جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
۱۱ راه جهت سرگرم کردن کودکان آپارتمان نشین

۱۱ راه جهت سرگرم کردن کودکان آپارتمان نشین

۱- بازی های گروهی
هر چند وقت یک بار شرایطی فراهم کنید تا کودکان شما در بازی های دسته جمعی شرکت کنند، این کار باعث می شود که کودک شما منزوی نشود و مهارت های اجتماعی را بیاموزد.

۲- امر و نهی ممنوع
به کودکان خود امر و نهی نکنید. به آن ها فرصت بدهید که با نظارت شما با دیگران ارتباط برقرار کنند و فرصتی برای دوستی های تازه داشته باشند.

۳- قواعد آپارتمان نشینی را به کودکان خود بیاموزید
به کودکان خود یاد بدهید که آپارتمان نشینی چه قواعدی دارد. مثلا این که نباید در راه پله ها بدوند یا این که آسانسور وسیله ای برای بازی نیست. به آن ها توضیح بدهید که سر و صدای بیش از اندازه آن ها برای همسایه ها به خصوص کسانی که سن بیشتری دارند تا چه میزان می تواند ناراحت کننده باشد. به فرزندان خود بگویید که رفتن به بالکن و بازی در آن می تواند برای آن ها خطرناک باشد. البته اگر سن شان کمتر از آنی است که متوجه شوند بهتر است که برای بالکن و پنجره حفاظ در نظر بگیرید.

۴-ورزش را فراموش نکنید
همان گونه که شما نگران سلامتی و افزایش وزن خودتان هستید، این نگرانی برای کودکان هم وجود دارد. نشستن کودک جلوی تلویزیون و خوردن تنقلات به صرف ساکت بودن کودک، در مدت زمان طولانی باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل چاقی برای او خواهد شد. بهتر است که او را در کلاسی ورزشی ثبت نام کنید تا هم انرژی اش تخلیه شود و هم تبدیل به یک کودک چاق نشود.

۵- ۹۰ دقیقه
کودکان تا سن پنج سالگی روزی ۹۰ دقیقه و تا سن ۱۸ سالگی روزی ۶۰ دقیقه باید فعالیت های بدنی مانند دویدن، دوچرخه سواری و پریدن داشته باشند. فعالیت بدنی به آنها کمک خواهد کرد که بدنی سالم داشته باشند و احتمال مرگ زودرس و مشکلات قلبی در بزرگسالی در آن ها کاهش پیدا می کند.

۶- وابستگی هرگز
توجه داشته باشید که حضور بیش از اندازه کودکان در خانه باعث می شود آنها بیشتر به شما وابسته شوند. تلاش کنید که این اتفاق برای آنها نیفتد. چرا که بعدها دودِ این وابستگی به چشم خود شما خواهد رفت.

۷- همسایه های خوب
سعی کنید که در آپارتمان خود با همسایه های خود ارتباط برقرار کنید. به خصوص همسایه هایی که دارای فرزندی هم سن و سال فرزند شما هستند، باعث می شوند که هم انزوا در کودک شما کم شود و هم یک دوست خوب و همراه پیدا کنند.

۸-خلاقیت در بازی ها
حالا که کودکان شما شانس این را ندارند که مثل شما در خانه ای حیاط  دار زندگی کنند، به آن ها این فرصت را بدهید که در بازی ها خلاقیت خود را شکوفا کنند. از بازی کردن زیاد کودکان با تبلت و گوشی همراه جلوگیری کنید. برای تبلت و گوشی همراه خود رمز بگذارید و برای بازی آن ها با این وسایل زمان تعیین کنید. برای آن ها بازی هایی را تهیه کنید که خلاقیت آن ها را شکوفا کند. خمیر بازی و رنگ های انگشتی بازی هایی هستند که ما به شما توصیه می کنیم.

۹- خاک بازی
سال های اول زندگی کودک سازنده شخصیت او هستند. در این سنین و طبق احادیث کودک بیشتر از هر زمان دیگری باید بازی کند. یادتان نرود در فرصت هایی کودک خود را به باغ و بوستان ببرید و به او فرصت شناخت طبیعت و بازی در آن را بدهید. او را تشویق کنید که با دست کشیدن و بو کردن گیاهان آن ها را بشناسد. به او بگویید که می تواند خاک بازی کند و لازم نیست اصلا نگران کثیف شدن لباس هایش باشد. جالب است بدانید که طبق حدیثی از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله: «خاک تفریگاه کودکان است.»

۱۰- معجزه نور خورشید
این روزها و با وجود سبک زندگی جدید در آپارتمان نشینی، کمبود ویتامین دی به خصوص در کودکان بسیار شایع است. ویتامین دی در شکل گیری اسکلت بندی و متابولیسم استخوان ها بسیار نقش مهمی دارد. فراموش نکنید که کمبود این ویتامین در کودک شما می تواند باعث عفونت های تنفسی و راشیتیسم شود.

۱۱- آی بازی بازی بازی
در روزهای تعطیل اگر در خانه هستید، سعی کنید که تلویزیون و گوشی های تلفن همراه خود را برای چند ساعت هم که شده خاموش کنید و در یک محیط دورهمی با اعضای خانواده بازی کنید. بگذارید کودک شما خاطره خوشی از روزهای تعطیل در خانه داشته باشد.

 

منبع: فردا

 

(Visited 22 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *