی بر روان انسان دارد. کسانی که در خانه هایی زندگی می کنند که سقف های بلند دارد، آدم های بلندنظر و پرتحملی هستند و مناعت طبع  بیشتری دارند؛ افرادی صبور که دیرتر خشمگین می شوند.

بهار بهاردوست: نقطه عطف فضای آشپزخانه میز صبحانه آن است. در کنار این میز چراغ علاءالدینی قرار دارد که در یکی از سایت های خرید اینترنتی پیدایش کردم. کاملا نو است. در گذشته روی این علاءالدین ها غذا گرم می کردند.

امیرحسین مدرس: در معماری قدیم اصولی رعایت می شده که با کمترین امکانات همه زندگی راحتی را تجربه کنند. خنک کننده ای وجود نداشته! به همین دلیل پنجره ها و مسیرهایی در نظر گرفته می شد تا جریان هوا به خوبی منتقل شود. حضور شیشه های رنگی در پنجره های ارسی باعث می شده پشه و حشرات وارد خانه نشود.

بهار بهاردوست: پیش از اینکه در خانه ای ساکن شوم، تمام وسایل را در ذهنم چیدمان می کنم. به همین دلیل زمانی که وارد خانه می شوم به سرعت همه چیز سر جای خودش قرار می گیرد.

بهار بهاردوست: این قاب حس سقاخانه را به ما می دهد. روزی این مجسمه «دست» را خریدم و به این موضوع فکر کردم که حتما باید قاب شود. چون ناخودآگاه مرا به یاد سقاخانه انداخت. کاشی ها را جدا از اصفهان خریدم و بعد همه در کنار هم تبدیل شد به این قاب روی دیوار.

بهار بهاردوست: درحال حاضر اجاره نشین هستیم. اما قطعا هر زمان خانه بخریم، ملکی را انتخاب می کنیم که ساختمانش قدیمی باشد تا بازسازی اش کنیم. حس و حال خانه های قدیمی برای من و همسرم دوست داشتنی است.

منبع: سلبريتي ها

 

(Visited 1,496 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *