جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
۵ تمرین ساده برای درست صحبت کردن در جمع

۵ تمرین ساده برای درست صحبت کردن در جمع

۱. تمرینات آوازی انجام دهید
برای اینکه بتوانید در حالت طبیعی با صدای جذاب تری  صحبت کنید، باید کمی تمرینات آوازی انجام دهید. مثلا می توانید مقابل آینه بایستید، دهان تان را شل کنید و تارهای صوتی  خود را به حالت استراحت دربیاورید. برای اینکه تارهای صوتی تان استراحت کنند یک خمیازه ی کشدار بکشید، فک تان را به چپ و راست تکان دهید یا مثلا آهنگی را که بلد هستید پیش خودتان زمزمه کنید. حتی می توانید ماهیچه های گلوی تان را به آرامی با انگشت ماساژ بدهید.
همچنین سعی کنید ظرفیت و حجم تنفسی  خود را بالا ببرید. باید تمام هوایی را که به داخل ریه ها فرو می دهید، در هنگام بازدم کاملا از ریه ها خارج کنید. سپس یک نفس عمیق بکشید و قبل از بازدم ۱۵ ثانیه نفس تان را نگه دارید. دیگر اینکه روی گام صدای خود کار کنید. برای تمرین، صدایی مثل صدای «اَ» را ابتدا با گام معمولی به شکل آواز بخوانید و به تدریج گام صدایتان را پایین بیاورید. حتی توصیه می شود عبارات دارای تلفظ دشوار را با خودتان تکرار کنید. مثلا چند بار پشت سر هم بگویید: «چه ژست زشتی!»
۲. با صدای بلند تمرین کنید
برای اینکه یاد بگیرید روی تلفظ، سرعت و بلندی صدای خود کنترل داشته باشید، باید با صدای بلند تمرین کنید. متنی از یک کتاب یا مجله را در دست بگیرید و با صدای بلند بخوانید. حتی می توانید همین تمرین را با متن یک سخنرانی معروف نیز انجام دهید. یادتان باشد در زمان تمرین صاف بایستید، نفس عمیق بکشید و هنگام خواندن متن دهان تان را به اندازه ی کافی باز کنید. اگر با تمرین کردن جلوی آینه حس و حال بهتری می گیرید، حتما مقابل آینه تمرین کنید. این  تمرین را به قدری تکرار کنید تا از شنیدن صدای خودتان احساس رضایت داشته باشید. بعد از اینکه به جنبه های مختلف صدای خود مسلط شدید، مهارت هایی را که یاد گرفته اید در مکالمات روزمره  به کار ببندید.
۳. صدای تان را ضبط کنید
خیلی ها خوش شان نمی آید به صدای خودشان گوش کنند، اما توصیه می شود صدای تان را ضبط کنید و به صدای خودتان گوش دهید. با این کار می توانید به ایرادهایی که شاید در حالت عادی قابل تشخیص نباشند پی ببرید. تلفظ های غلط، سرعت نامناسب هنگام صحبت کردن و اشکالات گام با این روش قابل تشخیص خواهند بود. اتفاقا این روزها که اغلب تلفن های همراه از قابلیت ضبط صدا برخوردار هستند، با زحمت کمتری می توانید به این تمرین بپردازید. حتی بد نیست حین تمرین از خودتان فیلم هم بگیرید تا بتوانید حالت بدن، تماس چشمی و حرکات لب هایتان را نیز زیر نظر بگیرید.
۴. از یک مربی صدا کمک بگیرید
اگر قصد دارید به طور جدی روی صدای خود کار کنید، توصیه می شود از یک مربی صدا کمک بگیرید. مربی صدا می تواند اشکالات صدایتان را تشخیص دهد و کمک  کند این اشکالات را برطرف سازید. اگر لهجه ی محلی یا خیلی محاوره ای دارید، مربی صدا کمک تان خواهد کرد بدون لهجه یا با لهجه ی کمتری صحبت کنید .به ویژه اگر به علت داشتن لهجه در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارید، تمرین با یک مربی صدا ضروری است.
اما اگر احساس می کنید نیازی به تمرین با مربی صدا ندارید، پس حداقل مقابل یکی از اعضای خانواده یا دوستان تان تمرین کنید. یادتان باشد باید مقابل کسی تمرین کنید که خودش از فن بیان بالایی برخوردار باشد و بتواند روان و فصیح صحبت کند. این قبیل افراد می توانند اشکالات تان را هنگام صحبت کردن تشخیص دهند و در جهت رفع اشکالات راهنمایی تان کنند. با تمرین کردن مقابل دیگرات حتی اعتمادبه نفس تان نیز افزایش خواهد یافت.
۵. هنگام صحبت کردن لبخند بزنید
اگر منعطف، دوستانه و دلگرم کننده صحبت کنید، مخاطب  نسبت به خودتان و محتوای کلام تان قضاوت خوشایندتری خواهد داشت. این در حالی است که اگر خشونت آمیز، نیش دار و کسل کننده صحبت کنید، روی مخاطب تان تأثیر منفی خواهید گذاشت. برای اینکه لحن صحبت کردن تان دوستانه تر و گرم به نظر برسد، هنگام صحبت لبخند بزنید. البته لبخند زدن حین صحبت کردن همیشه ممکن نیست. مثلا وقتی درباره ی یک موضوع خیلی جدی صحبت می کنید، جالب نیست لبخند بزنید. اما اگر امکانش بود، همین که فقط اندکی گوشه های دهان تان به سمت بالا تغییر وضعیت بدهند کافی است تا صدایتان حتی از پشت تلفن دلنشین تر به نظر برسد. مطمئن باشید اگر صدایتان را به اندکی احساسات زیبا آغشته کنید، تأثیرگذارتر خواهید بود. اما هرگز پوزخند نزنید.

 

منبع: چطور

(Visited 58 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *